Britové špehují ještě více než USA

Britové špehují ještě více než USA

S jedním odhalením ohledně špehování se svezlo několik dalších. Jako kdyby se s nimi roztrhl pytel. Zatím se vše točilo především okolo USA, ale nejnovější dokumenty Edwarda Snowdena ukazují, že i britská špionážní agentura shromažďuje a ukládá velké množství globálních emailových zpráv, Facebookových příspěvků, internetové historie a volání. Ještě horší je, že Britové tohle všechno sdílí s NSA.

Britská špionážní agentura GCHQ získala přístup k síti kabelů, po kterých proudí telefonní hovory a internetová komunikace, a začala zpracovávat obrovské množství citlivých osobních údajů, které sdílí se svým americkým partnerem, Národní bezpečností agenturou (NSA). Celkem 850 tisíc zaměstnanců NSA a amerických soukromých agentur má přístup k přísně tajným databázím GCHQ.

Samotný rozsah činnosti agentury se odráží v názvech jejích dvou hlavních složek: Ovládání Internetu a Využití globální telekomunikace. Činnost je tak zaměřená na sbírání online informací a sledování telefonních hovorů. To vše je prováděno bez jakékoli formy veřejného potvrzení nebo diskuze.

Nezastaví je ani optické kabely

Jednou z klíčových inovací GCHQ je schopnost proniknout do optických kabelů a ukládat z nich obrovské objemy dat po dobu až 30 dní. Za tu dobu je lze v klidu prosít a zanalyzovat. Tuhle operaci s kódovým označením Tempora provozují už po dobu asi 18 měsíců.

GCHQ a NSA jsou tedy schopny přistupovat k datům obrovského množství, ke komunikaci cíleně podezřelých stejně jako zcela nevinných lidí. Sledují telefonní hovory, obsah emailových zpráv, příspěvky na Facebooku a historii přístupu uživatelů na různé webové stránky.

Existenci dokumentů, které to dokazují, potvrdil Guardianu Edward Snowden jako součást své snahy odhalit co nejvíce z „největšího špionážního programu v dějinách lidstva“.

„Není to jen americký problém. Spojené království na tom má také obrovský podíl,“ řekl Guardianu Edward Snowden. „Oni [GCHQ] jsou horší než v USA.“

Britská technická způsobilost proniknout do kabelů, které nesou světovou komunikaci, je v dokumentech uvedena jako speciální zdroj vykořisťování. Hlavně ale učinila z GCHQ supervelmoc v oblasti informací o světové komunikaci.

GCHQ má také větší množství metadat než NSA. (Metadata nejsou tak hrozná – popisují základní informace o tom, kdo koho kontaktoval, aniž by uváděly podrobnosti o obsahu komunikace.)

Pár ohromujících čísel

Dokumenty ukazují, že v loňském roce řešila GCHQ 600 milionů „telefonních událostí“ denně, napíchla více než 200 optických kabelů a byla schopná zpracovávat data ze 46 z nich naráz. Napíchnuté optické kabely přenášejí každý až 10 gigabitů dat za sekundu, takže teoreticky by mohly dodávat více než 21 petabajtů dat denně…

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru