Dnes vyšlo 15 článků

Budoucnost: Telefon nabitý za 20 s

Hodiny čekání na nabití telefonu se mohou stát minulostí. A to díky jen 18 let staré studentce, která v pátek na mezinárodní vědecké soutěži získala cenu 50 000 dolarů. Vytvořila energetické paměťové zařízení, které může být nabito za 20 až 30 sekund. 

Vydrží 10x více než běžná baterie

Rychle nabíjecí zařízení nazývané „supercapacitor“ si zvládne uložit velké množství energie za krátkou dobu a tuto energii potom dlouhodobě udržuje. A co víc, může vydržet asi 10 000 nabíjecích cyklů, zatímco běžné dobíjecí baterie jich vydrží jen 1000.

Když se NBC News zeptaly mladé vědkyně, co ji inspirovalo k tomuto vynálezu, uvedla, že baterie jejího mobilu se vždy zničí. Práce na supercapacitoru jí také umožnila využít svůj zájem o nanochemii.

V budoucnu ve veškeré elektronice

Prozatím použila supercapacitor jako zdroj energie pro diodu, ale budoucnost vynálezu vidí velmi jasně. Montáž tohoto zařízení do mobilních telefonů a dalších přenosných elektronických zařízení, která se šíří v dnešním světě, osvobodí lidi a jejich technické doplňky od závislosti na elektrických zásuvkách.

Eesha Khare (18) získala cenu 50 000 dolarů Intel Foundation Young Scientist Award za vynález malého energetického zařízení

Eesha Khare (18) získala cenu 50 000 dolarů Intel Foundation Young Scientist Award za vynález malého energetického zařízení

Počítá se s využitím v moderních technologiích

„Technologie je také flexibilní, takže může být použita i v ohebných displejích a oblečení,“ dodává Eesha Khare. „Má mnoho rozdílných vlastností od běžných baterií.“

Vynález vyhrál Intel Foundation Young Scientist Award, vyhlášení se konalo tento týden v Phoenixu v Arizoně.

Zdroj: nbcnews.com

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru