Britský profesor matematiky získal 720 tisíc dolarů za vyřešení 300let staré rovnice

Velká Fermatova věta patří mezi nejslavnější věty v historii matematiky. Od sedmnáctého století si s větou lámou hlavu přední matematici. Nicméně až britský profesor matematiky Andrew Wiles s  nevyřešenou větou udělal v roce 1994 pořádek. Norská akademie věd jeho snahu ocenila Abelovou cenou, což je matematický ekvivalent Nobelovy ceny.

Francouzský matematik Pierre de Fermat si na okraj své knihy poznamenal následující větu:

Cubum autem in duos cubos, aut quadrato-quadratum in duos quadrato-quadratos, et generaliter nullam in infinitum ultra quadratum potestatem in duos eiusdem nominis fas est dividere cuius rei demonstrationem mirabilem sane detexi. Hanc marginis exigitas non caperet.

Andrew Wiles

Andrew Wiles vyřešil 300let starou rovnici a získal Abelovu cenu.

V překladu Velká Fermatova věta znamená:

Je nemožné rozdělit krychli do dvou krychlí, či čtvrtou mocninu do dvou čtvrtých mocnin, nebo obecně jakoukoli mocninu vyšší než druhou do dvou stejných mocnin. Objevil jsem opravdu tak podivuhodný důkaz, že tento okraj je příliš malý, aby se do něj vešel.

Matematicky zápis Velké Fermatovy věty:

an + bn = cn neplatí pro žádné n > 2

Dvaašedesátiletý profesor matematiky původem z anglického Cambridge, který si vysloužil také rytířský titul Sir, strávil dlouhá léta nad tímto matematickým problémem. Rovnice profesora fascinovala už od školy. Přestože si několikrát myslel, že Velkou Fermatovu větu vyřešil, jednalo se o planý poplach. Za dlouholetou snahu získal Abelovu cenu od Norské akademie věd. A vedle prestižního ocenění Andrew Wiles získal také finanční odměnu ve výši 720 tisíc dolarů (cca 17,3 milionů korun).

Andrew Wiles dokázal, že rovnice an + bn = cn platí pouze v okamžiku, kdy se číslo n rovná méně než 3, tedy maximálně 2. Vyřešením problému otevřel dveře novým teoriím čísel.  

Současně profesor doufá, že inspiruje mladé a talentované lidi, aby se věnovali tajům matematiky.

Zdroj / Foto: Iflscience

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru