Dnes vyšlo 15 článků

Centrální registr vozidel sice stále nefunguje, ale budeme mít možná registr kol

Registr navrhuje ministerstvo dopravy ve své strategii rozvoje cyklistické dopravy. Nový registr má pomoci zejména policii.

Podle úředníků je to cesta, jak snížit počty ukradených kol, kterých v Česku ročně zmizí přes sedm tisíc. A podle odborníků může být číslo mnohem vyšší, jelikož mnozí lidé krádež ani nehlásí, protože v nalezení bicyklu nevěří. Protože ročně se podaří díky evidenci najít jen pouze pár ukradených kol. V praxi absence centrálního registru znamená, že s kolem stačí odjet za hranice města a je prakticky nedohledatelné.

Podobné registry již u nás existují

Už dnes je podobný registr v každém větším městě, ale založený ryze na dobrovolnosti. Kola jsou registrována různě, od fotky až po čipy.  Předpokladem, aby opatření mohlo plnit svůj účel, je tedy jeho plošnost a jednotnost daných registrů. Registrování kol by muselo být povinné. Pro lidi by to znamenalo další zátěž s chozením na úřady a dalšími poplatky. Již nyní se mluví i o tom, že by se kolo mohlo prodávat jen s technickým průkazem.

Další problém by nastal u rodin s dětmi, kdy u například čtyřčlenné rodiny by tato záležitost znamenala pobrat buď všechna jízdní kola s sebou naráz na úřad a nebo si udělat až 4 výlety na úřad.

Kolik bude nový registr stát?

Ministerstvo vnitra už zkoumalo, kolik by mohl registr stát. Zřízení registru pro jízdní kola by stálo kolem dvaceti milionů korun, což není zase až tak vysoká částka. Otázkou zůstává, kolik by stál samotný provoz registrů. V ČR totiž je evidováno kolem 4 miliónů jízdních kol.

Úřad zkusil registr zařadit do projektů podpořených z evropských fondů, ale neuspěl. Stejně tak i premiér Nečas se stavěl negativně k myšlence vytvořit další registr. Jak sám uvedl na regionálním sněmu ODS v Pozlovicích na Zlínsku, vedlo by to jen ke zvýšení administrativních povinností. Dále prohlásil, že nevěří tomu, že registr pomůže odhalit krádeže kol.

Zatím to tedy vypadá tak, že se žádný registr tvořit nebude. A pokud by náhodou návrh prošel, tak jej zaplatí jako vždy daňový poplatník.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru