Dnes vyšlo 1 článků

Buněčné maso – víte, co se pod tímto pojmem skrývá?

Buněčné maso – víte, co se pod tímto pojmem skrývá?

Nikomu neunikly množící se skupiny vegetariánů a veganů. Tyto skupiny se mimo jiné vyznačují tím, že nekonzumují maso a masné výrobky. Možná vznikne nová skupina, která nebude konzumovat živočišné maso, ale buněčné maso, tedy maso, které se vyvinulo ve zkumavce.

V únoru tohoto roku se zemědělci a dobytkáři spolčili, aby zachránili pojem „maso“. Říkáte si, co je to za nesmysl? Skupina se bojí o svůj byznys a snaží se ochránit obyčejný pojem a sice „maso“. V budoucnu si totiž budeme vybírat, jaké maso budeme chtít konzumovat, jestli pravé, živočišné anebo buněčné maso.

Výzkumníci se rozhodli vypěstovat maso, které vznikne v laboratorní zkumavce. Kolem tohoto projektu začalo vznikat nespočet start-upů, které se výrobou takového masa zabývají. Nutno říci, že se stále snaží vymyslet technologii, která by plnohodnotné maso byla schopna vytvořit. Dosavadní podoba buněčného masa se totiž skutečnému masu podobá jen barvou, jinak je to neforemná hmota. Výzkumníci jsou přesvědčení, že buněčné maso je možné dovést do podoby odpovídající pravému masu. Stejně tak je to s jeho chutí a výživovou hodnotou. Buněčné maso je hudbou budoucnosti, ale v poslední době si tento projekt klade stále větší a větší ambice.

Skupina vývojářů Holanďana Marka Posta, jehož společnost na výrobu umělého masa spolufinancovala nadace jednoho ze zakladatelů Googlu. Jeden ze strat-upů JUST sliboval, že se umělé maso dostane do několika restaurací v San Franciscu, aby je veřejnost mohla otestovat. Další společnosti zabývající se umělým masem jsou například: Memphis Meats, MosaMeats, Finless Foods, Higher Steaks. Jenže světe div se, zatím se žádné z uvedených společností nepodařilo vytvořit dokonalou imitaci živočišného masa.

Masu ze zkumavky se začalo přezdívat čisté maso, což se zemědělcům a dobytkářům nelíbilo. Proto se masu ze zkumavky bude přezdívat buněčné maso.

 Zdroj, text/foto: scientificamerican.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru