Bude Windows open-source?

Bude Windows open-source?

Bude Windows v budoucnu open-source, podobně jako třeba Linux? Ještě před pár lety by se tato otázka zdála býti zcela zbytečnou, protože odpověď na ní by z principu byla negativní. Minulý týden se však v rámci konference CheConf objevila na jednom z diskuzních panelů poznámka, která celé této problematice dává zcela nový rozměr.

Nejprve je však nutné uvědomit si, jaký že to byl minulý týden ve středu den. Ano, bylo prvního dubna, což je den, kdy mají různí vtipálci pré. Je tedy vysoce pravděpodobné, že si z nás Microsoft opět udělal srandu. Ostatně nebylo by to poprvé a určitě ani naposledy.

Inženýr Microsoftu, Mark Russinovich, na jednom z diskuzních panelů na otázku, zdali existuje nějaká šance, že bude Windows v budoucnu open-source odpověděl: „Určitě je to možné.“  Když byl však Microsoft požádán, aby tento výrok blíže vysvětlil, dostalo se nám jen velmi strohé odpovědi: „Žádné změny, které by směřovali k přechodu na open-source, jsme v našem obchodním plánu neaplikovali.“

V tom aby se pes vyznal. Realita je však taková, že open-source se, ať se nám to líbí nebo ne, stává čím dál větší částí obchodního života a Microsoft si to bude dříve či později muset přiznat.

Nová doba!

 „Myslím si, že Marek chtěl svojí odpovědí zachovat ducha Microsoftu, který se vždy snaží zkoumat možnosti, jež jsou nezbytné pro úspěch na trhu.“ řekl Wes Miller, analytik Directions on Microsoft. „Pro mě jeho komentář znamená to, že se Microsoft chystá dělat věci jinak, než tomu bylo dosud a ne že se chystá udělat Windows open-source.“ dodal v rozhovoru pro LinuxInsider.

Analytik IDC Al Gillen se na toto téma dívá z trochu jiného úhlu pohledu. „Podle mě je pravděpodobnější, že prostě vezmou pouze určité části produktu a ty udělají open-source. Podobně to už v minulosti udělali třeba s .Net.“ řekl.

Vezme si Microsoft příklad z Linuxu?

Vezme si Microsoft příklad z Linuxu?

Vidina Windows jako open-source však nemusí být zas až tak vzdálená realitě. Patrick Moorhead v rozhovoru pro LinuxInsider prohlásil následující: „To, co řekl Russinovich, by mohla být pět až deset let vzdálená budoucnost. Open-source však nemusí nutně znamenat zadarmo. V případě, že k tomu skutečně dojde, vznikne nejspíš podniková verze, jež bude mít placenou podporu.“

Změna je život

 „Pokud bude chtít Microsoft setrvat na trhu, tak v dříve nebo později bude muset udělat Windows open-source.“ řekl Jim McGregor, zakladatel Tirias Research.

„Microsoft neodvádí příliš dobrou práci, co se týče rozšiřování a obměňování jeho obchodního modelu. Chtěl proniknout na nový trh, ale nebyl dalek toho změnit svůj obchodní model tak, aby to bylo možné.“ řekl McGregor v rozhovoru pro LinuxInsider. „Co se může stát je prostě to, že se celý Microsoft zhroutí, nebo se stane méně relevantním na některých trzích.“ dodal.

 

Zdroj: TechNewsWorld

Milovník filmografie Stanleho Kubricka a žánru noir. Píše o tématech, která ho zajímají a snaží se je podat tak, aby byla pro čtenáře co nejatraktivnější.

Komentáře

Nahoru