Bývalá technička Google varuje: robotické zbraně s umělou inteligencí se mohou vymknout kontrole

Bývalá technička Google varuje: robotické zbraně s umělou inteligencí se mohou vymknout kontrole

Bývalá technička společnosti Google, která rezignovala na autonomní program Drone společnosti Project Maven, varovala, že lidstvo musí zavést mezinárodní zákony zakazující zabijáckým robotům bojovat dříve, než způsobí „hromadná zvěrstva“. Laura Nolan uvedla, že plně autonomní zbraně mohou mít za následek masová zvěrstva bez správného dohledu. Projekt Maven byl smlouvou společnosti Google s ministerstvem obrany USA o posílení robotů pomocí umělé inteligence. 

Laura Nolan pracovala ve společnosti Google čtyři roky, když byla přijata do spolupráce s americkým ministerstvem obrany, známým jako Project Maven, v roce 2017. Projekt Maven byl zaměřen na použití umělé inteligence pro posílení vojenských bezpilotních letounů, které by dokázaly rozlišit nepřátelské cíle a rozlišovat mezi lidmi a objekty.

Po petici svých zaměstnanců, Google dovolil, aby smlouva vypršela v březnu tohoto roku. Sama Nolan rezignovala poté, co se o projekt stále více eticky zajímala. Nolan se obává, že dalším krokem za zbraněmi s umělou inteligencí, jako jsou drony, by mohly být plně autonomní zbraně. Řekla, že jakýkoli počet nepředvídatelných faktorů by mohl nepříznivě ovlivnit systémy zbraní, jako jsou neočekávané radarové signály, neobvyklé počasí, nebo by se mohli setkat s lidmi, kteří nosí zbraně z jiných důvodů, než je válčení, jako je lov. „Stroj nemá zdravý rozum, jako má člověk,“ řekla.

Dodala, že testování bude muset proběhnout na bojišti. „Další děsivou věcí na těchto autonomních válečných systémech je to, že je můžete opravdu vyzkoušet pouze tím, že je nasadíte do skutečné bojové zóny. Možná se to děje snyní s Rusy v Sýrii, kdo ví?

Ačkoli žádná země se dosud nepřihlásila, že pracuje na plně autonomních robotických zbraních, mnoho z nich staví stále sofistikovanější umělou inteligenci pro integraci do svých ozbrojenců. Americké námořnictvo má samopilotní válečnou loď, schopnou strávit měsíce na moři bez posádky, a Izrael se může pochlubit tím, že drony budou schopny autonomně identifikovat a útočit na cíle – i když v tuto chvíli vyžadují lidský impuls.

Zdroj, foto: businessinsider.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru