Dnes vyšlo 15 článků

České Budějovice: houseboat postaven 3D tiskárnou za 32 hodin

České Budějovice: houseboat postaven 3D tiskárnou za 32 hodin

Prvok, 3D tiskárna, kterou navrhli Michal Trpák, Jiří Vele, Kateřina Nováková a stavební spořitelna Buřinka, je sedmkrát rychlejší a pracuje na poloviční náklady spojené se zděnou stavbou. První český 3D plovoucí dům Prvok od Buřinky byl „stavěn“ nebo spíše „tištěn“ pomocí betonu v Českých Budějovicích. Prvoka navrhl umělec Michal Trpák a architekti Jiří Vele a Kateřina Nováková ve spolupráci s dalšími konzultanty a spolupracovníky. Celý dům včetně vnitřních příček byl vytištěn a postaven ve 3D tiskárně za 17 hodin, betonové výplně za pouhých 32 hodin.  Dokončen byl 29. června 2020. Po 28 dnech beton zcela ztuhne a “stavba” bude převezena do Prahy. Po dokončení bude otevřena pro veřejnost na Střeleckém ostrově, na Vltavě.

“Asi před třemi lety, když jsem navrhl stomatologickou laboratoř, jsem začal přemýšlet o využití myšlenky 3D tisku. I když se to v té době nestalo, myšlenka na vytvoření 3D tištěného domu zůstala v mé mysli. Myšlenku jsem začal rozvíjet v loňském roce jako součást umělecké výstavy Umění ve městě v Českých Budějovicích“informuje Trpák. Původní designový přístup měl vytvořit organický tvar inspirovaný prvoky, se sochařskou fasádou, zakřivenými liniemi a okny. Dům byl vždy koncipován jako rekreační chata pro krajinu u vody. Fasáda a její reliéfní struktura se však postupem času měnily a vyvíjely. „Nejvýznamnějšími rysy tohoto 3D tiskového domu jsou organické tvary nejen v jeho zdech, ale také v oknech, bez vnitřních dveří a tří různých místností – ložnice, koupelna a obývací pokoj“ dodává Trpák.

Snímek obrazovky 2020-07-27 v 22.06.25

Začátkem června provedla Stavební spořitelna (Buřinka) průzkum, který ukázal, že technologie 3D tisku je dobře přijímána veřejností. „Více než polovina našich klientů si dokáže představit, že žije ve stavbě 3D tiskárny. Pouze čtvrtina z nich nevidí 3D tisk jako směr, kterým by se český stavební průmysl mohl ubírat, “ vysvětluje Libor Vošický, předseda představenstva Stavební spořitelny.

Zúčastnění spolupracovníci, umělci a architekti věří, že tento projekt bude působit v oblasti 3D tisku jako divoká karta a pomůže zbořit mýty a učinit z něj běžnou praxi. Aby byl tento průmysl úspěšný, potřebuje spolupráci akademických pracovníků, další vývoj složení směsi, rozšířené používání robotů pro jiné konstrukční účely a zavedení 3D tisku pro širokou a odbornou veřejnost.

„Aby se technologie 3D tisku mohla stát součástí stavebního průmyslu, musíme ji představit výzkumníkům, architektům, stavitelům, státní správě a dalším orgánům. Musí být vytvořeny nové studijní obory, “říká Jiří Vele, architekt podílející se na vývoji řídicího programu pro 3D tiskový robot na ČVUT v Praze.

 

Zdroj, foto: stirworld.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru