České včelařství začíná používat inteligentní úly

S moderními technologiemi a inteligentními vychytávkami se v současné době setkáváme prakticky v jakékoliv oblasti, dokonce i v oblasti včelařství. V zahraničí jsou inteligentní úly samozřejmostí, ale v českém včelařství si vybudovaly místo až nyní. S tímto unikátním vynálezem mohou chovatelé sledovat své včely nepřetržitě online.

Ve své podstatě se jedná o inteligentní podstavec úlu, který disponuje čtyřmi senzory pro hlídání venkovní a vnitřní teploty. Další senzor slouží k hlídání váhy včelstva, aby se dalo zjistit množství vyprodukovaného medu, případně zda někdo med ukradl. A poslední dva senzory jsou určené pro měření tlaku a vlhkosti.

Všechny čtyři senzory jsou neustále připojené k síti, přičemž monitorování je možné sledovat přes portál včelstva.czu.cz. Inteligentní úly přijdou vhod především začínajícím včelařům. I když využití tohoto projektu má mnohem ambicióznější cíle, například díky dostatečnému množství dat by se dala rozpoznat konkrétní aktivita úlu, a tak by včelař dostal formou SMS či e-mailu informaci o tom, že v úlu nastala nějaká nečekané situace.

„Ty začátky bývají problematické. Včelaři otevírají úly mnohdy zbytečně a dochází k úhynu roje. Takhle je budou moci sledovat na dálku,“ řekl Jan Bartoška z České zemědělské univerzity pro Seznam Zprávy.

Zdroj: Pixabay

Zdroj: Pixabay

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru