Česko by mohlo obchodovat ruku v ruce s Izraelem

Český export do Izraele loni vzrostl o neuvěřitelných 58 % a je dost pravděpodobné, že bude tato tendence pokračovat i letos. Izrael je v současné době pátý export mimo EU, v žebříčku se za ním drží i takové státy jako USA, Norsko, Japonsko či Indie. A do budoucna by mohlo být ještě lépe, jak předpovídá JUDr. Pavel Smutný.

Izrael není jen vhodným obchodním partnerem. Jak upozorňuje advokát Pavel Smutný, prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory (ČISOK), tato spřízněná země má pro nás velký potenciál. Nejde pouze o politické zájmy a vzájemné sympatie, společně bychom mohli pronikat na třetí trhy a zbavit se své pověsti. Na nás by se možná ostatní státy přestaly dívat jako na postkomunistickou zemi ve stínu Německa a Izrael by už nikdo nepovažoval za zemi s válečnou ekonomikou.

Vzájemná spolupráce jen kvete

Je zajímavé, že izraelská společnost Teva je 14. největším plátcem DPH u nás. Naopak přerovská firma Meopta zase dělá čtvrtinu svého obratu v Izraeli. Naše ekonomiky jsou opravdu provázané a spolupráce kvete. Za úspěch se dá rozhodně považovat také to, že ČR od Izraele za miliardy koupila radarový systém. Izraelci si ho totiž pečlivě střeží – jak kvůli vojenskému tajemství, tak kvůli bezpečnosti. Nám jej prodali bez nejmenších problémů, jelikož se na něm podílí také pardubická firma Retia a tamní univerzita.

teva-israel

Izraelští obchodníci jsou profesionálové

Mnohé české společnosti se přitom obchodování s Izraelem stále bojí. Velice rozšířeným mýtem je například dojem, že izraelským partnerům vadí, pokud firma obchoduje s arabským světem. Třeba v obranném průmyslu by to pochopitelně mohlo mít svůj význam, ale běžného obchodu se to absolutně netýká a Izraelcům to opravdu nevadí. Jsou přímočaří, pokud jim řeknete kdy, co, kde, jak a za kolik, jsou navýsost spokojeni. Nepotřebují žádné dárečky a jiné věci, kterými chcete udělat dobrý dojem.

Aspoň tak to popisuje JUDr. Pavel Smutný. Kromě toho, že je prezidentem ČISOK a také vlastní advokátní kancelář Císař, Češka, Smutný, je rovněž prezidentem BHF – nadace, která se stará o kulturní rozvoj ČR. Je nositelem Ceny ministerstva kultury za přínos k rozvoji české kultury.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru