Dnes vyšlo 15 článků

Cena Bitcoinu se i nadále zvyšuje, jeden BTC již stojí více než 250 dolarů

Cena Bitcoinu se i nadále zvyšuje, jeden BTC již stojí více než 250 dolarů

Ještě v polovině března se kurz virtuální měny Bitcoin pohyboval na úrovni 50 dolarů (38,34 eura) za 1 Bitcoin. Po otřesech v kyperském bankovním sektoru kurz Bitcoinu pětinásobně narostl. Důvodem je nákup měny jako investičního aktiva, jakož i další faktory. Pro web Bitcoiner.sk to uvedl odborník na Bitcoiny Peter Šurda.

Zní to trochu ironicky, když si uvědomíte, že jeden z prvních uživatelů jménem virtuální měny Bitcoin si kdysi dávno za první Bitcoiny koupil dvě pizzy. Tehdy za ně uživatel “laszlo” zaplatil přes 10 000 Bitcoinů. V přepočtu by tak dnes zaplatil za “kus žvance” skoro 60 milionů korun.

Další uživatel SmokeTooMuch tehdy zkoušel v roce 2010 vydražit celkem 10 000 Bitcoinů za 50 amerických dolarů. Kupce bohužel nenašel. Dnes si alespoň nemusí rvát vlasy, ale smát se. Pokud své Bitcoiny neprodal, dnes je z něj milionář.

Nevíte, co to je Bitcoin? Jak vznikl? Jak si koupit Bitcoiny? Odpovědi najdete v článku: Pro praktické obchodování vyzkoušejte virtuální měnu Bitcoin a nebo se podívejte do našeho slovníku pojmů a najděte si pojem Bitcoin.

Aktuálně se 1 BTC obchoduje přibližně za 250 dolarů (191,72 eura). Dnešní maximální hodnota však už zlomila hranici 200 eur. Jen oproti pátku (5. duben 2013) tak jde o téměř 90%  nárůst.

Graf zohledňující nárůst ceny Bitcoinů

Hodnota Bitcoinu v průběhu posledního měsíce podle burzy MT Dox

Podle odborníka Petera Šurdy má vliv na růst kurzu kromě poptávky i medializace a dokonalejší ekosystém měny.

“Netroufám si však říci, jaký mají tyto jednotlivé faktory poměr, kromě toho se navzájem ovlivňují, čili se to nedá tak jednoduše říci” poznamenal Šurda.

Zároveň upozornil na významnou negativní korelaci mezi likviditou a volatilitou (nestálostí) ceny Bitcoinů. V praxi se tak při zvyšujících se výkyvech kurzu snižuje likvidita, tedy schopnost přeměnit investici v Bitcoiny na peníze. Šurda z uvedeného zjištění vyvozuje, že lidé Bitcoin vnímají jako investici. Zároveň však dodává, že se zvýšil počet plateb pomocí Bitcoinů. Finančník také do budoucna očekává nestabilní vývoj ceny oběma směry – jak nahoru, tak dolů.

V budoucnu může přispět k růstu měny širší podpora ze strany obchodníků. Ale již dnes ji akceptuje například download server Mega nebo blogovací systém WordPress. Bitcoin by se mohl prosadit i na Slovensku, což nedávno naznačil bezpečnostní konzultant Pavel Lupták. Ve světe se již pomocí Bitcoinů normálně platí. Není tomu tak dávno, co Internet Archive začal svým zaměstnancům dávat výplaty v Bitcoinech.

 

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru