Dnes vyšlo 15 článků

Call of Juarez – westernové akční drama

Žánr: Akční, adventura, 1st person akce, stealth akce
Platforma – PC/ PS3/ X360
Forma: zdarma
Multiplayer: ano
Vydání – 07.09.2006
VývojářiTechland
Autor recenze – pchry-blogspot

Call of Juarez je 3D akcí z vlastního pohledu odehrávající se v dobách divokého západu. Příběh vytvořil dramatik Haris Otkinsen a jedná se skutečně o filmový zážitek. Ve hře se ujmete rovnou dvou postav. Začínáte jako mladík Billi Candle, který se po dvou letech hledání bájného pokladu Aztéků vrací domů za svou matkou. Nalézá ji však mtvou v kaluži krve s nápisem Call of Juarez. V její přítomnosti ho spatří Reverend Ray – bývalí pistolník, nyní ve službách Božích. Začne Billiho pronásledovat, protože je přesvědčen, že on zabil svou matku.

Minimální požadavky

OS: Win 2000 / XP / Vista
CPU: – 2,2 GHz Pentium ® 4 nebo AMD Athlon ™ 2400 +, nebo 2,4 GHz Celeron nebo lepší
GPU:  GeForce 6600, ATI: Radeon 9800
HDD: 2.4 GB
RAM: 512 MB RAM
DX: DirectX 9.0c (včetně) nebo vyšší

Call of Juarez již klasikou

Billi je tak na útěku před běsnícím Rayem, který se pomalu vrací zpátky do starých kolejí, ačkoliv slíbil, že již nikdy nepoužije zbraň. Ve hře střídáte obě postavy vždy misi po misi. To vytváří zajímavý pocit, kdy jednou jste lovcem a jindy zase štvancem. Do toho se zamotávají ještě bandité, Billiho dávná láska a nevlastní otec, který ho v mládí ponižoval a týral. Po příběhové stránce se jedná o velmi povedené dílo.

Příběh a atmosféra

Zápletka hry je nastavena po vzoru westernovských filmů. Máme zde kladnou postavu, spoustu záporných postav a pak Reverenda Raye, který se honí za bludem. Neví, čemu má věřit. Neustále odkazuje na Boha, že plní jeho vůli. Stává se z něj fanatik. Výprava Call of Juarez je povedená. Atmosféru umocňuje povedený dabing, který v případě Reverenda Raye nemá konkurenci. Okolní prostředí je také autentické. Škoda je, že cesta vašich „hrdinů“ je lineární až to bolí. Žádné vedlejší úkoly a svoboda po vzoru skvělého GUN se nekoná. To hráče tak trochu svazuje.

Hratelnost

CoJ se hraje poměrně dobře a nenásilně. Vše se jde po másle. Když hrajete za Billiho, je nutný opatrnější postup a ve hře často cestujete na koni, beze zbraně, jenom s bičem. Bičem řešíte logické hádánky, které se bohužel skládají z 90% z překonávání překážek – skákání ze stromu na strom pomocí biče. Volnosti na koni se také nedočkáte. Jezdíte „korytem“ a každou chvíli musíte seskočit. Ačkoliv se zbraně dají používat i na koni, není to tak dobře zpracované je v GUN. Hraní za postavu Reverenda Raye naopak připomíná Ramba. Spousta zbraní, které se navíc opotřebovávají a je nutné je měnit. Navíc můžete držet dvě zbraně najednou a pálit na střídačku. Reverend Ray má ještě jednu výhodu – mód koncentrace, kdy máte schované zbraně a stisknutím jednoho tlačítka myši je tasíte. Čas se zpomalí a vy tak sledujete pohybující se zaměřovače obou zbraní směrem ke středi obrazovky a přitom střílíte. Máte několik málo sekund. Podobného módu využívá i Billi, když stříli z luku. Kromě lidských protivníků sem tam narazíte i na vlky. Potom je luk ideální zbraní, navíc vystřelené šípy můžete sebrat a opět použít. Celkově je hratelnost lehce nadprůměrná, ale koridorový postup ji kazí. O znovuhratelnosti ani nemluvě.

1111111Grafika a fyzika

Graficky se jedná o jednu z nejlépe vypadajících her. Techland odvedl kus práce a pokud vlastníte dost silný stroj, můžete se těšit i na DX 10 efekty. Okolí je detailní, spousty vegetace, tráva se vlní, stromy ve větru šumí, efekty HDR vás oslní, efekty bloom a blur zase dodají hře hloubku. Postavy jsou detailní, střelná zranění jsou na nich okamžitě vidět a šípy zůstavájí v tělech. Obzvláště ve zpomaleném módu jsem si odstřelování lukem užíval jako v žádné jiné hře. Animace postav je dobrá, pouze animace úst při mluvení mě dost zklamala. Celkově, velice koukatelné a i v dnešní době naprosto špičkové grafické zpracování, které snese srovnání i se současnými tituly. Fyzika předmětů a okolí není tak propracovaná jako v Half-Life 2, ale postačí.

Design a originalita

Design map je celkem povedený. Pohybujete se po pláních, lesy, lezete po horách, jezdte na koni atd. Bohužel, je to lineární a volnost je ta tam. Originálních prvnků se také ve hře pár najde. Třeba pěstní souboje, které jsou v některých momentech hry jakousi mezihrou nebo třeba mód jeden proti jednomu. V něm stojíte po vzoru špagety westernů proti jednomu muži a čekáte na povel. Zbraň tasíte pohybem myši dolů a ve zpomaleném čase se snažíte protivníka zasáhnout dřív než on vás. Můžete se různě uklánět a vyhýbat střele. Ve hře je těchto momentů jen pár. Opotřebovávání zbraní je také zajímavé, ale vadilo mi, že jejich výměna byla nutná poměrně brzy. Zbraní e ovšem po mrtvých kolem spousty. Najdete různé druhy koltů, pušek, odstřelovaček či dynamit. Občas si vlezete také za gatlin gun, což je jakýsi rotační kulomet.

Hudba a zvuky

Kromě vynikajícího dabingu není hudba ani zvuky nic vyjímečného. Ano, dočkáme se několika povedených orchestrálních skladeb, ale ve srovnání s konkurentem GUN (Christopher Lennertz) se nejedná o nic úchvatného.6. Ovládání a uživatelské rozhraní: 0,60
Hra nepřináší prakticky žádné novinky či vylepšení, takže hodnotím, tak jak hodnotím. Ovládá se jako klasická 3D akce. Až na mód jeden proti jednomu se jedná o klasickou střílečku.

Epizóda I

– Zájdi na farmu Tomasa a Marisy.
Začína sa vám prvý, ako skoro v každej hre, tréningový level. Najprv máte poučenie o tom, že na kompase máte vždy zobrazený bod, ktorý smeruje k vášmu aktuálnemu cieľu (ciele si prezeráte klávesou “O” a nápovedy klávesou “L”). Vyjdite vpred k vodopádu a preskáčte cez plošinu za vodu, alebo prejdite rovno cez vodu. Dorazíte na kraj kopca, kde pod sebou vidíte v diaľke mestečko Hope. Zídite dolu kopcom. Je veľmi strmý a môže sa stať, že spadnete z veľkej výšky, takže postupujte šikmo po plošinách a ak naberáte pri nejakom zošmyku vyššiu rýchlosť, tak brzdite cúvaním (kláves “S”). Dole dorazíte k Jonesovej usadlosti. Vojdite, no Jones vás zo svojho pozemku vyhodí.

– Na streche domu je truhla z ktorej získaj zbraň. Dostaň sa tam tak, aby ťa nevidel Jones.
Teraz sa musíte naučiť plížiť. Prikrčte sa (držte klávesu Ctrl), schovajte sa za strom a vykúkajte z poza neho (“Q” a “E” pre vyklonenie sa do strán). Keď pôjde Jones dozadu, preplížte sa k nemu (môžete si priblížiť pohľad klávesou “X”). Preplížte sa za neho do kríkov, tam dostanete správu, že v kríkoch vás nepriatelia nevidia. Počkajte si, než sa vráti na svoje predošlé miesto a preplížte sa za budovu. Tam sa musíte dostať na strechu. Vezmite si neďaleko vás ležiacu krabicu (“F”) a odneste ju k stene tu vzadu. Vyskočte na ňu a vylezte z nej na strechu (držíte smer vpred “W” a vyskočíte “medzerník”). Tam je truhlica, ktorú otvorte a vezmite si z nej zbraň (“F”).

– Pokús sa zostreliť fľaše naukladané na krabici.
Teraz keď máte zbraň, nemusíte sa už Jonesa obávať. Zídite opäť na zem, prejdite k nemu a precvičte si streľbu. Na krabici pri plote je naukladaných pár fliaš, tak ich zostreľte (pre lepšie miernie si môžete zamerať “X”).

– Zájdi na farmu Tomasa a Marisy.
Po precvičení streľby môžete odísť. Než sa vydáte preč, skočte do stodoly, je napravo od vstupu na pozemok. Tam v truhlici nájdete pri pár knihách aj plagát s menom Adrian Sikora. Potom pokračujte za Jonesov pozemok smerom k mestu. Cestou na vás zaútočí vlk. Dokážte mu, že ste streľbu netrénovali zbytočne a zastreľte ho. Keď dorazíte k mestu, na moste vás zastaví šerif a prikáže vám, aby ste mu odovzdali zbraň. Vezmite si pištoľ do rúk a odhoďte ju (“backspace”). Vstúpte do mesta.

