Dnes vyšlo 15 článků

Tisková zpráva: Ceny energií porostou, ušetříte na úsporných elektrospotřebičích

Ceny energií porostou, ušetříte na úsporných elektrospotřebičích

V zimě lidé kvůli nákladům na topení nejvíc pocítí platby za energie. V příštích letech bude navíc teplo zdražovat kvůli emisním povolenkám, předpokládanému růstu cen uhlí a plánované uhlíkové dani. Neustále se zvyšující náklady jsou důvodem pro to, aby lidé začali přemýšlet o tom, kde jinde lze naopak ušetřit. „Rezervy často bývají v domácnosti u běžných elektrospotřebičů, kde pomůže obměna za úspornější typ,“ uvedl mluvčí Euronics Bohuslav Komín.

„Podíl domácích elektrospotřebičů na celkové spotřebě energie průměrné domácnosti totiž podle některých průzkumů představuje asi 20 procent a někdy i víc,“ podotkl Komín. V orientaci na trhu při nákupech pomáhají především nové energetické štítky na spotřebičích zaváděné na základě rozhodnutí EU. Podle firmy Euronics jdou nové štítky ruku v ruce s trendem: lidé se o energetickou náročnost výrobků zajímají čím dál víc.

„Domácnost tak totiž může ročně uspořit i několik tisíc,“ uvedl Komín. Dodal, že pokud například člověk ve stejnou dobu obmění starou ledničku i pračku za úspornější typ, za deset let může činit úspora i 18.000 korun za energii.

Nové štítky jsou v současnosti povinné pro chladničky a pračky a také myčky. Například chladnička nebo mraznička ve třídě A++ spotřebuje minimálně o 30 procent méně než spotřebič třídy A a pouze třetinu spotřeby výrobku třídy D, připomněl mluvčí.

Výměna starého spotřebiče za nový má význam, pokud se nahrazuje starý spotřebič vysoce účinným (až A+++). V tom případě je energetická a environmentální návratnost velmi krátká, a to maximálně do 5 let. Výběr nových úsporných spotřebičů je důležitý také proto, že spotřeba energie a vody při provozu spotřebiče má jasně rozhodující vliv na celkové dopady spotřebičů na životní prostředí.

Například pro chladící techniku jsou návratnosti, ať už energetická nebo environmentalní, velmi krátké. Energetická návratnost chladniček, mrazniček a jejich kombinací je víceméně pro všechny kategorie od 1 do 5 let, uvádí server https://www.uspornespotrebice.cz. V průměru činí návratnost investice za nový domácí spotřebič kolem 10 až 12 let.

Energetické štítkování již řadu let spotřebitelům nabízí přehlednou orientaci při nákupu nových spotřebičů. Původní značení zastaralo, nové štítky obsahují údaj o spotřebě elektřiny za jednotku provozu, například 24 hodin pro chladničky a mrazničky, nebo na jeden prací cyklus u pračky. Štítky obsahují odhadovanou roční spotřebu energie. Pomocí tohoto čísla si spotřebitel snadno může vypočítat provozní náklady daného spotřebiče v průběhu příštích let a nebo alespoň spotřebič rychle porovnat s jeho konkurenty. Vodítkem je nejviditelnější údaj na štítku – podle stupnice vyjádřené písmeny A pro nejúspornější spotřebiče až G, kam spadají nejméně úsporná zařízení.

Kontakt:

Kontakt PR EURONICS:

MC CONSULTANT s.r.o.

Jana Holoubková

e-mail: jana@mc-consultant.cz

tel. 728 670 959

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese https://www.protext.cz

Zdroj: ČTK/Protext

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru