Dnes vyšlo 15 článků

„Česani“ tvoří duplikáty fotografií

„Česani“ tvoří duplikáty fotografií

Pomalu, ale jistě se blíží stranické volby. Každá strana si láme hlavu s předvolební kampaní, aby zaujala co nejpočetnější masu českých občanů. Na české politické scéně jsme zvyklí na absurdní aféry, v kterých se leccos dozvíme. Ale že vyjde najevo takové faux pas, o neznalosti autorství fotografie?

19264021_10207000793338455_1664990994_o

Páni poslanci už nevědí, čím by zaujali. Vymýšlejí šílené nápady, nebudou sice obdivované, ale bude se o nich alespoň mluvit. Taková je jejich taktika. Tak si usmysleli, že by strana ČSSD mohla být týmem ragbistů. Věc by originální byla, kdyby celý koncept neokopírovali podle fotografické předlohy. A když už, tak alespoň korektně.

Z fotografie si designéři udělali malovaný obrázek, přesněji karikaturu. Obrysy a kompozice fotografie jsou jak přenesené přes kopírák. A to doslova. Totožné je rozmístění postav, domy v pozadí, a dokonce nápis na budově.

To vše by bylo v pořádku, kdyby uvedli autora oné fotografie. Bohužel se to nestalo, a tak vznikl další skandál.

Vzpomeňte si na školní léta. Učitelé nám vraceli každou seminární práci, kde nebyla ocitovaná i ta nejnicotnější věta, nemohli jsme citovat báseň bez uvedení autora, při psaní referátu jsme museli mít uvedený zdroj a také jsme museli znát původ každé informace a znalosti, kterou jsme vypustili z úst. To vše bylo na střední škole a na gymnáziích. Oni tvůrci mají dokonce i vysokoškolské vzdělání a takovou nutnost neznají?

Pan Aleš Urban, vedoucí projektu, se k této věci vyjádřil. Použil k tomu sociální síť Twitter. Napsal, že u fotografie nebyl uveden autor, jinak by ho mile rád kontaktoval. Co by mu na tuto výmluvu pověděla paní profesorka na gymnáziu? Z projektu by dostal nedostatečnou a byl by vyšetřován za plagiátorství.

Proč jsme na studenty přísnější než na veřejné osoby, které nás reprezentují? Možná bychom studenty měli studenty více přiškrtit, aby se poučili a v dospělosti chybu nedělali. Druhým řešením by byl opačný mechanismus: pro výstrahu druhým vyškolit (přeškolit) pana Urbana.

Zdroj, text/foto: pooh, facebook

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru