Český lékař potvrdil, že tento lék, který je na trhu už řadu let, je extrémně účinný na roztroušenou sklerózu

Úterní MF DNES píše o průlomové studii českého lékaře Tomáše Kalinčíka, který potvrdil vysokou účinnost léku Alemtuzumab v rané fázi roztroušené sklerózy. Nicméně tento lék, který je na trhu už několik let, je příliš drahý, a proto se pacientům podává až v okamžiku, kdy selžou ostatní druhy léčby.

V pražské Všeobecné fakultní nemocnici se léčil s roztroušenou sklerózou třicetiletý pacient, který kvůli onemocnění ztratil zrak a nemohl se hýbat. Nicméně po nasazení léku Alemtuzumab příznaky zmizely. Dnes je na tom pacient o hodně lépe, což potvrdila docentka Dana Horáková. A stejných výsledků dosáhl i Tomáš Kalinčík během svého výzkumu, v rámci něhož porovnával účinky devíti léků na 4 tisících pacientů v 21 zemích světa. V České republice roztroušenou sklerózou trpí 17 tisíc lidí.

blood-pressure-1573037_1280

Zdroj: Pixabay

Alemtuzumab je extrémně účinný lék na roztroušenou sklerózu, ale pacientům není podáván kvůli vysoké ceně. Léčba jednoho pacienta by přišla pojišťovnu na 1,5 milionu korun. Ale i pokud by se pojišťovny rozhodly uvolnit tyto peníze pro léčbu pacientů s roztroušenou sklerózou, ještě je překážkou legislativa. Ze zákonů vyplývá, že na Alemtuzumab mají nárok pouze pacienti, u nichž léčba starými léky selže. Ale přitom při nasazení léku v rané fázi se může invalidita způsobená touto zákeřnou chorobou oddálit o několik let.

„Některým pacientům s počínající roztroušenou sklerózou dokáže zajistit život bez příznaků,“ uvedl pro MF DNES Tomáš Kalinčík.

Ministerstvo zdravotnictví a pojišťovny podotýkají, že léčba tímto lékem nemůže být nasazena všem pacientům, protože na to není dostatek finančních prostředků. Přitom s tímto lékem by mělo na zlepšení šanci 80 % pacientů s roztroušenou sklerózou.

Zdroj: iDNES.cz

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru