Dnes vyšlo 15 článků

Celý život jste svůj mobil nabíjeli špatně, v čem se musíte polepšit?

Všichni si stěžujeme na to, že mají dnešní smartphony špatné baterie. Ale je to částečně i naše chyba, protože je celou dobu špatně nabíjíme. Podle nových výzkumů jsou téměř všechny rady, které se dosud doporučovaly pro prodloužení životnosti baterie, úplně chybné. Vlastně byste měli dělat všechno přesně naopak.

V mnohých z nás je zakořeněný například názor, že je špatné nabíjet telefon po malých dávkách a že je lepší jej dát na nabíječku, až když je skoro úplně vybitý. A ona to vůbec není pravda. Tedy aspoň podle Battery University, což je vzdělávací web s informacemi o bateriích pro inženýry, učitele, média, studenty a uživatele baterií (takže pro každého).

Pojďme se spolu podívat na pár rad, které byste podle Battery University měli dodržovat pro lepší výdrž lithium-iontové baterie v telefonu. Připravte se na to, že budete muset kompletně změnit své nabíjecí návyky.

6168411510_b64eb456f4_b

Nenechávejte mobil zapojený, když je plně nabitý

Takže zapomeňte na nabíjení přes noc. Sice se vždycky tvrdilo, že to ničemu nevadí, ale ve skutečnosti je baterie zatěžována, kdykoliv je připojená k elektřině.

„Pokud je mobil plně nabitý, odpojte jej. Je to jako relaxování svalů po namáhavém cvičení. Taky by se vám nelíbilo, kdybyste pracovali dlouhé hodiny bez odpočinku,“ přibližuje Battery University na příkladu z reálného života.

Nenabíjejte mobil na 100 %

Alespoň pokud nemusíte. Občas jsou prostě situace, kdy ho potřebujete mít nabitý na maximum, protože se dlouho nedostanete k zásuvce, ale jinak to baterii škodí. Zatěžuje ji, když je plně nabitá.

Nabíjejte častěji po malých dávkách

Baterie v telefonech jsou prý mnohem šťastnější, když jim občas poskytnete trochu šťávy během celého dne. Je to lepší než nabít na 100 % každý večer. Jen si vezměte, jak by se vám líbilo, kdybyste ráno vypili 3 litry tekutin a pak už celý den nic?

Když si zvyknete dobíjet telefon několikrát během dne po menších dávkách, nebudete mít problém ani s používáním funkcí, které hodně žerou baterku – lokalizační funkce, chytrá asistentka Siri apod.

Udržujte baterii v chladu

To je snad jediný tip, který nás ani trochu neudivuje. Apple dokonce sám uvádí, že máte při nabíjení sundávat z mobilů kryty, které izolují teplo, aby se telefon nezahříval. Také nenechávejte mobil dlouho na slunci, v létě venku se jej pokuste aspoň něčím přikrýt.

Pokud by se někdo z vás rozhodl výše uvedené tipy vyzkoušet, budeme rádi, když nám po čase dáte vědět, zda jste opravdu zpozorovali nějakou změnu.

Fotka: Flickr – Samir Tushar

Komentáře

Nahoru