Bývalý tým z Nokie představuje konkurenční smartphone Jolla

Bývalý tým z Nokie představuje konkurenční smartphone Jolla

Společnost, kterou založili bývalí zaměstnanci firmy Nokia, představila nový smartphone Jolla. Telefon je vybaven novým operačním systémem, pojmenovaným Sailfish.

Software tohoto operačního systému byl zbudován ze zlomků MeeGo, projektu, který Nokia opustila v roce 2011, aby mohla přejít k Windows Phone. Smartphone Jolla by měl být přístupný pro chtivé zákazníky koncem tohoto roku a bude prodáván výhradně online.

Jolla vstupuje na trh, který je už doslova nacpán operačními systémy. Představitelé společnosti ovšem věří v úspěch. Telefon je vybaven 4,5palcovou obrazovkou, 8 Mpix fotoaparátem, podporuje 4G a je kompatibilní s aplikacemi pro Google Android.

Smartphone Jolla s operačním systémem Sailfish vytvořili bývalí zaměstnanci společnosti Nokia

Smartphone Jolla vytvořili bývalí zaměstnanci společnosti Nokia

Mezi vším vybavením pak zaujme zejména něco, co tvůrci Jolly pojmenovali „The Other Half“ – Ta druhá polovina. Jedná se o barevný zadní díl telefonu, který je vyměnitelný a dokáže tak měnit interface operačního systému. Ten se pak může změnit třeba podle barev vašeho oblíbeného fotbalového týmu. Jak zařízení funguje zatím není jasné, ale spekuluje se o technologii near-field communication (NFC).

Má Jolla a její operační systém Sailfish šanci konkurovat takovým gigantům, jako je Android nebo iOS?

Zdroj: https://www.bbc.co.uk/news/technology-22599877

Zdroj obrázků: https://www.bbc.co.uk/news/technology-22599877

Komentáře

Nahoru