– Získaj zbraň. Ukradni zbraň Suzy.
Vydajte sa doprostred mesta. Cestou si vás premeria predavač truhiel, čo je na divokom západe dosť výnosná práca. Pokračujte ďalej a z balkónu na salóne na vás zavolá stará známa Suzy. Viete, že si schováva zbraň, tak sa rozhodnete ju získať. Vstúpte do salónu a vydajte sa hore schodmi, kde vás však zastaví Clyde Forester, majiteľ a bez peňazí vás za Suzy nepustí. Vyjdite von a Suzy vám z balkóna poradí, aby ste skúsili okno z boku. Choďte teda za roh, kde na vás zakričí Suzy z okna, aby ste si zohnali nejaké lano. Môžete si naukladať krabice na už stojace krabice pod oknom a vyliezť po nich. No jednoduchšie je vrátiť sa na námestie. Tam choďte ku koňom, pri ktorých je na zemi bič. Vezmite si ho a vráťte sa k oknu. Vylezte na krabice a z nich sa zachyťte bičom na kolík nad oknom. Teraz vyšplhajte až do okna (tlačidlami myši lozíte nahor a nadol. Oboma, alebo medzerníkom sa pustíte). Vylezte hore a vlezte cez okno dnu. Suzy vám povie, že to pôjde skontrolovať von, aby vás tu nik nechytil. Než sa vráti, máte nájsť zbraň. V truhlici pri dverách nájdete plagát s menom Lukasz Adzinski. V šuplíku pri posteli nájdete zbraň, žiaľ bez nábojov. Potom sa objaví Suzy a chystá sa vás privítať orálnym spôsobom. No objaví sa Clyde a zaútočí na vás. Keďže nemáte náboje, vyskočte von oknom, ktorým ste sem vliezli. Choďte smerom k námestiu a na balkóne sa objaví Clyde, odkiaľ oznámi, že ten kto vás dostane si môže zadarmo užiť so Suzy.

– Preplíž sa von z mesta.
Musíte sa plížiť. Vykláňajte sa z poza vecí, za ktorými sa chovávate a keď je čistý vzduch, pokračujte ďalej. Najprv sa dostaňte k budove pred vami. Je pred ňou naskladaná hromada krabíc, ktoré vás kryjú. Plížte sa popri budove vpred, až kým nebudete môcť zahnúť vpravo. Tam sa priestorom medzi domami dostaňte za budovy. Za nimi pokračujte vpred až na koniec k plotu. Tam ďalším priestorom medzi budovami sa vráťte na ulicu. Počkajte pri sudoch. Napravo sú na ulici dvaja chlapi, no stoja chrbtom, tretí sa prechádza. Keď pôjde napravo k tým dvom, preplížte sa na druhú stranu ulice. Tam pokračujte za budovu a hneď za ňou sa dajte ku krabiciam napravo. Prelezte ich a choďte k otvorenému oknu napravo. Vlezte ním do budovy. Vnútri prejdite chodbou na jej koniec a tam otvorte dvere na dvor. Počkajte schovaný, kým pred dvere neprídu dvaja nepriatelia. Počkajte si, kým sa otočia naspäť a vtedy sa vyplížte von a opäť doprava. Choďte k plotu. Je pri ňom krabica, na ktorú vylezte a z nej prelezte za plot. Za plotom choďte rovno do stodoly pred vami. Keď do nej vstúpite, dvere za vami nepriatelia zavrú.
V stodole si všimnite naľavo dosku, ktorá vedie na vyššiu plošinu. Keď po nej vyjdete hore, preklopí sa pod vašou váhou. Vezmite si dole krabicu a vyjdite hore aj s ňou. Položte ju na kraj dosky. Hore je ďalšia krabica, ktorú k nej položte, čím dosku dostatočne zaťažíte. Prejdite po nej na druhú stranu – dve krabice na úplné zaťaženie nestačia, tak bežte a ku koncu skočte, než sa doska pod vami preváži opäť k zemi. Tam vylezte hore rebríkom, prejdite na koniec plošiny, po doskách prejdite na druhú stranu, tam dole po krabiciach na nižšiu plošinu, na jej koniec, hore rebríkom a otvorom v streche vylezte von.
Hore prejdite po doskách na susednú strechu. Tu je otvor, ktorým vlezte do miestnosti pod strechou. Vnútri je v jednej z dvoch krabíc plagát s menom Jakub Klarowicz. Vráťte sa rebríkom opäť na strechu a z nej prejdite po doskách na susednú strechu. Prejdite na jej zadný kraj k stromom. Použite váš bič a zachyťte sa ním o konáre pred vami. Zlezte pomocou neho na zem. Dole sa plížte popri plote a poza budovu pri vás stále rovno na východ, až dorazíte k plotu, pri ktorom je krabica. Počkajte si, kým za plot neprídu dvaja nepriatelia a keď pôjdu preč, prelezte pomocou krabice za plot (alebo ak tam nie sú, čakajte na nich už za plotom v kríkoch). Tam choďte na ulicu a na nej hneď zahnite vľavo. Už len postupujte vpred cestou z mesta.

– Nájdi muníciu pre svoju zbraň.
Pokračujte cestou z mesta popri kostole a dorazíte nad most, pri ktorom vidíte ďalších nepriateľov, tak je vám jasné, že sa cezeň nedostanete. Obíďte si tých chlapov a pokračujte cestou ponad most až k chate Bláznivého Franka. Privíta vás a ide si po svojom. Ak vás uvidí, ako vstupujete do jeho domu, tak vás varuje, že vás odstrelí pri pokuse o krádež. Keď pôjde smerom od chaty, tak sa preplížte k dverám a vstúpte dovnútra. Tam v prvej miestnosti je v šuplíku plagát s menom Pawel Marchewka. V druhej miestnosti nájdete muníciu. Vtedy dorazí Frank a napadne vás. Vyskočte von oknom (ak sa ho s novou muníciou pokúsite zastreliť, Billy povie, že to nie je nepriateľ. Kto je nepriateľ, keď nie chlap, čo vás chce zastreliť?).

– Zájdi na farmu Tomasa a Marisy.
Vonku zlezte dole na okraj rieky a choďte po brehu na sever (doľava) až k nápadnému stromu na druhej strane. Použite bič na zachytenie sa stromu a prehupnite sa na druhú stranu rieky. Tam už len pokračujte k farme, kým vás nezastaví výkrik.

Epizóda II

– Použi bibliu, aby si začal omšu.
Prejdite k pultu, na ktorom máte položenú bibliu a vezmite si ju. Nasleduje scénka vášho kázania, kde sa pochytíte s Clydom. Kázanie preruší žena, ktorá vám pribehne oznámiť, že začula streľbu na farme vášho brata Tomasa (Billyho nevlastného otca). Máte 90 sekúnd, aby ste sa tam dostali.

– Bež na Tomasovu farmu a zisti, čo sa deje.
Za 90 sekúnd to stíhate. Vybehnite z kostola, zbehnite dole (na sever) k mostu, prejdite ním za rieku a len pokračujte cestou na farmu, kde nájdete Tomasa so ženou mŕtvych a pri nich Billyho. Ten sa dá na útek a vy si myslíte, že je za to zodpovedný.

– Chyť Billyho.
Billy vbehne do domu. Máte 30 sekúnd, aby ste ho dostali. Skúste dvere, no sú zavreté. Vykopnite ich (klávesa “C”). Vnútri prejdite druhými dverami a za nimi v maličkej miestnosti odsuňte skriňu nabok a otvorte zadné dvere za ňou. Vyjdite za dom, kde zbadáte Billyho za plotom. Buď sa vráťte počas ďalších tridsiatich sekúnd cez dom, alebo rovno prebehnite popri plote. Proste sa vráťte na dvor a bežte do horiacej stodoly. Vylezte rebríkmi hore za Billym. Billy vyskočil z okna stodoly a cesta za ním horí. Aby vás plamene nezranili, vezmite si vedro s vodou, ktoré je tu pri vás a vylejte vodu na horiacu cestu pred vami. Potom vyskočte z okna za Billym a bežte za ním. Naháňajte ho, až k mostu, ktorý pred vami zhodí. Už ho nedostanete.

– Vráť sa do mesta a povedz šerifovi, čo sa stalo.
Vráťte sa naspäť cestou, ktorou ste prišli až k farme. Uvidíte, že sa na nej počas vašej neprítomnosti uhniezdili nejakí chlapi, ktoré hneď začal rabovať, čo po mŕtvych zostalo.

– Vyžeň chlapov rabujúcich farmu tvojho brata.
– Tvoje slová nemajú účinok, takže nemáš inú možnosť, než použiť silu.
Keď dobehnete na dvor, silou svojej osobnosti odplašíte dvoch chlapov. Tretí však zostane, takže ho musíte spacifikovať ručne. Zvoľte si päste ako svoju zbraň a zbite ho (ľavé úder, pravé tlačidlo pravý hák, pravé a ľavé ľavý hák). Objavia sa ďalší dvaja tak zložte aj ich a v rozhovore s Pánom ukončíte level.

Epizóda III

– V kostole je tvoja truhlica. Vezmi si z nej tvoje veci.
– Choď po Billym.
Ste opäť v kostole. V miestnosti naľavo od vchodu je truhlica, z ktorej si vezmite svoje staré zbrane. Sú to dva kolty. Môžete si prepínať, aby ste držali oba naraz, alebo v jednej ruke kolt a v druhej bibliu. Vyjdite von z kostola a tam vás čaká šerif Tim Powell, ktorý vám chce odobrať zbrane, keďže on je tu zákon. O chvíľu jeden z okolo stojacich chlapov šerifa zastrelí. Nastoliť zákon zostalo na vás.

– Po zastrelení šerifa Powella vyvolali baníci v meste nepokoje. Poraz ich, aby si priniesol mestu opäť kľud. Zabi každého so zbraňou v rukách.
Vydajte sa z pred kostola do mesta. Prejdite ulicou a napadne vás pár chlapov. Keď máte pripravené obe zbrane, ale máte ich ešte v puzdrách a zaútočíte, tak keď zbrane vytiahnete na chvíľu nastane spomalený mód, počas ktorého zameriavače oboch zbraní smerujú z krajov obrazovky do stredu. Môžete s nimi aj hýbať a môžete strieľať, aby ste v spomalenom móde mohli lepšie zasiahnuť nepriateľov. Keď sa zameriavače stretnú, už beží normálny mód (ľavou zbraňou strieľate ľavým tlačidlom, pravou pravým). Postrieľajte všetkých nepriateľov na ulici. Pokračujte vpred, keď začujete výkrik v budove naľavo.

– Šerifova žena je v rukách banditov. Osloboď ju.
Musíte zachrániť pani Powellovú. Prejdite prechodom medzi budovami za dom, v ktorom sú banditi. Tam presuňte krabicu k väčším krabiciam pri latríne. Vyskočte na ne, na latrínu a po doskách prejdite na schody. Schodmi vybehnite hore a vstúpte do budovy. Vyrazte dvere pred vami. V miestnosti za nimi, v truhlici je plagát s menom Pawel Blaszczak. Vyrazte dvere a vyjdite na balkón. Zastreľte chlapa na ulici a na susednom balkóne. Odhádžte si veci, čo vám blokujú cestu a rozkopte zábradlie. Prejdite po doskách na susedný balkón. Z neho prejdite na susednú striešku a z nej cez okno do miestnosti. Dostanete radu od hry, aby ste zložili zbrane. Vždy keď máte v pravom dolnom rohu žiariaci symbol revolveru, máte k dispozícii spomalený mód po vytiahnutí zbraní, takže ho môžete používať stále dookola. Teraz zložte zbrane, vstúpte do miestnosti a než stihnú dvaja nepriatelia tasiť, tak ich zastreľte. Potom pristúpte k šerifovej žene, ktorá vám dá kľúč od väzenia v budove šerifa a povie vám, že chlapi chcú oslobodiť väzňov.

– Nedovoľ nepriateľom, aby oslobodili svojich priateľov a získali kontrolu nad mestom. Zastreľ všetkých ozbrojených nepriateľov vo väznici.
Vyjdite von, zoskočte na ulicu a postrieľajte nepriateľov. Oproti budove, v ktorej ste zachránili šerifovu manželku je priestranstvo medzi dvoma domami, kde je latrína. V nej nájdete plagát s menomKacper Michalski. Prejdite ulicou až k budove šerifa, kde uvidíte ako nepriatelia odpália dvere. Postrieľajte tých vonku a potom vstúpte likvidujúc ďalších vnútri. Väčšinu tých vnútri môžete postrieľať z dverí. Keď vstúpite do miestnosti, nepriatelia na ulici zatarasia dvere a podpália budovu. Vybehnite na poschodie a tam na konci miestnosti vyskočte na rebrík a vylezte hore. Idete cestou, ktorou v prvej epizóde Billy. Zo strechy prebehnite po doskách do stodoly a v nej pozoskakujte dole. Nemôžete prejsť priamo, keďže Ray nevie vyliezť na krabice (na meter vysoké prekážky zrejme vedeli v tej dobe vyliezť jedine indiáni). Dole je v jednej debničke plagát s menom Rafal Zerych. Zdola choďte opäť nahor, tak ako predtým Billy, na koniec plošiny a po doskách na druhú stranu. Dostanete sa k otvoru v stene, ku ktorému sa postavte. Pred sebou na dvore uvidíte vodnú nádrž. Streľte do závažia, ktoré sa pred vami kymáca a spustí sa potrubie. Skočte naň (pozor na nepriateľov pod vami) a prejdite na vežu s vodnou nádržou. Prejdite po nej dookola a za ňou skočte na strechu susednej budovy. Zo strechy vstúpte do budovy.
Vyrazte dvere a vyjdite von. Zastreľte nepriateľov a zbehnite dole schodmi. Tam dostanete ďalšiu radu, ako využívať lampy. Nepriateľ pred vami sa schováva v koči. Vezmite si z krabice olejovú lampu (“F”) a hoďte ju (“myš, ľavé tlačidlo hodiť, pravé pustiť”) na voz. Počkajte si, než sa to rozhorí a nepriateľa to dostane (sú tam dve lampy. Ak hodíte nezapálenú, len sa po vozni rozleje oheň. Streľte doň a rozhorí sa. Ak hodíte zapálenú, tak oheň vzbĺkne sám). Teraz musíte prejsť, no oheň sa rozhorel a zablokoval vám cestu. Máte tu niekoľko vedier s vodou, tak ich po jednom berte a vodu vylievajte na oheň tak, aby ste si uvoľnili cestu.
Prejdite za voz a ste na dvore, ktorý si tiež pamätáte z Billyho cesty. Vstúpte do budovy pri vás a pobite v nej nepriateľov. Na chodbe vnútri prejdite k oknu a vyskočte ním von. Vonku máte ďalšiu radu, rýchla streľba z jedného koltu (vyberte si len jeden kolt a stlačte kávesu “Y”, potom môžete ním páliť rýchlo za sebou). Zo záchodu sa na vás vyrúti chlap s tomahavkom, tak ho rýchlou streľbou zložte. Pri latríne nájdete brokovnicu. Prejdite na ulicu. Hneď oproti vám je voz s dvoma nepriateľmi, no máte tu olejové lampy. Zbavte sa ich a postrieľajte aj ostatných na ulici. Potom pristúpte k salónu, kde vás Clyde vyzve.

– Majiteľ salónu, Clyde Forester sa pridal na stranu banditov. Zmenil svoj salón na sídlo Satana. Prines tomuto mestu mier a znič to hniezdo hadov. Zabi každého zločinca v salóne a znič ho.
Najprv zlikvidujte vojakov na balkóne a na streche. Tí na streche sú zvlášť dotieraví, pretože po vás hádžu výbušniny. Keď zlikvidujete všetkých nepriateľov v okolí, dostanete správu, aby ste podpálili salón. Streľte do sudov, ktoré sú pri salóne, začnú horieť a o chvíľu je celý salón v plameňoch. Začnú vybiehať nepriatelia, tak ich likvidujte. Napokon vybehne samotný Clyde. Vyzve vás na súboj, tak sa pripravte na pravý duel. Keď začnete, pohnite myšou nadol a nahor, aby ste vytiahli zbraň a potom už len presne zamierte a zastreľte Clyda.

Epizóda IV

– Prejdi cez opustenú baňu a naskoč na vlak, aby si unikol prenasledovaniu.
Choďte doľava k bralu nad riekou a pokračujte po jeho okraji. Cestou uvidíte v diaľke vlak. Pokračujte na koniec, kde sa zachyťte bičom o strom a prehupnite sa na plošinu pod vami. Z nej skočte na priestor poniže. Pokračujte opäť po ľavej strane útesu až k spadnutému kmeňu stromu, za ktorým vidíte obďaleč vodopád. Švihnite bičom po kmeni a ten sa zosunie nižšie, čím vám vytvorí most. Prejdite po kmeni na plošinu poniže. Tam choďte doľava, po skalách vyskáčte vyššie a pokračujte vpred. Preskočte dvakrát trhliny pred vami a pokračujte na koniec tohto útesu, kde pod sebou zbadáte vchod do bane, ale aj pár nepriateľských banditov.

– Prejdi cez opustenú baňu a naskoč na vlak, aby si unikol prenasledovaniu.
– V ceste ti stojí neznáma skupina ľudí. Dostaň sa do bane nespozorovaný.
Zoskočte na skalnú rímsu pod vami a choďte doľava. Prehupnite sa bičom pomocou stromu a pokračujte ďalej. Pri ďalšom strome nepoužívajte bič, ale jednoducho po ňom prejdite na druhú stranu. Tam pokračujte ďalej, až k skalnému tunelu, ktorým prejdite.
Keď vyjdete z tunelu, narazíte na prvých banditov. Hra vás informuje, že aj keď ste ukrytý v tieni, keď udrie blesk a ožiari oblasť, môžu vás nepriatelia zbadať. Taktiež však úder hromu prekryje zvuk vášho biča, ak ho chcete použiť. Preplížte sa okolo banditu pri ohni a pokračujte okolo jaskyne, v ktorej sedí. Druhý bandita chodí k jej hornému vstupu, tak si počkajte, kým pôjde dnu a plížte sa ďalej po rímse pri pravej stene. Pri jej konci budete nad ďalším ohňom s banditami. Preplížte sa dole k nim a schovajte sa za skaly. Za chvíľu poodídu ďalej. Preplížte sa dookola ohňa, aby vás neodhalila jeho žiara, až do kríkov pri truhlici. V nej nájdete život a plagát s menom Adrian Ciszewski. Potom sa plížte ďalej za tými dvoma, čo odišli ďalej a sledujú vlak. Preplížte sa poza nich, poza skalu, pred ktorou stoja a doprava popod skalný previs.
Pokračujte k ďalšiemu táboráku s banditami. Počkajte si, kým sa jeden z nich z kraja pri vás nevráti a preplížte sa popri nich. Za nimi vidíte veľké údolie plné táborákov a banditov. Vydajte sa z ľavej strany po obvode tohto tábora a využívajte na krytie kríky a kamene. Pokračujte až dôjdete k pár banditom s koňom pri ohni, ktorí vám blokujú cestu. Tam choďte popri nich smerom do tábora k pár stanom. Prejdite cez dva stany. Pri druhom stane je truhlica, v ktorej je plagát s menom Gregorz Switowski. Preplížte sa k ďalším dvoma prejdite nimi. Za nimi počkajte, kým neodíde bandita od koní a preplížte sa k nim. Plesnite kone po zadku (“F”) a tie splašene utečú. To odláka najbližších banditov, tak sa vráťte k ohňu pri stanoch a popri pravej stene sa preplížte až do jaskyne.
Prejdite ňou na druhú stranu, kde je opäť oheň s banditami. Schovajte sa do kríkov za skalu. Nemusíte na nich čakať, než sa rozlezú, rovno sa pustite na skaly pod vami a z nich na breh rieky. Prejdite dole cez vodu a po brehu až k plošine pred baňou. Tam sa vydajte po moste do bane, no most sa zrúti aj s vami do vody. Vo vode sa snažte držať ľavej strany a hneď ako to bude možné vyliezť na ľavý breh, aby vás nezabil náraz o skaly.

– Nájdi inú cestu do vlaku.
Na ľavom brehu sa otočte naspäť smerom k vchodu do bane a vydajte sa po ceste nahor. Keď budete nad vstupom do bane, pokračujte ďalej, ale držte sa tesne pri pravej stene. Skalná rímsa na ktorej ste ešte chvíľu pokračuje, ale ďalej už nikam nevedie, no napravo budete mať skalnú plošinu, na ktorú vylezte a z nej vlezte do jaskyne nad vami. Prejdite jaskyňou a vyjdete na ďalšiu skalnú rímsu. Pokračujte po nej nahor a na jej konci vylezte na plošinu nad vami. Je tam jeden bandita, tak si buď počkajte, kým odíde, alebo ho zabite. Je sám, takže to nespôsobí poplach. Za ním pokračujte ďalej.
Cestou vás napadne štrkáč a pár vlkov, tak sa ich zbavte zbraňou, alebo aj bičom. Na konci cesty vylezte na ľavej strane na skalnú plošinu. Z nej vyššie a tam po doske ešte vyššie. Povyše vás je skalná stena s množstvom ríms a plošín, tak po nej vylezte až nahor, kde uvidíte rozhovor dvoch banditov. Preplížte sa okolo toho čo tu zostal a choďte za tým druhým. Ukryte sa pri ňom v kríkoch a počkajte si, kým nepôjde naspäť. Vy pokračujte ďalej. Pomocou stromu a biču sa prehupnite cez priepasť a ďalšiu menšiu preskočte.
Preskočte ďalšie dve menšie trhliny. Pri tretej si všimnite na ľavej stene kmeň stromu na malom kameni. Zhoďte kameň bičom a strom spadne k vám. Prejdite po ňom cez priepasť. Ďalej prejdite mostom a pozoskakujte k pár krabiciam, kde nájdete aj nejakú muníciu. V jednej debničke tu nájdete aj plagát s menom Sebastian Helios.

– Dosiahol si svoj cieľ. Ubráň svoju pozíciu, kým nepríde vlak a potom naskoč na jeden z vozňov.
Máte tu nejaké zásoby munície a zbrane, tak sa nimi vybavte. Z druhej strany budú prichádzať banditi, tak ich všetkých likvidujte. Kryte sa za krabice. Máte tu aj pár životov, no zbytočne neriskujte. Keď zlikvidujete všetkých banditov, nastáva scénka, v ktorej z bane prichádza Ray a vy naskočíte na vlak, aby ste mu unikli.

Epizóda V

– Nájdi v bani Billyho a zjednaj s ním spravodlivosť.
– Muži na ktorých si narazil sú banditi, priprav sa na zdržanie. Preskúmaj baňu a strestaj každého, kto nie je hodný božej milosti.
Vydajte sa po skalnej rímse a dorazíte na otvorené priestranstvo. Choďte k banditovi, ktorého zabite. Ste pri vstupe do bane, kde Billy strhol v predošlom leveli most. Položte si debničku k veľkej krabici, vyskočte na krabicu a na rímsu nad ňou. Pokračujte po nej až k druhému vstupu do bane.
Po vstupe do bane narazíte na banditov, tak ich zabite. V truhlici pri ich ohni nájdete muníciu a plagát s menom Jan Brokowski. Pokračujte hlbšie do bane. Narazíte na koľajnice s vozíkmi. Za tie sa môžete samozrejme kryť, môžete ich potlačiť a tiež do nich môžete vliezť a strieľať na nepriateľov z nich. Zlikvidujte nepriateľov v tuneli. Na jeho konci sa vydajte cestou nahor po koľajniciach. Pozor, zhora na vás spustia vozíky, tak sa im po krajoch vyhnite. Pokračujte dole. Na rázcestí je napravo priepasť, tak choďte naľavo za provizórnu barikádu. Pokračujte na ďalšie rázcestie. Naľavo je slepý tunel, no na jeho konci je plagát s menom Adam Jastrzebski. Pokračujte doprava. Zlikvidujte pár nepriateľov a poberte si muníciu. Získate aj dynamit. Pokračujte tunelom a dávajte si pozor na trosky padajúce zo stropu. Prejdite na jeho koniec a tunel za vami zavalí.
Pokračujte dlhým tunelom, kde opäť bojujte. Na jeho konci na pravej strane vylezte po rebríkoch a lešeniach, skalných rímsach a jaskyniach nahor. Vo vyššej časti budete v jednej jaskyni, kde cesta povedie napravo, no naľavo bude jaskyňa s muníciou, v ktorej v debničke nájdete aj plagát s menomPawel Kopinski. Dostaňte sa až úplne na vrch a tam vstúpte do veľkého tunela, ktorým sa dostanete von.
Tam máte dve cesty, no jednu vám zablokuje horiaci strom, do ktorého udrel blesk, takže sa vydajte po tej naľavo. Po chvíli dorazíte na rázcestie. Pravá cesta je na konci blokovaná z vonku tým horiacim stromom, takže sa dajte ľavou cestou. Tam vás osloví jeden z banditov. Vydajte sa za ním po trámoch, no prepadnú sa pod vami a spadnete do jaskyne poniže.
Prestrieľajte sa na koniec tejto jaskyne. Na jej konci opäť vylezte hore po lešeniach s rebríkmi a hore prejdite vrchným tunelom von. Dorazíte na priestranstvo z druhej strany koľajníc. Na druhej strane ste končili minulý level s Billym. Vonku vás čaká ešte pár nepriateľov. V malej drevenici máte nejakú výbavu a v truhlici je aj plagát s menom Marciej Jamrozik. Keď zabijete nepriateľov uvidíte, ako Billy naskočí na vlak.

– Dožeň vlak.
– Morový Ned ťa vyzval na súboj. Počkaj na signál, vytiahni zbraň a zabi ho.
Máte 30 sekúnd, aby ste dostihli vlak. Jednoducho sa rozbehnite po koľajniciach, kde vás zastaví Ned, vodca banditov, s ktorým ste sa už pred chvíľou stretli. Vyzve vás na súboj, tak ho rovnako ako predtým Clyda, zabite.

Epizóda VI

– Chyť Billyho.
– Zažeň banditov útočiacich na vlak.
Vydajte sa vpred a na konci tunela nájdete zomierajúceho muža, ktorý vás požiada o ochranu vlaku. Ten prepadli presne tak, ako vám povedal kajúc sa zomierajúci Morový Ned. Pokračujte a postrieľajte banditov pri vlaku. Obíďte si vlak zľava a likvidujte ďalších banditov pri vlaku aj v poslednom vozni. Vo vozni nájdete v truhlici plagát s menom Slawek Latos. Pri druhom vozni čakajú ďalší nepriatelia. Aj v tomto vozni je truhlica, v ktorej je plagát s menom Lukasz Muszynski. Od tohto vozňa musíte opäť naokolo. Využívajte skaly na krytie a prejdite priesmykom. Na konci na vás spustia banditi pár skál, tak sa schovajte za kameň napravo. Potom ich zložte a pokračujte ponad rieku a ďalším priesmykom opäť k vlaku. Pôjdete cez otvorené priestranstvo kde je vozeň s guľometom, ktorého sa zmocnili banditi, tak ich zložte krytý za skalami. Pokračujte popri vlaku, kde si dávajte pozor aj na nepriateľov vo vozňoch. Prejdite na koniec cesty k vozňu, do ktorého môžete vstúpiť. Vojdite doň a prebojúvajte sa jednotlivými vozňami plnými banditov. Pokračujte do vozňa, v ktorom počujete silnú streľbu. Ste pred vozňom s guľometom. V tomto vozni je tiež krabica, v ktorej je plagát s menom Marek Pszczlokowski.
Potom vyrazte na vozeň s guľometom. Zabite banditu a sami sa chopte guľometu, ktorým likvidujte nepriateľov, ktorí sa budú blížiť k vlaku. Keď všetci padnú zoskočte, môžete si pobrať zbrane a muníciu čo zostali po padlých a prejdite o vozeň ďalej a opäť vstúpte do vlaku. V tomto vozni sú vojaci a požiadajú vás, aby ste im pomohli odstrániť barikádu.

