Buďte o krok napřed před internetovými zloději

Buďte o krok napřed před internetovými zloději

Buďte opatrní, co dáváte na veřejné sítě. Že jste to už slyšeli? A že je to přece jasné a dáváte si pozor? Aby vás nečekalo překvapení, kam až se lze dostat pomocí informací třeba z pouhé letenky. 

 

Například Petr si vyjel s manželkou do Hong Kongu. Kamaráda Michala ale zajímalo, jak dlouho tam budou a nehodlal čekat, až mu odpoví. Petr nechal, k Michalovu štěstí, na instagramu fotografii letenky i se všemi jejími náležitostmi, jako je například rezervační a čárový kód. Hurá, zaradoval se Michal a už vyplňoval inkriminovaný rezervační kód do políčka na stránkách letecké společnosti.

 

Vidět, nebo změnit detaily? Zeptalo se tlačítko. Michal na něj kliknul. Aerolinky chtěly pro ověření číslo pasu, které (zatím) neměl, nebo datum narození. Petr měl toto datum na Facebooku, ale lze ho jednoduše najít v obchodním nebo živnostenském rejstříku. Datum narození je informace veřejná více, než by jste čekali. 

 

boarding pass

Konečně měl číslo pasu! A mohl ho i změnit. Třeba najít číslo nějakého mezinárodního zločince a prodloužit Petrovi dovolenou. Naštěstí je Michal kamarád, ale ne každý by mohl takové štěstí mít. Aspoň stihl Petrovi zablokovat přístup na 24 hodin při tipování data narození jeho ženy, než si ho vygooglil. Petr se stejně poučil a už palubky na ráně nenechával.

 

Někdo část údajů zakryje, ale čárový kód ponechává, jak je. I to ale může být osudné. Takový kód lze oskenovat jednoduše dostupnými aplikacemi a zjistíte z něj jméno, kdy a kam letěl a třeba čísla ve věrnostních programech. Že to nezní tak zle? Ovšem pro zkušeného hackera může být jednoduché ukrást vám účet. Stačí, aby číslo v programu zadal na web, kliknul na zapomenuté heslo a uhodl odpověď na bezpečnostní otázky, které jsou většinou bez přílišné fantazie a profík je uhodne za pár vteřin, protože ho to baví. A už může změnit heslo. Nebo se postarat o to, aby jste někde zůstali viset. A nebo si najít údaje vaší platební karty.

 

Nemusí ale jít jen o sociální sítě, stačí když necháte použitou letenku v letadle, nebo letištním koši. Nehledě na to, že informace o tom, kdy nebudete doma, může potěšit zloděje a tipaře, kteří budou vědět, kdy je nevyrušíte při vykrádání vašeho domu či bytu.

 

bpdecoded

 

Uživatelé tyto kódy i rozmazávají, než se pochlubí s letenkami na sociálních sítích, ale ani to nemusí stačit. Je jednoduché rozmazaná čísla opět složit dohromady, třeba jen pomocí Photoshopu. A také lze získat čísla z rozmazané platební karty. Lepší metodou je informace začernit, protože takto se z obrázku nedostanou.

 

Je tedy důležité vědět, že i když neznáte významy různých kódů neznamená to, že žádný nemají. Lze z nich často vyčíst citlivé informace a nemusí se to týkat jen letenek. Například můžete přijít i o konzert, na který jste se těšili, vstupenku do kina či do divadla, nebo mít problém i všude jinde, kde se tyto kódy používají.

 

caribbean-flight

 

Doporučuje se tedy nejlépe nechlubit se s dovolenou či pracovní cestou na veřejných sítích. Ani do toho nikomu nic není, stačí, že to budou vědět vaši nejbližší. A pokud už se pokušení nevyhnete, aspoň si dejte pozor na to, jaké údaje a v jaké formě na internet nahráváte a kde zanecháváte svoje použité letenky a vstupenky. Dalším doporučením je lhát při tvoření bezpečnostních otázek.

 

Dnešní doba není ničím jiná, než možnostmi. Lidstvo se nemění a pořád budou prorůstat zloději a škodolibí vtipálkové jako plísně na chlebu. Budou jen rafinovanější, čím se jejich možnosti mění. Nedejte jim šanci a buďte o krok napřed.

 

Zdroje: michalspacek.cz, dheera.net, techguide.com

Ráda objevuje svět kolem sebe. Cestuje, vzdělává se a potkává zajímavé lidi z celého světa. Věří, že v každém dřímá nějaký poklad, který lze nalézt. V životě si již sama vyzkoušela leccos a viděla i prožila věci, kterým lze často těžko uvěřit. Je plná života a miluje, když ho může předávat ostatním.

Komentáře

Nahoru