Dnes vyšlo 15 článků

Britská firma vyvíjí koncept odsolovací lodi s jaderným pohonem

Britská firma vyvíjí koncept odsolovací lodi s jaderným pohonem

Britská společnost Core Power, která vyvíjí řešení atomového pohonu, představila plovoucí odsolovací zařízení.

Zatímco odsolovací zařízení na pevnině byla postavena po celém světě včetně Austrálie, severní Afriky a Saúdské Arábie, náklady na výstavbu, údržbu a zajištění paliva pro tato zařízení jsou nákladné a navíc se v nich k napájení používají fosilní paliva. Pomocí plovoucích odsolovacích zařízení postavených na trupech tradičních lodí, poháněných mikroreaktory, mohou plavidla této koncepce poskytovat jak odsolenou vodu, tak elektrickou energii.

Tato plavidla s vlastním pohonem by mohla vyrábět pitnou vodu v množství 60 000 až 450 000 m3 za den, což by odpovídalo rozsahu stávajících pozemních odsolovacích zařízení. Tyto lodě by využívaly efektivity stavby v loděnicích, což by snížilo dobu nasazení a náklady.

“Ze všech problémů, kterým čelíme, bude celosvětová nouze o sladkou vodu nejnebezpečnější. Budeme potřebovat dlouhodobá, udržitelná a flexibilní řešení, která zajistí, že budeme schopni dodávat pitnou vodu tam, kde a kdy je jí zapotřebí, a to v masovém měřítku,” uvedl Mikal Bøe, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Core Power.

“Plovoucí odsolovací zařízení na jaderný pohon společnosti Core Power by mohla zajistit sladkou vodu pro všechny pobřežní státy, a to bezpečně, udržitelně a bez emisí. Dramatické změny ve vývoji počasí znamenají, že je nezbytné rychlé nasazení, aniž by bylo nutné roky plánovat a stavět odsolovací zařízení na pevnině,” dodal Bøe.

Zatímco trupy konvenčních lodí nabízejí flexibilitu nasazení a snadnější přejezdy mezi lokalitami, plovoucí struktury mohou nabídnout větší odolnost vůči nepříznivým povětrnostním vlivům. Řešení Core Power Water je navrženo na základě lodního trupu obsahujícího plovoucí jaderný reaktor a systémy odsolování vody reverzní osmózou.

Společnost Core Power, zohledňující změny klimatu a rostoucí počet obyvatel předpokládá, že celosvětová poptávka po odsolování dosáhne do roku 2050 266 milionů m3 denně.

Zdroj, foto: splash247.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru