Cena webových stránek – 5 faktorů určujících cenu

Cena webových stránek – 5 faktorů určujících cenu

Potřebujete webové stránky a nevíte, kolik budou stát? Poptáváte webové stránky? A nabízená cena se pohybuje v rozmezí 5 000 – 200 000 Kč za jednu a tu „stejnou“ věc? Pak je tento článek určen právě vám.

Tvorba webových stránek je velmi netransparentní činnost a bohužel neexistuje jednoduchá cesta jak zjistit zda nabízená cena je reálná či nikoliv. Na co si tedy dát pozor, abyste neplatiti za něco, co nepotřebujete?

Faktor č. 1 – Požadavky zákazníka

Při prvních kontaktech se zákazníky často slýchávám:

 “Potřebuji webové stránky. Kolik to bude stát?”

Na takovou otázku neexistuje odpověď. Je to stejné, jako když bych přišel do stavební firmy a řekl…potřebuji barák, kolik to bude stát? To by asi taky moc nefungovalo.

Pokud tedy chcete dostat relevantní nabídku, je třeba mít jasné zadání. Webová studia jsou obvykle připravena a obchodník (v lepším případě konzultant) s vámi projde vaše požadavky, zjistí, co potřebujete. A nabídne vám řešení (v ideálním případě). V případě větších projektů se neobejdete bez hlubší analýzy, která bývá zpoplatněna. To je hned první náklad, který si webové studio musí do realizace webových stránek započítat.

Faktor č. 2 – Tvůrce webových stránek

Jedním z hlavních faktorů je, zda poptáte studenta, který vám webové stránky vytvoří při studiu, živnostníka či specializované studio. Předpokládejme, že poptáváte webová studia, jelikož profesionální webové stránky nemůže vytvořit jeden člověk. Pokud chcete působivé výsledky, potřebujete celý tým specialistů (informační architekt, grafik, kodér atd.). Neznamená to však, že vždy potřebujete špičkové webové stránky. Pokud chcete prezentovat svou službu jednoduchým způsobem, jistě to zvládne i jednotlivec. Je třeba znát účel webové stránky i rozsah dalších služeb, které budete potřebovat. Zejména následná optimalizace webových stránek je nezbytná, pokud chcete být na internetu vidět.

Faktor č. 3 – Hodinová sazba

Dalším faktorem je zcela nevypovídající hodinová sazba, která se pohybuje v případě studií od 400 do 1 500,- bez DPH. Ovšem už nikdy nezjistíte, zda webové studio bude řešit požadavek s hodinovou sazbou 500,- celkově 3 hodiny, nebo s hodinovou sazbou 1 500,- jen hodinu. Toto vždy záleží na zkušenostech konkrétních lidí, které požadavky zpracovávají.

Faktor č. 4 – Systém pro správu obsahu (CMS)

Webová studia často nabízí své vlastní systémy pro správu obsahu webových stránek obecně označované jako CMS (Content Management Systém), které se nabízí za velmi různé ceny i různých podmínek někdy i s měsíčním či ročním poplatkem.

 

Můžete se také setkat s nabídkou opensource, což je otevřený systém zdarma. Mezi nejznámější patří WordPress, Joomla nebo Drupal. Některé firmy si opensource upravují a tak ani není na první pohled pro laika jasné, co vlastně kupuje.

Velmi zjednodušeně řešeno CMS je systém, který umožňuje provozovateli webových stránek snadno upravovat jejich obsah bez specifických znalostí. Systémy tohoto typu se dnes považují za standard u prakticky všech webových stránek.

O vhodnosti CMS systému vypovídají vaše požadavky a nelze říci, že nějaké řešení je nejlepší. Osobně považuji pro většinu případů za vhodný opensource WordPress, jelikož je to systém otevřený, díky čemuž se nestáváte otrokem firmy, která stránky vytváří. V případě nespokojenosti pak máte možnost přejít k jiné firmě, což u systémů vyvíjených webovým studiem říci nelze. Pro větší projekty s velkým množstvím přístupů by vhodný nebyl, nicméně pokud se bavíme o běžných webových stránkách, žádný problém to není. V poslední době i velké nadnárodní značky staví na opensource, protože si dobře uvědomují výhody. Existuje i varianta vývoje systému na míru, ale vzhledem k cenové náročnosti to pro drtivou většinu zákazníků není dostupné, ani vhodné.

Faktor č. 5 – Zpracování

Posledním faktorem v tomto velmi zjednodušeném pohledu je zpracování. Pokud požadujete zajímavé efekty, implementaci platební brány či responzivní design, který se přizpůsobí zařízení, ze kterého webové stránky prohlížíte, musíte počítat s vyšší cenou.

Co říci na závěr?

Jak tedy zjistit zda je cena webových stránek přiměřená? Žádná univerzální rada neexistuje, nicméně jsou ukazatele, které vám hodně napoví. Nejvíce vypovídají reference. Ale pozor často se stává, že firma má mezi referencemi proslulé značky a po chvíli bádání se možná dozvíte, že se firma účastnila výběrového řízení. Ptejte se, jaký výsledek můžete očekávat v rámci nabídnuté ceny. To poslouží jako dobré srovnání. Zajímejte se o firmu, jakou má historii, zda vám dokáže nabídnout následné služby v rámci udržování prezentace atd.

 

 

 

 

 

Komentáře

Nahoru