Dnes vyšlo 1 článků

Celosvětový výpadek postihl včera Gmail i Facebook

Gmail, populární webmail od společnosti Google, zaznamenal v pondělí podvečer kolem 18:00 středoevropského času jeden z největších výpadků v historii. Výpadek trval podle společnosti sice jen 18 minut, byl ale rozsáhlý. Týkal se jako individuálních účtů tak podle dostupných informací i účtů v rámci služby Google Apps, které používají zejména firmy, školy a různé další (ziskové i neziskové) organizace.

Podle stanoviska společnosti výpadek způsobil, že webové rozhraní vracelo chyby (nejčastěji se uživatelům zobrazovala chybová hláška 502) nebo bylo služba zcela nedostupná pro většinu uživatelů. Lidí postižených výpadkem tak zřejmě bylo minimálně několik desítek milionů. Výpadek se dotkl i dalších služeb, mimo jiné Google Drive, a problémy měli i uživatelé prohlížeče Chrome s nastavenou synchronizací s Google účtem, kterým prohlížeč dokonce také padal rychlostí blesku.

Gmail stejně jako další služby společnosti by měly mít geograficky redundanční architekturu a měly by fungovat například i při kompletním výpadku jednoho nebo několika datových center. Proč přesto došlo k tak rozsáhlému výpadku u tak důležité služby jakou je Gmail, kterou používají po celém světě stovky milionů uživatelů a jenž jsou na něm doslova závislí, a co ho způsobilo společnost zatím neinformovala.

Google čelil kritice za spolehlivost Gmailu zejména v roce 2009, kdy služba zaznamenala několik výpadků dotýkajících se téměř všech uživatelů. V roce 2011 následně Gmail přišel o emaily nezanedbatelného počtu uživatelů a musel je obnovovat ze záloh z pásků. Zda se mu podařilo obnovit všechny není jasné.

Výpadek v Evropě a Severní Americe měl shodou okolností v noci na dnešek i Facebook, k jeho výpadku přišlo kolem půlnoci a trval cca 20 až 30 minut. Podle stanoviska společnosti přišlo k výpadku pro změny v DNS infrastruktuře.

Přestože oba výpadky byly relativně krátké, zejména výpadek Gmailu, sloužícího pro mnoho uživatelů jako důležitý často i pracovní nástroj a to speciálně v době začátku pracovní doby na západním pobřeží USA, je považován za nezanedbatelný.

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru