Dnes vyšlo 15 článků

Celý svět se směje: Američané tipovali, kde leží Ukrajina

Jistě si velmi dobře pamatujete na tu situaci se záměnou Česka a Čečenska. Jak to tak ale vypadá, podobné omyly se občas stávají i s mnohem většími zeměmi. Třeba s Ukrajinou. Po internetu teď kolují zprávy o tom, že pouze jeden z šesti Američanů ví, kde leží Ukrajina.

Od 28. do 31. března probíhala studie Kyla Droppa z Dartmouth College, Joshuy D. Kertzera z Harvardu a Thomase Zeitzoffa z Princetonu. Ti se zeptali 2066 různých Američanů, kde podle nich leží Ukrajina a jak si myslí, že by měly Spojené státy reagovat na tamější situaci.

Proč se do něj vůbec pustili? Podle jejich vysvětlení chtěli prostě vidět, jak jsou na tom Američané se zeměpisem. Tedy přesněji je zajímalo, kde si Američané myslí, že je Ukrajina, a zda tato jejich znalost (nebo neznalost) nějak souvisí s názory v oblasti zahraniční politiky.

Kilometr sem, kilometr tam

Dotazovaní jednoduše dostali slepou mapu, na které měli Ukrajinu označit. A věřte tomu nebo ne, trefilo se jich jen 16 %. Ten zbytek se spletl v průměru o 1800 mil (2 897 km). Našli se dokonce i takoví specialisté, kteří si mysleli, že by Ukrajina mohla být v Austrálii, ve Finsku nebo i přímo v Americe.

Prokázaly se také jasné věkové rozdíly. Nejlépe Ukrajinu určili lidé ve věku 18 – 24 let – zřejmě tedy ti, kteří si takové znalosti ještě pamatují ze školy. 27 % z nich totiž Ukrajinu identifikovalo správně. Naopak například u lidí starších 65 let se trefilo jen 14 %. Rozdíly byly i mezi muži a ženami. Trefilo se 20 % mužů a 13 % žen.

Na níže uvedeném obrázku vidíte přesně znázorněné tipy chytrých Američanů. Červené tečky představují ty přesnější odpovědi (přihořívá), modré zobrazují méně přesné odhady.

Ukraine_Full-1024x535

Většina Čechů se Američanům vysmívá, jak si mohou myslet, že Ukrajina leží na jejich kontinentu. Ale někteří si přece jen realisticky uvědomují, že spousta Čechů na tom není o nic lépe.

urajina-cesi

Zdroje: Time, Washington Post

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru