Budoucností IT je biopočítač poháněný proteiny

V současné době je kladen důraz na minimalizaci, přičemž oblast informační technologie není výjimkou. Ačkoliv se rozměry veškerých prvků minimalizují, jejich výkon se zvyšuje. Trend se netýká pouze počítačů, notebooků a chytrých telefonů, ale také superpočítačů. Právě u nich je výkon velice důležitý, neboť slouží k vykonávání náročných operací. Aktuálně je velice diskutovaným tématem biopočítač o velikosti knihy, který je poháněný proteiny.

Na výrobě biopočítače se podílela celá řada výzkumníků z mnoha technologických škol, kteří testovali výkon přístroje na nejrůznějších matematických a kryptografických příkladech.

biocomputer

Biopočítače se vyznačují svým principem fungování. Zatímco klasické superpočítače pracují po sekvencí, biopočítače pracují paralelně. V praxi to znamená, že superpočítače jsou sice rychlejší při zpracovávání úloh, nicméně biopočítače jsou úspornější. Při jednom výpočtovém kroku je to v porovnání s jedním tranzistorem méně jako 1 % energie.

Ačkoliv vědci prostřednictvím biopočítače řeší pouze základní úlohy, věří v další vývoj přístroje. V budoucnosti by tak mohly sloužit k řešení mnohem složitějších úloh. A necháme se překvapit, zda se počítače poháněné proteiny dostanou také na běžný trh.

Zdroj / Foto: Engadget

Každý to rád bez pravopisných chyb.

Komentáře

Nahoru