Cena povinného ručení podle dat z Facebooku? Brzy nejspíš realita

Admiral, jedna z největších britských pojišťoven, chtěla do výpočtu ceny povinného ručení započítávat i data z Facebooku. Sociální síť to ale zatrhla.

Data, big data, data ze sociálních sítí. Všichni v dnešní době mluví jen o informacích a o tom, jak je možné je využívat a zneužívat. Dokonalým příkladem je snaha britské pojišťovny Admiral.

Osobnostní rysy z Facebooku

Pojišťovna Admiral chtěla každému novému žadateli o povinné ručení prostě prohledat Facebook. Prý by takhle byli schopni identifikovat osobnostní rysy spojené s bezpečnou jízdou. Funkce sice měla být nepovinná, ale mohla by lidem ušetřit až 10 000 korun ročně.

Pojišťovna by prostě prohledala facebookové příspěvky a lajky a podle toho by stanovila řidičský profil žadatele. Například pokud jste zvyklí se vyjadřovat v krátkých větách, používat seznamy a být důslední při plánování událostí, byli byste vyhodnocení jako bezpeční řidiči. Na druhou stranu nadměrné užívání vykřičníků či příslovcí „vždy“ a „nikdy“ by na vás vrhlo stín příliš sebevědomého řidiče.

2631710784_9d8c1f94fb_z

Systém porušuje podmínky Facebooku

Celý tento systém nazvaný firstcarquote měl začít fungovat minulý týden. Facebook ho však okamžitě zatrhl, protože byl v rozporu s jejich podmínkami. V těch se totiž píše, že vývojáři nemohou používat údaje z Facebooku, aby rozhodovali o způsobilosti člověka. Pojišťovna Admiral se ovšem jen tak nevzdá a hledá cesty, jak tohle omezení obejít.

Otázkou je, zda by o to lidé vůbec měli zájem. Podle studií to vypadá, že ano. 53 % internetových uživatelů očekává, že jim společnosti na základě použití osobních údajů poskytnou lepší nabídky.

Foto: Flickr – rabble

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru