Celý svět bude v roce 2050 zásobovaný pouze energií z obnovitelných zdrojů

Celý svět by měl být v roce 2050 zásobovaný pouze energií z obnovitelných zdrojů, jak ukázaly studie společnosti Greenpeace International. Zpráva o Energetické (r)evoluci vytyčuje cestu ke sto procentům energie z obnovitelných zdrojů. Tím by měly vymizet emisní skleníkové plyny, měly by být vyřazeny jaderné energie a měly by se pořádat nové ropné výpravy do arktických a hlubokým mořských vod.

Zpráva konstatuje, že průmysl větrné a solární energie by měl zažívat rozkvět. Solární fotovoltaický průmysl by mohl už v roce 2030 zaměstnávat 9,7 milionů lidí.  V samotných Spojených státech amerických je dvakrát více pracovníků v solární energii než horníků.

663642767_5217d666f0_b

Vytvořila by se nová pracovní místa

Průzkum ve spolupráci s německým centrem Aerospace ukazuje, že přechod na energii z obnovitelných zdrojů by měl vytvářet nová pracovní místa.

Výrazné snížení emisí skleníkových plynů

Do 15 let se podíl energie z obnovitelných zdrojů měl ztrojnásobit a zvýšit se z 21 % na 64 %. Tím by energií z obnovitelných zdrojů byly zásobovány dvě třetiny světové populace. V zemích, jako je Brazílie, Čína či Indie, by se emise skleníkových plynů snížila ze současných 30 gigatun ročně na 20 gigatun ročně, a to do roku 2030.

Zprávu instituce Greenpeace International vydala před summitem OSN o klimatu v Paříži, kde budou světoví lídři diskutovat o taktikách v boji proti změně klimatu.

Přestože zpráva konstatuje, že přechod na energii z obnovitelných zdrojů je možná, jsou tu i pochybné předpoklady. Do roku 2050 by přechod vyšel na 64,6 trilionů dolarů, tedy kolem 1,6 trilionu ročně. Nicméně Greenpeace International tvrdí, že náklady by se hradily z úspor za pohonné hmoty. Vzhledem k tomu, že obnovitelné zdroje nevyžadují žádné palivo, úspory by se využily na pokrytí nákladů investice.

Lidé však tvrdí, že největší překážkou je politická vůle. 

Zdroj: Nawindpower.com

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru