Dnes vyšlo 15 článků

Tisková zpráva: Česká obchodní inspekce udeřila na nepoctivé prodejce e-cigaret

Český trh s elektronickými cigaretami zažívá nevídaný rozmach. Oproti běžným cigaretám mají sice celou řadu výhod, problémy však často nastávají s jejich distribucí. Zejména internetoví prodejci takzvaných e-cigaret si občas počínají, jako by ani nešlo o tabákové výrobky. Na jejich počínání se tak v posledních týdnech musela zaměřit Česká obchodní inspekce.

Prodej tabákových výrobků osobám mladším osmnácti let či chybějící informace o složení a datu výroby. Těchto i mnoha dalších chyb se dopouštějí prodejci elektronických cigaret, náplní a dalšího příslušenství v internetových obchodech. Důležité či zavádějící informace se objevují na stránkách e-shopů a často i na zakoupeném zboží. Elektronické cigarety však, stejně jako jiné tabákové výrobky, podléhají zpřísněným distribučním pravidlům, jimiž se prodejci musí dle zákona řídit.

ČOI: Mnoho internetových obchodů reálně doručuje tabákové výrobky nezletilým osobám

Jedním z nejzávažnějších provinění je možnost zcela neomezeného a nekontrolovatelného prodeje těchto výrobků dětem a nezletilým. Mnoho internetových obchodů reálně doručuje tabákové výrobky nezletilým osobám. “Prodej tabákových výrobků, tabákových potřeb a elektronických cigaret při zásilkovém prodeji a dalších formách prodeje, při kterých není možno ověřit věk kupujícího, jsou zakázány,” uvedl Jiří Neumann z Jihomoravského inspektorátu České obchodní inspekce. Zjištění několika takto závažných pochybení, která se týkala například internetových obchodů https://www.zelenacigareta.cz či https://www.elcg.cz, již ČOI postoupila šetření Policii České republiky.

Mezi další častá provinění patří neuvedení důležitých informací, jako je složení náplní do e-cigaret, datum jejich spotřeby či země původu. Všechny tyto údaje chyběly například na e-liquidech značky Alien prodávaných společností Traffic a.s. v internetovém obchodě https://www.traffic.cz. Výrobky nejasného původu přitom mohou ohrožovat zdraví spotřebitelů. “Trh s elektronickými cigaretami je dnes zaplavený nekvalitními výrobky z Číny, které mohou zákazníky zklamat nejen chuťově, ale především mohou poškodit jejich zdraví. V některých náplních do e-cigaret již byly nalezeny například stopy chladicí směsi či jiné závadné látky,” varoval Petr Konečný, z občanského sdružení Vytrvej o.s., které se trhu s tabákovými výrobky a trhu s elektronickými cigaretami věnuje z hlediska osvěty a ochrany spotřebitele.

ČOI varuje, že internetoví obchodníci se dopouštějí vážných prohřešků

Podnikatelé se také dopouštějí nekalých obchodních praktik. Například výše uvedená společnost Traffic a.s. používá neoprávněně ochrannou známku Alien s logem (R), a to i přesto, že není doposud držitelem ochranné známky. “Společnost Traffic a.s. porušila zákaz používání nekalých obchodních praktik dle ustanovení § 4 odstavec 3 zákona č. 634/1992 Sb., v platném znění a dále použila klamavou obchodní praktiku dle § 5 odstavec 1 písmeno a), téhož zákona.” Jak nám sdělil Mgr. Slavomír Pipa, ředitel České obchodní inspekce, inspektorátu Královéhradeckého a Pardubického kraje.

E-cigarety se staly v posledních letech celosvětovým trendem. Oproti klasickým cigaretám jsou šetrnější k lidskému zdraví, protože pára vdechovaná při kouření neobsahuje dehet ani řadu karcinogenních látek. Pravidelní kuřáci jejich používáním oproti běžným cigaretám ušetří, a navíc se nemusejí potýkat s nepříjemným zápachem. “Bohužel, pokud zákazník narazí na nekvalitní výrobek, který často ani neprošel potřebnými testy, pak svému zdraví může spíše uškodit,” dodal Konečný s tím, že o vdechování jedovatých sloučenin nemusí mít spotřebitel ani ponětí.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru