Bývalí zaměstnanci Googlu vyvíjejí chytrý kamion

Společnosti Google, Tesla a BMW vyvíjí vlastní autonomní vozidla. Ale čtyři bývalí inženýři společnosti Google založili v San Franciscu startup, který se zabývá vývojem autonomního kamionu. V čtyřicetičlenném týmu pracují nejen bývalý zaměstnanci internetové společnosti, ale také společnosti Apple, Tesla či Cruise Automation.

Spoluzakladatelem startupu je Lior Ron, bývalý lídr produktu Google Maps. A mezi další významná jména patří i Anthony Levandowski, který se zase podílel na vývoji autonomního vozidla Googlu. A nyní tato velká jména pracují na společném projektu zvaném Otto. Kamion Volvo VNL 780 vybavili autonomní technologií, kterou bude možné aplikovat také na další vozidla této třídy, tedy na dálkové kamiony jezdící po amerických dálnicích. Ve Spojených státech amerických tvoří dálnice 5 % z celkového počtu cest.

otto

Chytrý kamion Otto

Chytrý kamion s autonomním provozem by mohly zrychlit dovoz zboží, přičemž řidič by splňoval volnější pravidla povinných přestávek.

„Asi polovina řidičů kamionů tráví až 200 nocí v roce mimo domov, protože spí na parkovištích a odpočivadlech. Vzhledem k federálním předpisům musí řidič nákladního vozidla jezdit maximálně 11 hodin denně, přičemž po 10 hodinách se riziko nehodovosti exponenciálně zvyšuje. Pokud se nám podaří projekt dokončit podle našich představ, bude jízda bezpečná. A zároveň se zdvojnásobí kapacita a využití kamionů,“ řekl Lior Ron magazínu Backchannel.

Nicméně u autonomní technologie zatím chybí legislativa. V následujících letech se bude rozhodovat, kdo bude zodpovědný za dopravní nehodu, pokud bude vozidlo řídit program. Někteří představitelé Evropského parlamentu zastávají názor, že by za takovou situaci měl být zodpovědný výrobce, nikoliv řidič.

Projekt Otto má před sebou ještě dlouhou cestu. A bude muset přesvědčit dopravní regulátory, že systém Otto je dostatečně bezpečný.

Zdroj / Foto: The Next Web, The Verge

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru