Tisková zpráva: Český lídr digitálního zemědělství Agdata loni vyrostl dvojnásobně, využívá ho 2500 farmářů a začal pomáhat i městům

Český lídr digitálního zemědělství Agdata loni vyrostl dvojnásobně, využívá ho 2500 farmářů a začal pomáhat i městům

Český agrotech startup Agdata má za sebou rekordní rok. I díky covidové krizi, která urychlila zájem farem o přechod na digitální systémy řízení, hlásí dvojnásobný růst obratu a počet jeho klientů vzrostl o polovinu na současných 2500. Sesterský projekt Agdata City zároveň zakončil pilotní fázi testování a míří do dalších měst v republice. Tempo růstu by startup díky investicím do vylepšení systému i senzorů rád uchoval i letos.

V Česku se farmaření věnuje zhruba 45 tisíc farmářů a třetina z nich uvádí zemědělství jako primární zdroj svého příjmu. Klienty Agdata je tak v současné době necelá pětina profesionálníchzemědělců, kteří dohromady hospodaří na 1 milionu hektarů – tedy zhruba jedné třetině celkové zemědělské plochy v České republice. Agdata díky tomu obratově vyrostla meziročně na dvojnásobek a zaznamenala nejlepší rok ve své historii.

Na svých pozemcích a technice mají farmáři nainstalováno přes 3 tisíce senzorických čidel a 3 tisíce telematických jednotek od Agdata. I díky tomu se jim podle odhadů společnosti podařilo na farmách ušetřit desetitisíce  hodin, které by jinak strávili nutnou administrativou, 0,5 milionu litrů pohonných hmot a 10 % nákladů spojených s hnojením či běžnými přejezdy mechanizace.

„Koronavirus donutil celou řadu farmářů hledat úspory a efektivitu v jednotlivých procesech. I díky tomu jsme zaznamenali skokový růst zájmu napříč celým spektrem farem – od malých rodinných podniků po velké koncerny. Česko se tak stává digitálním premiantem v rámci celé Evropské unie,” uvádí Jiří Musil, CEO společnosti Agdata„Změny jsou to často neviditelné, ale zásadní. Je třeba si uvědomit, že je to právě příklon k digitalizaci, který farmám v budoucnu pomůže řešit výzvy spojené například s klimatickou změnou, nedostatkem pracovních sil nebo environmentálními regulacemi.”

Agdata se v polovině loňského roku rozšířila i do měst díky svému projektu Agdata City, který má za cíl pomáhat samosprávám s monitoringem prachových částic ve vzduchu nebo sledováním klimatických podmínek. Informace z hyperlokálních senzorů mohou v budoucnu posloužit nejen úřadům a obyvatelům, ale také například technickým službám měst. Agdata City byl pilotně testován v brněnské městské části Popůvky a využívají jej první samosprávy především na Moravě a ve Slezsku.

„V nejbližších týdnech plánujeme spuštění Agdata City i v prvních městech v Čechách. V rámci naší filozofie otevřeného přístupu k datům jednáme o propojení s Mobilním Rozhlasem, který umožní hyperlokální data zpřístupňovat široké veřejnosti a pracovat s nimi v rámci obecních výstrah a upozornění,“ vysvětlujeLukáš Musil, obchodní ředitel Agdata„Samospráva si může sama zvolit, která místa čidly osadí a odkud bude získávat nepřetržité údaje o povětrnostních, emisních a klimatických podmínkách.”

V roce 2021 chce Agdata pokračovat ve významné integraci systémů třetích stran do svého ekosystému. Jde například o systémy správy pohonných hmot, mzdové či vážní systémy. Díky tomu by platforma měla sloužit jako pomyslná datová základna pro evidenci důležitých informací. Nejprodávanější senzory by se měly dočkat své druhé, ještě přesnější generace, připravuje se i nová sada čidel – například čpavkových pro sledování životních podmínek chovů v kravínech nebo stájích. I díky tomu by si startup rád uchoval letošní tempo růstu a posílil svou roli jedničky mezi komplexními systémy na digitalizaci farem.

 

 

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru