Budoucnost na Novém Zélandu: 4 dny v práci a 3 dny volno

Budoucnost na Novém Zélandu: 4 dny v práci a 3 dny volno

Říkáte, že čtyřdenní pracovní týden je možný mít jen, když si vyberete jeden den dovolené, a nebo když je jeden z pěti pracovních dní nahrazen státním svátkem? Možná se budete divit, ale jeden ze zaměstnavatelů přišel s nápadem, kdy se v jeho firmě pracovalo jen 4 dny v týdnu. Zaměstnanci měli tak třídenní víkend. Líbilo by se vám to také?

Jedna z firem na Novém Zélandu chtěla vyzkoušet, jaký dopad bude mít, kdž své zaměstance nechá pracovat pouze 4 dny v týdnu. Firmu především zajímalo, jak se budou lišit firemní výsledky a kvalita práce. Celá tato situace byla pojata jako jeden velký test. K celému průběhu přihlíželoi vědci a psychologové, kteří zkoumali, jak moc to ovlivní zaměstanance a firemní výsledky.

Tento test probíhal po dobu dvou měsíců ve společnosti Perpetual Guardian. Společnost hodnotí celkové výsledky jako skvělý úspěch a považuje tento test za revoluční. Nicméně působivých až překvapivých výsledků si všimla také novozélandská vláda. Na Novém Zélandu se bude vážně diskutovat o tom, zda opravdu nemá být zaveden čtyřdenní pracovní týden, který bude podporován zákonem.

A jaké měl experiment výsledky? Zaměstnanci zkrátka měli lepší psychickou kondici. Byli více v klidu, protože mohli trávit více času s rodinou a zároveň si zařídili, co bylo potřeba. Produktivita zaměstnanců byla ještě vyšší, než při pěti pracovních dnech. Na pracovišti vládla uvolněnější a přátelská atmosféra. Veškerá data byla pečlivě shromážděna a vyhodnocena. O zpracování dat se postarali odborníci z Aucklandské technologické univerzity.

Zdroj, text/foto: theguardian.com

Zajímá se o psychologii, filozofii a online marketing. Studuje na vysoké škole marketingovou komunikaci. Nyní působí jako Trainee Online marketigu ve společnosti Seznam.cz. Ve volném čase spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla. Cíl je cesta, na které zdoláváte překážky, které vás posilují.

Komentáře

Nahoru