Cenzura internetu nás může dostat do nové éry komunismu

Cenzura internetu nás může dostat do nové éry komunismu

Internet již zdaleka není svobodné médium, jak tomu bylo v době jeho vzniku. Dnešní vlády a agentury mohou nahlížet, co doma na webu děláte, jaké hledáte informace a s kým jste v kontaktu. Internet není cenzurován jen v zemích jako je Čína. Nedávno byl v Anglii soudně zakázán přístup na portál Newzbin.com. Cenzura byla nařízená z důvodu žaloby filmové společnosti 20th Century Fox.

Nejhůře je na tom Čína

Typicky nejhorší situace je v Číně a na Arabském poloostrově, kde je internet tvrdě cenzurován. Právě Čína každým rokem vyvolává rozruch v internetovém světě díky své vládní moci vůči internetovým uživatelům. Čínská vláda používá současně čtyři druhy filtrování internetu od “závadného” obsahu. Základní stavební kámen čínské internetové zdi je blokace DNS, některé stránky tak vůbec návštěvníci nemohou navštívit. Majitelé zakázaných stránek se mohou jen těžko bránit.

Takto čínský internetový komunismus zasahuje do celého světa, když blokuje tak velký trh jako je Čína. Některé servery jsou blokovány rovnou podle IP adresy. Další metoda spočívá v blokování klíčových slov, pokud se u vás vyskytne nevhodné slovo, internet vám jednoduše nebude fungovat. Poslední a také nejpodivnější metoda je využívána v případě, že se i přesto k nevhodnému materiálu dostanete. Další načtení stránky potrvá 2 minuty, v opakovaném případě je to pak 5 a 30 minut.  Zajímavostí je, že v době olympiády byl v hotelích, restauracích a dalších místech pro cizince internet odblokován. Jako důvod čínské vládě slouží snaha o udržení obchodní síly této země.

Čechům zatím nebezpečí nehrozí

V České republice se také tento rok už několikrát jednalo o možnosti kontroly internetu, důvodem byl online hazard a problémy s ním spojené. Otázkou však je, zda kvůli několika závadným kasínům blokovat veškerý online hazard. Aktuálně je Česko v kategorii “Částečně cenzurováno”. Bez cenzury je například většina Afriky,  Střední Amerika a několik málo dalších států.

U nás taková cenzura v nejbližší době zatím nehrozí, avšak dle spekulantů nás můžou drobnosti, jako je filtrace podezřelých kasín dostat do podobné situace. Problémem je také fakt, že o případné filtraci internetu rozhodují politici, což je absolutně špatně. O takovém rozhodnutí by měli především rozhodovat odborníci. Zvláště lidé kteří se aktivně na internetu pohybují a vědí, jaké můžou mít případné změny následky, případně by mohlo rozhodovat celostátní referendum.

Nedávno se tento problém řešil také v Rusku, více se dozvíte v této rychlovce.

Myslíte, že by internet měl zůstat plně svobodný?

Komentáře

Nahoru