Černá skříňka Země bude vystavěna v Tasmánii

Černá skříňka Země bude vystavěna v Tasmánii

Na žulové pláni, obklopené sukovitými horami, stojí obří ocelová bedna. A pokud ti, kteří ji objeví, dokážou rozluštit poselství, která obsahuje, mohli by nahlédnout, co způsobilo pád civilizace, která tam byla předtím. Toto je černá skříňka Země.

“V první řadě je to nástroj”. Když letadlo havaruje, je ponecháno na vyšetřovatelích, aby prohledali trosky a získali černou skříňku. Doufáme, že zaznamenaný obsah může být použit k tomu, aby pomohl ostatním vyhnout se stejnému osudu. A tak je to se Zemskou černou skříňkou: ocelový monolit o rozměrech 10 metrů x 4 metry x 3 metry, který se chystá postavit na odlehlém výběžku na západním pobřeží Tasmánie.

Tasmánská lokalita, vybraná pro svou geopolitickou a geologickou stabilitu, před ostatními kandidáty jako Malta, Norsko a Katar, je taková, že tasmánská lokalita může být kolébkou černé skříňky ve prospěch budoucí civilizace, pokud by katastrofická změna klimatu způsobila pád té naší. Pokud to zní nevěrohodně, stojí za to připomenout, že v tomto století jsme na cestě k oteplení až o 2,7 °C. Zeptejte se kteréhokoli klimatologa, co se stane, když oteplení překročí 2 °C, a téměř vždy vám řeknou, že nemá cenu o tom přemýšlet.

Projekt je zcela nekomerční a hlavním principem návrhu je podle Jima Curtise z Clemenger BBDO funkčnost. “Ale v první řadě je to nástroj.” Je navržen tak, aby zaznamenával naše činy. Podle Jonathana Kneebonea, spoluzakladatele uměleckého kolektivu Glue Society, který je také zapojen, bude krabice vyrobena z oceli o tloušťce 7,5 centimetru, vykonzolované ze žuly. “Je postaven tak, aby nás všechny přežil,” řekl. “Pokud dojde k nejhoršímu, jen proto, že se zhroutí elektrické sítě, tahle věc tam bude pořád.” Krabice bude naplněna množstvím úložných jednotek a bude mít připojení k internetu, vše napájeno solárními panely na střeše konstrukce. Záložní úložiště energie zajistí baterie. Když svítí slunce, černá skříňka bude stahovat vědecká data a algoritmus bude sbírat materiál související se změnou klimatu z internetu.

Zdroj, foto: nypost.com

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru