Dnes vyšlo 15 článků

Tisková zpráva: Češi a projektory: Podle průzkumu značky Epson je v současnosti vlastní už 15 % domácností

Češi a projektory: Podle průzkumu značky Epson je v současnosti vlastní už 15 % domácností

Praha, 15. září 2015 – Z průzkumu, který pro společnost Epson realizovala výzkumná agentura Datank[1], vyplývá, že Češi projektory nejčastěji využívají ke sledování filmů a promítání fotografií. Při jeho výběru je pro více než polovinu dotazovaných nejdůležitějším kritériem cena.

Společnost Epson zjišťovala, jak se lidé v současné době staví k otázce nákupu projektoru versus televize. Průzkum ukázal, že téměř čtvrtina populace by ve stejné cenové relaci upřednostnila projektor před televizorem. Nejčastěji pak z důvodu kvality a velikosti obrazu, přemístitelnosti a také úspory místa. Nad nákupem projektoru by 26,3 % dotázaných přemýšlelo už od uhlopříčky 42 palců a jeho cena by ideálně neměla překročit 15 tisíc korun.

Roman Vejražka, Business Account Manager společnosti Epson Europe, říká: „Pociťujeme, že zažitý trend, kdy lidé nakupovali výhradně televizory, protože se obávali nízké využitelnosti a vysoké ceny projektoru, se u českých spotřebitelů v průběhu let proměnil. Poptávka po projektorech pro domácí kino vzrostla a zákazníci se při výběru zaměřují kromě ceny také na další klíčové parametry, jako je např. životnost lampy či projekční vzdálenost.“

Výsledky průzkumu potvrdily i důležitou roli barevného světelného výstupu CLO[2], který je pro respondenty při nákupu projektoru důležitější než bílý světelný výstup. Mnoho výrobců přitom uvádí pouze hodnotu bílého výstupu a neposkytují tak zákazníkům kompletní informace. CLO má ale na výsledný efekt projekce velký vliv. „Naše projektory s technologií 3LCD zaručují stejně vysoký bílý i barevný jas, což znamená, že vždy dosáhneme projekce jasného obrazu se sytými barvami. Ve slepém testu, který pořádala nezávislá společnost pro výzkum trhu RS Consulting ve Velké Británii, potvrdilo 98 % respondentů nejjasnější[3] barvy u našich projektorů,“ dodává Roman Vejražka.

Na rozhodování Čechů, kteří si pořizují projektor, mají ale vliv i další faktory. Pro polovinu dotázaných hraje při výběru roli, zda projektor využívá technologii DLP či LCD. Průzkum také ukázal, že 58 % respondentů by upřednostnilo technologii LCD. Hlavní roli v této preferenci hraje kvalita projekce a delší životnost lampy.

Na co Češi využívají projektory:

  1. Sledování filmů – 73,6 %
  2. Promítání fotografií – 68,2 %
  3. Sledování významných sportovních utkání – 32,4 %
  4. Hraní her – 31,1 %
  5. Sledování televize – 30,4 %                              

 

Žebříček kritérií výběru projektoru:

  1. Cena – 57,7 %
  2. Životnost lampy – 47,7 %
  3. Projekční vzdálenost – 42,3 %
  4. Barevný světelný výstup – 39,2 %
  5. Možnost bezd. připojení – 36,9 %

6.   Bílý světelný výstup – 26,9 %

 


[1] Dotazník realizovala agentura pro analýzy a informace Datank, s.r.o. metodou cawi v srpnu 2015 na vzorku 1000 respondentů.

[2] CLO z anglického Color light output

[3] Ve srovnání s předními jednočipovými DLP projektory pro firmy a vzdělávací instituce na základě dat NPD za období mezi červencem 2011 a červnem 2012. Barevný jas (barevný světelný výstup) byl měřen v souladu s IDMS 15.4. Barevný jas závisí na podmínkách použití

Štítky: ,

Rádi bychom vám nabídli prostor pro vaše tiskové zprávy. Pokud chcete, abychom o vás dali vědět, případně o vaší slevové akci, pořádané konferenci, novém produktu a podobně, můžete nás kontaktovat na emailovou adresu redakce@objevit.cz.

Komentáře

Nahoru