– Vezmi sud s pušným prachom a odpáľ barikádu. Zbav sa banditov strieľajúcich na vozne vlaku na moste.
Vezmite si sud s pušným prachom (dva sú pri poručíkovi Matthewovi Parkerovi) a vráťte sa von. Choďte smerom od vlaku (ako prichádzali banditi, keď ste boli pri guľomete) a napravo je na kopci barikáda z krabíc. Hoďte im tam sud a odpáľte ho, čo barikádu zničí. Potom postrieľajte všetkých banditov, čo výbuch prežili. Potom prejdite za barikádu a tam postrieľajte všetkých banditov, čo ostreľujú prednú časť vlaku. Potom sa vráťte naspäť do vozňa, no vojakov už vytlačili banditi.

– Odstreľ brvno blokujúce dvere z druhej strany.
Prestrieľajte sa ďalej vozňami. V poslednom zistíte, že dvere sú zamknuté. Zomierajúci vojak vám povie, že sú zaistené z druhej strany a len z tadiaľ môžete zámku odstreliť. Vezmite si od vojaka pušku so zameriavačom. Vráťte sa von pred vlak a vyskočte opäť na vozeň s guľometom (prisuňte si krabicu, aby ste naň vyliezli). Za vozňom je cesta vedúca na kopec. Vybehnite po nej hore a pokračujte cestou až k pár banditom pri krabiciach. Zbavte sa ich a odtiaľto máte výhľad na predné vozne. Použite zameriavač na puške a odstreľte dosku, ktorá je zapretá o dvere vozňa. Keď ju odstrelíte, ešte si pozriete krabicu tu pri vás, v ktorej je plagát s menom Maciej Klokowksi. Vráťte sa do vlaku a prejdite teraz už odblokovanými dverami. Za nimi vylezte po rebríku na strechu vozňa, kde je bandita aj s rukojemníčkou. Zhodí ju a zaútočí, tak ho zabite. Potom zájdite k okraju, kde sa žena drží, podajte jej ruku (“F”) a automaticky ju vytiahnete. Potom preskočte na lokomotívu k strojvodcovi, ktorý vám povie, kadiaľ utiekol Billy.

– Poraz posledného banditu v dueli. Počkajte si, kým nedá strojvodca znamenie, alebo kým váš súper nezaútočí.
Potom vás vyzve posledný bandita. Už ste to dvakrát zažili a prežili, tak aj v tomto dueli skoľte svojho soka.

Epizóda VII

– Dostaň sa na ranč, kde žije dievčina menom Molly. Je to dlhá cesta, radšej si zožeň koňa.
Vydajte sa vpred až k rieke a vlezte do nej. Plávajte po ľavej strane a keď to bude možné, vylezte na ľavý breh. Prejdite na druhú stranu k druhej rieke a opäť vlezte do vody. Opäť sa držte ľavej strany a neďaleko vodopádu (pred vami bude skala a pár kmeňov stromov) vylezte na ľavý breh. Tu pokračujte údolím, kde bičom zlikvidujte dvoch vlkov. Na konci vylezte po skalných plošinách, kde si dajte pozor na hada. Hore pokračujte opäť lesnou cestou. Dorazíte do veľkého údolia. Môžete pokračovať ním, okolo kopca naľavo a tak sa dostanete až k farme, no cestou vás napadne množstvo vlkov. Taktiež môžete vyliezť na kopec naľavo po skalných plošinách za pomoci biča a skákania a z hora prejsť priamo k farme a tak sa vyhnúť vlkom.
Keď vojdete na farmu, majiteľ vás rovno vyhodí, vyhrážajúc sa zastrelením. Zase sa musíte plížiť. V stajni naľavo je kôň, no najprv potrebujete sedlo (Billy je fajnovka). Môžete sa do budovy preplížiť priamo cez dvor, alebo okolo – napravo v plote je diera, ktorou sa dostanete na zadný dvor a z neho dierou v plote k stajni a odtiaľ z boku k domu. Zvoľte si nejakú cestu a preplížte sa do budovy. Vnútri vyjdite na poschodie. V prvej miestnosti je v šuplíku v skrinke plagát s menom Przmek Marmul. V budove tiež nájdite pištoľ. Potom pohľadajte sedlo. Na prvýkrát som ho našiel dole pri kozube. Musíte ho tiež nepozorovane vyniesť von. Ak vás farmár zbadá, opäť vás vyhodí a sedlo uloží do budovy, na nejaké iné miesto. Dostaňte sa so sedlom von a cez zadný dvor do stajne (alebo priamo do stajne, ak sa vám to darí jednoduchšie). V stajni len zájdite ku koňovi so sedlom a automaticky ho osedláte. Potom naň môžete ľubovoľne nasadať a zosadať. Teraz sa musíte dostať z farmy. Keď vás majiteľ zbadá, ako mu kradnete koňa, začne po vás strieľať, tak si vhodne zvoľte cestu predkom, alebo zadom. Keď budete mimo farmy, choďte k brehu rieky. Je to na východe, juhovýchode od farmy, je tam také vyvýšené miesto a úzka trhlina, tak preskočte na druhú stranu rieky.
Tam pokračujte na koni až kým nezbadáte dym za kopcom. Vtedy automaticky zosadnete, pretože cesta neumožňuje pokračovať na koni. Pomocou biča popreskakujte po plošinách pred vami na druhú stranu. Tam uvidíte, že oheň spôsobili nepriateľskí apači.
Môžete s nimi bojovať, ale sú naozaj tuhými protivníkmi, tak radšej voľte zabiť jedného na istotu a chovať sa, než sa ukľudnia a opäť ďalšieho. Môžete sa tiež preplížiť okolo nich poza skaly. V truhlici pri nich je plagát s menom Mateusz Manes. Môžete si vziať ich kone, alebo ak ste sa plížili a nechcete pútať pozornosť, môžete sa vytratiť aj pešo. Pokračujte cestou do kopcov, až kým dorazíte k ďalšej skupine indiánov. Tak ako pred chvíľou, aj týchto môžete obísť plížením sa, alebo ich zlikvidovať, sú len dvaja. Tiež tu majú jedného koňa, pre prípad, že ste si nepriviedli vlastného. Nasadnite a pokračujte za skalný most.
Za mostom, ktorý sa po vašom prechode zrúti pokračujte napravo k ďalšiemu mostu. Jeho stredná časť chýba, tak ju preskočte. Pokračujte cestou až kým nezbadáte ďalších indiánov. Jeden sa prechádza neďaleko vás a dvaja sú pri ohni na kopci. Môžete ich obísť, prvému sa vyhnete keď pôjde nahor a druhých dvoch obíďte z ľavej strany, kde vylezte na kopce pomocou biča a skalných plošín. No tiež ich môžete zlikvidovať. Ak zastrelíte prvého čo najďalej od nich, tak to nezačujú a k tým dvom sa potom priplížte sprava a zložte ich. Tiež je pri nich opäť kôň, aby ste mohli pokračovať rýchlejšie. Postupujte a pozor v jednom úseku na padajúce skaly. Na konci vám v úzkom priesmyku zablokuje cestu zhodený balvan.
Napravo vylezte po kamenných plošinkách k stromu. Úplne hore sa dostanete len zachytením biča o strom. Hore čakajú indiáni, tak pozor. Ak si vás všimnú, keď poleziete hore, tak môžete skúsiť vyliezť po plošinách trochu viac vzadu, kam nedovidia, hore vedú dve cesty. Keď ste už hore, tak sa bez problémov dostanete za nich a môžete ich vyradiť. Zbehnite z kopca za skalou, ktorá vám pred chvíľou zablokovala cestu a pokračujte údolím, kde sa vysporiadajte s pár vlkmi. Dorazíte k skalnému mostu, za ktorým čaká ďalší indián.
Plížte sa po ľavej strane a schovávajte sa za skaly. Presúvajte sa, keď je chrbtom. Keď ste pri ňom, tak ho buď zastreľte, alebo sa preplížte ďalej na kopec. Na kopec môžete ísť cestou naľavo, ktorá vás však dovedie priamo do náruče táboriacich indiánov. Môžete ísť z pravej strany, kde vylezte cez skalné plošiny a hore môžete indiánov obísť pomedzi kríky a poza skaly. Ak chcete bojovať, bojujte. Za týmito indiánmi sú ďalší pri prepadnutom voze. Ten je na vyvýšenine, takže ak nechcete bojovať, môžete ich obísť cestou popod nich.
Pokračujte cestou nahor do kopca, ktorá vedie povyše popod kamenný previs. Na ňom aj pod ním sú indiáni – aké nečakané. Dostaňte sa čo najbližšie a ukryte sa za skalou na pravej strane. Pod previs ísť nemusíte vôbec. Je to len náročný boj s indiánmi. No ak sa predsa len rozhodnete tam ísť, pod previsom nájdete muníciu, život a plagát s menom Haris Orkin. Cesta ďalej vedie dolu strmým kopcom z pravej strany pred previsom, takže ak nechcete tie veci z pod previsu, nemusíte tam vôbec ísť a môžete sa tak vyhnúť indiánom. Zbehnite dole kopcom. Pri zráze, kde cesta končí pozoskakujte po skalách naľavo na rímsu pod vami a po nej prejdite na cestu medzi kopcami. Pokračujte ďalej a cestou zlikvidujte pár otravných vlkov. Napokon dorazíte k farme, ktorá je silne strážená.

– Nájdi Molly bez toho, aby ťa spozorovali.
Hlavný vchod nie je príťažlivé riešenie, tak sa dajte naľavo a prejdite na koniec farmy, kde je v plote diera. Vlezte ňou na dvor a držte sa stále pri ľavej strane plotu. Dostaňte sa k vodnej nádrži, ku kríkom ďalej a až na koniec do rohu dvoru pri stajni. Pri stajni je hromada krabíc, tak po nich vylezte hore a vlezte do otvoru, čím sa dostanete na poschodie v stajni.
Teraz prejdite ľavou, alebo pravou stranou na koniec ochodze a dávajte pozor na stráže pod vami, nech vás nezbadajú. Na konci prejdite ďalej po doskách naukladaných na trámoch až nad strechu samostatnej stane. Strecha sa pod vami zlomí a prepadnete sa dole, čo splaší koňa menom Hurikán a ten vyrazí dvere. Schovajte sa, stráže si budú myslieť, že je proste divoký a nechajú to tak. Taktiež môžete s rozbehom preskočiť tú časť, čo sa pod vami prepadne, zostanete tak hore a môžete ísť doprava, kde cez otvor v stene zleziete dole na dvor. Obe cesty vás však dovedú na dvor za stajňou. Pri stajni pred vami je latrína. Dostaňte sa k nej, keď vás nik nevidí, prisuňte k nej krabicu, vyskočte na latrínu a z nej skočte za plot.
Za plotom je malý domček a rovno pri jeho zadnej strane je krabica a otvorené okno, tak vlezte dnu. Vnútri nájdete v susednej miestnosti v truhlici plagát s menom Michal Nowak. Teraz sa musíte presunúť do hlavnej budovy. Keď je čistý vzduch vylezte von a choďte naľavo cez kríky za latrínou. Obíďte si hlavnú budovu zľava, alebo sprava, ako vám lepšie vyhovuje. Vzadu sú otvorené dvere, tak sa vplížte dovnútra. V miestnosti naľavo nájdete v šuplíku plagát s menom Macin Zygadlo. Plížte sa ďalej, pozor na strážcu a vyjdite hore schodmi. Na konci chodby skúste otvoriť dvere napravo.
Objaví sa Chat s pomocníkmi a vyzve vás na súboj. Bojujte rovnakým štýlom, ako keď ste hrali za Raya, no Billy je podstatne slabší a svojmu strýkovi sa nemôže rovnať. Využívajte uhýbanie (Q,E) a útočte. Nebuďte dlho na jednom mieste, pokiaľ vám nejde uhýbanie a tak dajte pár rán a ustúpte. Keď mu odoberiete väčšinu života, objaví sa Molly, no čuduje sa, načo ste prišli, keďže nevie, ako by vám pomohla. Dorazí jej otec, no kvôli nej vás nezabije, ale chystá sa vás vyhodiť, keď dorazí váš strýko Ray.

Epizóda VIII

– Chyť Billyho a zjednaj s ním spravodlivosť.
Začínate v polovičke cesty, ktorú pred chvíľou absolvoval Billy, takže to už poznáte. Postupujte vpred a likvidujte indiánov, ktorých Ray považuje za anjelov smrti. Takže pokračujte jedinou možnou cestu k skalnému previsu a odtiaľ dole strmým kopcom, cez pár skál na rímsu a cestou až k farme. Teraz je tu viac indiánov, všetci na vás útočia, takže buďte obozretný. Niektorí sú aj na kopcoch, okolo ktorých pôjdete a z nich na vás spúšťajú skaly a strieľajú – sledujte hlavne ich, lebo sa pred nimi ťažšie kryje. Cestu pod kopcom vás tak ako Billyho bude obťažovať niekoľko vlkov Krátko pred farmou stretnete skupinu texaských rangerov. Povedia vám, že na farme je skupina zlodejov dobytka a vaša pomoc by bola vítaná. Takže sa spolu vydajte na farmu.

– Zaútoč na Billyho a zlodejov dobytka na ranči za pomoci texaských rangerov.
Prejdite bránou farmy a páľte. Likvidujte všetkých nepriateľov, rangeri sa pomaly rozlezú za vami a budú vás kryť. Pobite všetkých nepriateľov na dvore. Potom sa rangeri zhromaždia pri predných dverách. Vy choďte k zadným, vykopnite ich a vstúpte. Rangeri vtrhnú tiež. Tí zaistia Molly a jej otca. Vy vybehnite na poschodie a vstúpte do Mollynej izby. V šuplíku pri posteli je plagát s menom Marcin Piaskewicz. Potom choďte k oknu a vyskočte na striešku pod ním.

– Chyť Billyho a zjednaj s ním spravodlivosť.
Uvidíte Billyho, ako uteká do stajne. Skočte na voz pri budove a z neho na zem. Bežte za Billym. Asi je to pyrokinetik, keďže poriadna časť stajní je už v plameňoch. Na konci stajne sa objaví pár nepriateľov, tak ich zabite, pozor na padajúce veci a vybehnite von. Bežte vpred, keď zbadáte Billyho ako utečie do kukuričného poľa, tak tam bežte za ním. Uvidíte východ na druhej strane poľa, tak tam bežte. Keď tam dorazíte, Billy uteká na koni. Sú tu dva kone a pri nich aj dvaja nepriatelia, tak ich rýchlo zabite. Na zemi pri nich je plagát s menom Piotr Prokop. Potom nasadnite na koňa a prenasledujte ho. Stále ho sledujte dlhou cestou, až napokon dorazíte k jeho koňovi pri moste. Billy je na skale, tak ho zastreľte a jeho telo padne do rieky. Začujete výkrik.

– Zisti, čo sa deje na ranči.
Vráťte sa na ranč a choďte do hlavnej miestnosti na prízemí, kde držali Molly a jej otca. Tam zistíte, že rangeri sú v skutočnosti banditi v prestrojení, ktorí išli tiež po Billym a vás len využili, no už vás nepotrebujú.

– Ukázalo sa, že rangeri sú banditi v prestrojení, ktorí ťa využili a teraz ťa chcú zabiť. Poraz McLydesov.
Na duel vás vyzvali bratia McLydesovci. Tak ako už viackrát predtým si počkajte na signál, vytiahnite zbraň a zabite ich. Ak treba využívajte vyhýbanie a snažte sa ich dostať čo najskôr, keďže sú dvaja. Keď sú obaja mŕtvy, tak od Mollynho otca zistíte, že sú to obyčajní farmári a nie zlodeji dobytka a tí banditi uniesli Molly. Máte ju zachrániť.

– Banditi uniesli Molly a smerujú k mólu. Zájdi tam a zachráň to dievča.
Vybehnite z domu na dvor, nasadnite na koňa a vyrazte. Choďte k mostu, ktorým ste pred chvíľou prišli a za ním sa dajte cestou napravo. Postupujte jedinou možnou cestou. Narazíte na pár nepriateľov, tak môžete zastať a bojovať, alebo proste prebehnúť popri nich. Keď dorazíte k rieke, uvidíte, že banditi unikajú aj s Molly na plti. V duši reverenda nastanú pochybnosti o Billyho vine a zaprisahá sa zachrániť Molly.

Epizóda IX

– Pomocou luku ulov troch zajacov pre Tichú Vodu.
Zájdite za indiánom pri ohnisku. Je to Tichá Voda a zachránil vám život. Stratili ste v rieke svoj medailón a on o ňom nič nevie, no niečo od vás požaduje. Troch zajacov. Zachránil vám život, takže súhlasíte. Dostanete od neho luk a pár šípov. Zbehnite do jeho stanu a v truhlici nájdete plagát s menom Przmek Kawecki. Môžete použiť koňa Tichej Vody, tak naň nasadnite a vydajte sa podľa kompasu na označené miesto. Tam zosadnite a vystriehnite si zajaca, ktorý prebieha medzi kríkmi. Prichystajte si luk. Keď zbadáte zajaca, namierte (pravé tlačidlo myši), čím sa zároveň spustí spomalený mód a potom keď zacielite vystreľte (ľavé tlačidlo myši). Šípy, ktorými sa trafíte, aj netrafíte môžete zbierať. Keď trafíte zajaca, vezmite si jeho telo aj šíp a vydajte sa k ďalšiemu označenému miestu. Proste hľadajte kríky medzi ktorými prebehujú zajace. Dostaňte ďalších dvoch a so všetkými troma ulovenými zajacmi sa vráťte za Tichou Vodou.

– Vezmi zajace naspäť k Tichej vode.
– Uhas oheň skôr, než sa dostane k stanu.
Vráťte sa naspäť do tábora Tichej Vody. Zistíte, že indián zaspal pri ohni a ten sa rozšíril na okolité kríky. Vezmite si vedro a haste. Keď vylejete vodu z vedra, stačí zabehnúť do vody v rieke, kde sa vám vedro automaticky naplní. S plným vedrom sa vráťte a opäť vodu vylejte na oheň. Toto opakujte, kým neuhasíte oheň. Tichá Voda to prehnal s fajkou mieru a sám nevie, ako sa oheň hasí. Máte dve minúty, takže to stíhate. Potom nasleduje rozhovor, kde vám odporučí, aby ste čelili svojim nepriateľom.

– Nájdi Orliu horu, vylez na ňu a získaj pero z orlieho hniezda. Nechaj tu luk, aby si nezranil svätého vtáka.
Máte priniesť orlie pierko, no Tichá Voda sa obáva, že dostanete hlad, tak mu musíte odovzdať luk, keby sa vám začali zbiehať slinky na orla. Dostali ste naspäť aspoň svoj bič. Nasadnite na koňa a zbehnite ku skalnatej hore v rieke. Odparkujte pri nej koňa a začnite sa štverať nahor. Je to lineárna cesta, kde lozte po skalnatých plošinách a občas použite bič na stromy, aby ste sa vytiahli vyššie. Občas na vás bude útočiť orol, ktorého nesmiete zjesť a teda ani zabiť, tak sa mu vždy vyhnite. Po dlhšom lezení prídete do bodu, keď cesta ďalej nevedie. Musíte vyliezť pomocou biča na plošinu so stromom nad vami. Tam sa otočte smerom odkiaľ ste prišli a zoskočte poniže k stromu (nie je to plošina, na ktorej ste boli, tak sa nebojte, že sa vraciate úplne dole). Odtiaľ postupujte ďalej nahor. O kúsok povyše ide cesta ďalej oproti vám, ale dá sa vyliezť aj na plošinu nad vami. Cesta nahor vedie ďalej, ale najprv si prejdite ďalej po plošinách pred vami, dovedú vás k malej jaskynke, v ktorej je štrkáč a plagát s menom Pawel Zawodny. Vráťte sa cez tých pár plošín naspäť a postupujte nahor. Povyše prejdete jaskyňou a lezte ďalej. Keď dorazíte k druhej jaskyni, tak v kríku pri vstupe do nej je plagát s menom Jakub Sikora. Pokračujte až na vrchol. Teda keď dorazíte k hniezdu, nie ste úplne na vrchole hory a hra vás vôbec neupozorní, že ste tam, tak si ho všimnite a vezmite si z neho pero. Pozor, orly sú tu doternejšie než predtým.

– Vezmi pero naspäť k Tichej Vode.
Nemusíte sa vracať naspäť cestou, ktorou ste prišli hore. Za hniezdom sú plošinky, po ktorých sa spustite nižšie a postupujte po týchto rímsach, ktoré vás dovedú dole. Občas je plošina pod vami dosť ďaleko, tak použite bič, no tentokrát nato, aby ste sa spustili nižšie a tak bezpečne zoskočili. Dole sa vráťte ku koňovi a s ním bežte do tábora. Keď sa vrátite, Tichá Voda je mŕtvy a vás dostali falošní rangeri.

Epizóda X

– Zachráň Molly od banditov.
Vyrazte s koňom dolu kopcom až k rieke a odtiaľ na usadlosť banditov. Môžete zosadnúť a pomaly sa prebojúvať, no je tu aj rýchlejší spôsob. Vzadu pri stajni majú guľomet. Takže prebehnite na koni až k nemu a ignorujte pár zásahov, čo utrpíte. Tam zoskočte, zabite banditu pri guľomete a použite ho na likvidáciu všetkých banditov. Keď je kľud, vstúpte do domčeka a v šuplíku je tam plagát s menomMarcin Sobanski. Keď skončíte s prehliadkou, vstúpte do stajne. Voz aj s unesenou Molly vyrazí preč.

– Prenasleduj voz s unesenou dievčinou, zachráň Molly.
V stajni sú osedlané kone, tak naskočte a vyrazte za vozom. Držte sa ho (zrýchľovať môžete klávesou “Caps Lock”, no pozor, aby ste neuštvali koňa). Z koča na vás budú hádzať dynamit a občas sa budú objavovať nepriatelia okolo vás, alebo aj pri vás na koňoch. Musíte ich zostreliť. Koč má zabudované turbo, tak ho nedoženiete, ale držte sa pri ňom blízko. Keď po dlhej ceste prejde riekou, tak za riekou čakajú banditi. Pobite ich a za nimi pokračujte na koni v naháňačke. Keď voz prejde popod skalný previs, dynamit zhodí skaly, ktoré vám zablokujú prechod. Obíďte si to cestou napravo. Na jej konci sa budete musieť spustiť strmým zrázom. Brzdite na koni tak, ako s Billym v prvom leveli, proste cúvaním (“S”). Pokračujte v naháňačke až dorazíte k farme. Vybehnite na ňu hore kopcom. Pozor na guľometčíka. Môžete ho zabiť z diaľky, alebo to risknúť a dobehnúť k nemu na koni. Môžete sa pokúsiť použiť guľomet sami, no ak tam vbehnete nadivoko, sú nepriatelia na viacerých stranách a dostanú vás skôr, než vy ich. No bezpečné je ísť z pravej strany popri skalách, cez dieru v plote a kryť sa za skalami a postupne likvidovať nepriateľov. Prebojujte sa až do budovy. V nej máte muníciu a v skrinke v rohu aj plagát s menom Rafal Stasiak (ak ste našli všetky doteraz, je toto tridsiaty, tak vám odomkne možnosť obtiažnosti “Very Hard”). Potom pokračujte dverami za dom.

– Poraz Ty Stewarta v duely.
Ďalší z falošných rangerov, Ty Stewart vás napadol, aby sa vás nadobro zbavil. Čaká vás už klasický duel. Zabite ho.

Epizóda XI

– Si voľný, no Molly bude mŕtva, ak sa pred zotmením nevrátiš so zlatom.
Najprv nasleduje animačka, kde ste (Billy) priviazaný v nejakom tábore a prichádza váš milujúci papá Juarez. Poprosí vás o medajlón, čo vám dala vaša matka, inak čaká chudinku Molly krutý koniec. Po scénke ste voľný pred táborom. Zájdite na cintorín, ktorý je východne od tábora. Tam je malý chlapec, ktorý vám povie, že vám dá 100 pesos, ak mu pomôžete pochovať jeho otca. Súhlaste (klávesa “F” na chlapca). Keď ho pochováte a prednesiete smútočnú reč, zistíte, že vás podviedol a nemá žiadne pesos, no dá vám za odmenu kľúč od sakristie. Než odídete prezrite si hroby. Pri jednom je plagát s menom Maciej Stelmaszczyk.
Za kopcom s krížom, za východe je kostol. Zájdite tam a vstúpte doň. Vnútri je v truhlici plagát s menom Slawek Strumecki. Prejdite do zadnej časti, kde otvorte dvere a vyjdite za kostol k trom hrobom. Prezrite si hroby, pri každom Billy odrecituje časť povesti. Pri hrobe napravo si prezrite kríž (“F”) a ukáže vám kde je vchod k zlatu. Je to skala pod kopcom oproti. Zájdite k nej a skúste ju potlačiť (“F”). Nejde to. Odstúpte a Billy sa zahľadí na balvan na kopci oproti a potom sa rozhliadne po kopcoch dookola, aby bolo jasné, kadiaľ najlepšie sa tam dostať.
Vráťte sa ku kostolu a po hromade skál naľavo vylezte na terasu na kostole. Z nej vylezte na strechu kostola a z nej prejdite na susedný kopec. Po kopci choďte vpred, na sever, až dorazíte k veľkému skalnému previsu, ktorý spája susedný kopec, na ktorý sa musíte dostať. Prejdite po ňom a trhlinu v previse prekonajte bičom. Pokračujte po tomto kopci smerom k balvanu, ktorý je vašim cieľom. Cesta je priam, no párkrát budete musieť použiť bič. Na konci keď dorazíte k balvanu, choďte ešte trochu ďalej, otočte sa a vyjdite na plošinu nad balvanom. Tam sa bičom zachyťte o strom a zhupnite sa na balvan, čím ho zhodíte. Balvan sa skotúľa dole a odrazí skalu, ktorá vám označil kríž pri hrobe. Teraz je tam v zemi diera, ku ktorej sa vráťte. Nájdite si správne miesto a môžete sa rovno zošuchnúť po kopci dole tak, aby ste si neublížili. Dole len zbehnite k diere a automaticky pokračujte ďalej.

Epizóda XII

– Dostaň sa k Juarezovmu zlatu.
Ste v jaskyniach, kde vás čaká honba za zlatom. Otravovať vás tu budú pavúky a nie nejaké obrie ako v tuctoch iných hier, ale pravý, odporný, malý hmyz. Celý level je pomerne krátky a priamočiary. Pamätajte, že na kvaple zo stropu trčiace môžete používať bič rovnako, ako inde na stromy. Postupujte v podstate priamočiaro (Rovno, pri priepasti doprava, preskočiť priepasť, doprava, rovno cez pavúky, na rázcestí prostrednou cestou, preskočiť priepasť a rovno na posledné rázcestie). Keď dorazíte na posledné rázcestie, tak naľavo je slepá cesta a napravo vás to dovedie do veľkej haly. Na tomto rázcestí je tiež plagát s menom Piotr Sztequik. Vstúpte do haly a skočte do vody. Preplávajte na ostrovček uprostred haly a tam v truhlici nájdete život a plagát s menom Pawel Selinger. Potom opäť skočte do vody a vyplávajte z veľkej haly. Plávajte a držte sa pri pravej strane. Na konci vyplávajte na pravý breh tesne pred vodopádom, ktorý vás inak zabije.
Vyjdite hore, vybehnite hore schodmi, chýbajúcu časť preskočte, na konci vylezte ešte vyššie a prejdite do sály s dlaždicovým mostom. Tmavé dlaždice znamenajú koniec, pretože vás pasca ihneď zabije, takže preskáčte mostom na druhú stranu po svetlých dlaždiciach.
Za mostom ste na ceste medzi stĺpmi. Pomaličky postupujte vpred a sledujte strop. Veľké kamenné gule budú padať dole, no pokiaľ nevkročíte až pod ne, tak vám neublížia. Na konci už len popreskakujte po plošinách a dorazíte k dverám. Za nimi vás čaká legendárny zlatý poklad. No zároveň aj váš tatko s priateľmi a keďže je presvedčený, že ste ho zradili, je rozhodnutý vás zabiť, ako zabil vašu matku. Po scénke sa rozbehnite k ceste, na ktorú vás nasmerovala samotná scénka. Tam potiahnite páku a vysunie sa trám. Vylezte naň a potiahnite páku v jeho úrovni, vysunie sa ďalší trám. Pokračujte takto v lezení a vysúvaní trámov až sa dostanete do chodby hore nad sálou. Vlezte tam a utekajte jedinou možnou cestou až do slepej uličky na konci. Zachráni vás reverend Ray.

Epizóda XIII

– Vlez dole do podzemia a poraz Billyho prenasledovateľov.
Kráčajte cestou, ktorou práve Billy utiekol a likvidujte nepriateľov. Prestrieľajte sa chodbami až do podzemného sídla. Keď vyjdete z chodby, tak na sude napravo je plagát s menom Adam Tutaj. Potom pozoskakujte dole po trámoch, ktoré pákami predtým povysúval Billy, keď liezol nahor. Dole vstúpte do miestnosti so zlatom. Tam na vás čaká Juarez a jeho muži. Najlepšie je skosiť ich brokovnicou. Keď sú všetci mŕtvi, sústreďte sa na samotného Juareza. Schovávajte sa za stĺpy a páľte po ňom. Keď mu odoberiete väčšinu života, tak utečie, ale povie vám, že chce zlato za Mollyn život.

Epizóda XIV

– Dostaň Molly od banditov.
Priniesli ste voz, kde by malo byť zlato, ako si banditi myslia, no priviezli ste si guľomet. Chopte sa ho a likvidujte všetkých nepriateľov. Nevydržíte naveky, buď vás dostanú, alebo vám podpália voz, alebo vás zloží niekto, kto sa dostane k delu za vami. Skôr či neskôr opustite voz, preto sa snažte zabiť čo najviac nepriateľov. Keď zídete z vozu, je to už len na tom, čo vám najviac vyhovuje. Odporúčam bežať napravo a schovať sa v miestnostiach pri hradbe. Odtiaľ robiť nájazdy na nepriateľov v okolí a likvidovať ich. Takto si vyčistiť pravú stranu a zároveň aj prednú, ktorú ste už prečistili riadne guľometom. V jednej z miestností pri hradbe napravo je v truhlici plagát s menom Waldek Kaminski. Dokončite čistenie dvora a vylezte rebríkmi vzadu na hradby. Dávajte si pozor, častokrát sú nepriatelia skriptovaní, takže aj keď všetkých dostanete, prechod na isté miesto, či cez isté dvere teleportuje ďalších. Na hradbe postupujte k bráne, nad ktorou je delo. Použite ho a odpáľte ním hlavné dvere na budove uprostred. Keď odpálite dvere a pobijete všetkých banditov, vstúpte do budovy.
Vybehnite hore schodmi a prejdite dverami. Pobite banditov na terase a skočte dole na vnútorný dvor. Odtiaľ likvidujte ďalších banditov, ktorí sa objavili na terase. Keď všetkých dostanete, otvoria dvaja banditi dvere pri vás. Zabite ich a prejdite nimi. Tam otvorte dvere naľavo a vstúpte do podzemia.
Prebojujte sa chodbou ku schodom. Pred nimi otvorte dvere naľavo a za nimi je v truhlici plagát s menom Woltek Pszczolkowski. Zbehnite dolu schodmi. Nižšie vás čaká Tom Manson, vodca falošných rangerov. Musíte s ním bojovať a je to boss, takže má väčší život. Uteká pred vami, hádže po vás dynamity a strieľa, takže sa majte na pozore. Je pár miest, kde na neho môžete vystreliť, tak tam použite riadnu silu, aby ste mu odobrali čo najviac života. Inak keď zahnete po stretnutí s ním vľavo a do výklenku opäť vľavo, v truhlici tam nájdete plagát s menom Konrad Zagorwicz. Objavuje sa vždy na tých istých miestach za krabicami, aby bol čiastočne krytý a aby mohol na vás páliť. Prenasledujte ho dookola a zabite. Keď ho dostanete, vezmite si od neho kľúče, prejdite dverami napravo od schodov, ktorými ste prišli a za nimi si kľúčmi otvorte ďalšie dvere.
Za nimi je cela, kde predtým držal Juarez Billyho a teraz tu drží Molly. Po vstupe za vami banditi dvere zamknú a otvorí kryt na strope. Postrieľajte niekoľko banditov, ktorí na vás z hora pália. Potom sa objaví Juarez a bude vám hádzať dynamity. Po jednom a postupne a vašou úlohou je ich likvidovať. Lepšia sa mi na to zdala puška, najlepšie so zameriavaním. Keď zničíte niekoľko kusov dynamitu, hodí vám tam olejovú lampu a oheň sa začne šíriť k vám a Molly.

Epizóda XV

– Dostaň sa do pevnosti a pomôž Rayovi zachrániť Molly.
– Uhas oheň v cele skôr, než v nej zhoria zaživa.
Je pri vás chlapec, ktorému ste predtým mohli pomôcť pochovať otca. Povie vám, že práve Juarezovi banditi ho zabili a tak vám dá na pomoc luk a šípy. Bežte k pevnosti. Výbuch spôsobí dieru v hradbe, tak cez trosky vylezte na hradbu. Uvidíte oheň stúpajúci z cely a vedľa nádrž s vodou. No aby ste sa k nej dostali, blokuje vám cestu drevená konštrukcia. Máte niečo cez dve minúty, aby ste obišli celé hradby dookola a zlikvidovali nepriateľov. Keď sa dostanete na druhú stranu drevenej konštrukcie, tak sa zachyťte bičom o trám nad vami. Rozhúpte sa a skočte na vodnú nádrž, čím ju prevrátite a uhasíte oheň. Teraz, keď vás už netlačí čas, môžete si prezrieť dvor. V jednej z miestností pri hradbe na západnej strane je v truhlici plagát s menom Andrzej Zacharewicz. Potom vstúpte do budovy a z nej na vnútorný dvor.

– Poraz Juareza v dueli zbraňou, ktorú si dostal. Pamätaj, že máš len tri náboje.
Na dvor dorazí Juarez a ponúkne vám, aby ste sa k nemu pridali. Samozrejme odmietnete, tak vám dá zbraň. Čaká vás duel a máte len tri náboje, tak buďte rýchly a presný. Zabite ho. Potom prejdite dverami, ktorými vošiel a tak ako predtým Ray, aj vy vstúpte do podzemia. V prvej cele naľavo je v truhle plagát s menom Piotr Wojtas. Zbehnite dole schodmi a otvorte závoru na dverách a vstúpte do cely.
Ako obvykle býva zvykom, klišé nezomiera a rovnako ani Juarez, ktorý sa objaví a zabije Raya. Vám prikáže odhodiť všetky zbrane. Pokúsi sa vás zastreliť, no došli mu náboje (keby ste to vedeli o pár sekúnd skôr) a tak to musíte rozriešiť pästným súbojom. Bojujte s ním ako ste sa to už naučili. Ustupujte a udierajte. Napokon ho dorazte.
Billy sa nepoučil a nechal ho nažive ďalší krát. Zomierajúci Ray prosí Boha o záchranu Billyho a Molly. Vtedy zbadá, ako Juarez vstáva a s nožom sa blíži k Billymu, ktorý objíma Molly a obaja sú dosť nahluchlí. Vytaste zbraň ako pri dueli a zastreľte ho, čím nadobro zachránite Billyho s Molly. Tí potom pochovajú Raya a sú radi, že je Koniec.

Komentáře

Nahoru