Dnes vyšlo 15 článků

Česky charitativní projekt chce z bezdomovců udělat WiFi hotspoty

Jak to tak vypadá, v Česku se zase zrodil jeden výjimečný nápad, o kterém se diskutuje po celém světě. Luboš Boleček a Václav Hovorka chtějí proměnit bezdomovce na WiFi hotspoty a pomoct tím celé společnosti. Štěstí na crowdfundingovém portálu Indiegogo hledají už podruhé.

Projekt s názvem WiFi 4 Life chce dát pražským bezdomovcům přenosné routery, se kterými by se celý den toulali městem. Dostávali by za to jídlo a kapesné, měli by zajištěno místo, kam by si mohli během dne dojít na záchod, a spali by v azylovém domě. Po několika měsících by se mohli začlenit zpět do běžného života.

Bude to napodruhé lepší?

Nápad zní docela fajnově, přesto musíme upřímně říct, že jednou už své štěstí na Indiegogo hledal a dopadl jako totální propadák. Nasbíral pouhých 388 euro. Ani tentokrát to nevypadá o moc lépe, z cílové částky 5 500 euro mají pouze 1 %. Projekt však není vázán jen na peníze z Indiegogo, projevilo o něj zájem město Praha, které by jej mohlo zafinancovat.

A proč na nápad téměř nikdo nepřispěl? Objevil se například názor, že když u sebe bezdomovci budou celé dny nosit router, zvýší se u nich kvůli mikrovlnám riziko rakoviny. Další věcí je, že v Česku je v současné době zhruba 30 000 lidí bez střechy nad hlavou a Ministerstvo práce a sociálních věcí poukazuje na to, že o domov vás nejčastěji připraví dluhy, rodinné konflikty, duševní problémy, sexuální a psychické týrání, drogy, alkohol atd. Je vhodné, aby alkoholici, násilníci a jiní devianti chodili po městě s WiFi routery?

freewifi

Osočení, že jen transformovali lidské bytosti do přístrojů, podle Bolečka není pravdivé. Přirovnává to k tomu, že někteří bezdomovci v rámci různých programů zametají ulice a taky je nenazýváme košťaty.

Kluci nejsou první

O něco podobného se vlastně už před třemi lety snažila marketingová společnost Bartle Bogle Hegarty. Tehdy to způsobilo pěkný rozruch a od celé akce se nakonec upustilo. Dopadne to tak i s českým projektem?

Boleček dodal, že dělat pro bezdomovce aspoň něco je v každém případě lepší než nic. Projekt je navíc už odzkoušený s bezdomovcem Radimem, který si službu chodícího WiFi routeru vyzkoušel.

„Řekl mi, že mu to změnilo život,“ tvrdí Boleček. „Lidé se o něj více starali, mluvili s ním a dávali mu více peněz než dříve.“

Jsme upřímně zvědaví, jak tohle dopadne. Pokud českému projektu fandíte, podpořte ho na Indiegogo.

Komentáře

Nahoru