Tisková zpráva: CBA zvítězilo v soudním sporu se společností Ferrero

CBA zvítězilo v soudním sporu se společností Ferrero

Velkoobchodní společnost CBA Nuget, která je součástí Družstva CBA, na konci ledna zvítězila v soudním sporu se společností Ferrero. Výrobce cukrovinek žaloval CBA Nuget kvůli údajnému nedodržení smluvních podmínek, které se týkaly přítomnosti výrobků na prodejnách. Okresní soud v Šumperku však rozhodl ve prospěch velkoobchodní společnosti, která tak má nárok na vyplácení zpětných bonusů. Rozsudek není pravomocný a je možné se proti němu odvolat. Oba subjekty zároveň již dříve kvůli sporu ukončily vzájemnou spolupráci.  

Soudní spor mezi CBA Nuget a společností Ferrero se vedl o plnění obchodních podmínek, a z toho plynoucího vyplácení zpětných bonusů výrobcem cukrovinek. Podle žalující strany měl mít velkoobchod na bonusy nárok pouze v případě, pokud bude ve vybraných prodejnách, které jsou součástí Družstva CBA, určitý minimální počet kusů zboží značky, a to po celý rok bez možnosti výpadku. Okresní soud v Šumperku však tuto interpretaci zamítnul.

„Smlouva hovořila pouze o konkrétním sortimentu, který máme prodávat. To, že má být zboží na všech prodejnách k dispozici neustále, už však v kontraktu řešeno nebylo. Jsme každopádně velmi rádi, že soud rozhodl v náš prospěch,“uvedl jednatel společnosti CBA Nuget a předseda Družstva CBA Roman Mazák. Proti verdiktu je možné se odvolat a podle Mazáka lze čekat, že tak druhá strana učiní.

Kvůli sporu oba subjekty již dříve rozvázaly vzájemnou spolupráci. Ta je i do budoucna prakticky vyloučená. „Až do roku 2013 jsme zhruba 20 let spolupracovali bez jakýchkoliv problémů. Díky našemu velkoobchodu jsme Ferreru v začátcích pomohli získat pozici na českém trhu. Jakmile se však stali silnými, přišli s obchodními podmínkami, které nás diskriminovaly ve vztahu k zahraničním řetězcům. Nedohodli jsme se, nepodepsali smlouvu a nespolupracovali. Změna nastala v roce 2016, kdy jsme našli nějaký kompromis, nicméně po roce a půl byla naše spolupráce opět ukončena,“přiblížil genezi obchodního vztahu Roman Mazák.

Podle něj ukazuje i různé nastavení podmínek pro české obchodníky a zahraniční řetězce na to, že v Česku nemají tuzemští podnikatelé zastání proti gigantům. „Stát řeší obchodní sílu pouze v rámci České republiky. Tito giganti si tak s českými společnostmi mohou dělat, co chtějí. Například požadují plnění, která nejsou ve smlouvě. Jediná varianta je tak s nimi neobchodovat,“ doplnil Mazák.

Družstvo CBA proto usiluje o to, aby připravovaná novela zákona o významné tržní síle brala v potaz sílu v rámci celé Evropské unie, potažmo celého světa. Problémem je podle něj také úloha antimonopolního úřadu, který v současnosti nezohledňuje tržní sílu mimo ČR a bere v potaz jen sortiment jako celek. To mimo jiné znamená, že nebere ani ohled na konkrétnější skupiny položek, které nemají na trhu konkurenci a jsou v Česku i ve světě nenahraditelné.

 

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru