Budoucnost podle Elona Muska: z New Yorku do Paříže za půl hodiny a dovolená na Marsu

Budoucnost podle Elona Muska: z New Yorku do Paříže za půl hodiny a dovolená na Marsu

O Elonu Muskovi jste již určitě slyšeli. Ano, je to „ten s tou Teslou“. V médiích je s oblibou označován jako vizionář, tahle přezdívka ale vůbec není nadhodnocená. Rodák z Jihoafrické republiky je opakovaně řazen mezi nejvlivnější osobnosti dnešní doby a jeho slova je třeba brát vážně. I když mnohdy znějí dost neuvěřitelně.

Dříve než NASA

Vlnu ohromených reakcí vyvolal Musk například tento týden, když na 68. Mezinárodním astronautickém kongresu konaném v australském Adelaide představil veřejnosti své plány pro nejbližší budoucnost. Potvrdilo se, že tento mimořádně talentovaný podnikatel rozhodně není troškař.  Světu oznámil, že do pěti let by jeho společnost SpaceX ráda dokončila raketovou základnu na Marsu a zahájila komerční lety na Rudou planetu. Netají se dokonce tím, že by zde rádi vybudovali celá města a osídlili Mars novými obyvateli. První lodě s nákladem by zde měly přistát již v roce 2022, čímž by soukromá společnost předběhla NASA. Ta má zatím v plánu dopravit lidi na Mars až kolem roku 2030.

Big F*ing Raket

Stavba první rakety, která by dokázala na Mars dopravit pasažéry a následně se vrátit na Zemi k dalšímu použití (což současné rakety nedokážou), by měla začít v horizontu šesti až devíti měsíců. Jedna raketa bude velká 106 metrů a pojme zhruba 120 osob. Že takový výlet bude pro běžného smrtelníka nereálný z hlediska finančních nákladů, Musk vyvrátil. Cena palubní vstupenky totiž podle něj bude odpovídat průměrné ceně letenky ekonomickou třídou. A jako třešničku na dortu s naprosto vážnou tváří dodal, jak revoluční dopravní prostředek inženýři ve SpaceX nazvali. Je to BFR – tedy Big Fucking Racket.

Kamkoliv na světě do hodiny

Raketová doprava je však podle Muska perspektivní nejen v případě letů do vesmíru, najde totiž své uplatnění i v mnohem praktičtější oblasti: v dopravě pozemské. S využitím BFR by bylo možné překonávat desítky tisíc kilometrů dělících od sebe světové metropole v řádu několika minut. Transport by probíhal z jedné speciální plošiny na druhou, raketa by letěla vesmírem maximální rychlostí 27 000 kilometrů v hodině a v cíli kdekoliv jinde na planetě by přistála do hodiny.

SpaceX není jediným projektem, kterému se Elon Musk věnuje. Šestačtyřicetiletý vizionář, jehož majetek odhadl časopis Forbes na 20,5 miliard dolarů, je rovněž spoluvlastníkem online platebního systému PayPal, spoluzakladatelem fotovoltaické firmy SolarCity předevšiím již zmíněné automobilky Tesla. Ta je lídrem světového trhu v oblasti elektromobility. Elon Musk je idolem a inspirací pro miliony mladých následovníků.

Zdroj: Independent

Po maturitě zamířila na Filosofickou fakultu UK a potom se vrhla do psaní. Přispívá na řadu webů i tištěných časopisů, věnuje se copywritingu a hraje si s češtinou. Taky miluje čtení, takže týdně přelouská tři čtyři romány. Když právě nedělá nic z toho, vypomáhá v prodejně ovoce a zeleniny nebo sportuje. Zajímá se o média, psychologii a historii obyčejných věcí. Je nekuřačka a abstinentka, miluje mrkev a nesnáší kmín.

Komentáře

Nahoru