Breivik si stěžuje, že nemá novější PlayStation

Breivik si stěžuje, že nemá novější PlayStation

Norský terorista Anders Breivik si stěžuje na své podmínky ve vězení. Pohrozil, že bude držet hladovku, když nedostane PlayStation 3. Jen abyste věděli, v současné době má totiž k dispozici pouze tu jeho zastaralou druhou verzi.

Breivik, který v roce 2011 zabil 77 lidí, srovnává svoje vězení s mučením. Svoje připomínky ke všemu, co se mu nelíbilo, vyjádřil ve čtyřstránkovém ručně psaném dopise adresovaném vězeňským úředníkům. Objevilo se v něm přes deset žádostí. Abychom mu ale úplně nekřivdili, je třeba dodat, že se zabýval i otázkami základních práv, jako jsou například denní vycházky a komunikace.

Chce hrát hry pro dospělé

Novější PlayStation chce především proto, že by mu na něm šly lepší hry.

„Ostatní vězni mají přístup k videohrám pro dospělé, zatímco já mohu hrát pouze méně zajímavé dětské videohry. Jedním z příkladů je ‚Rayman Revolution,‘ hra vytvořená pro tříleté děti,“ vysvětlil Breivik.

rayman-revolution-game

Hra Rayman Revolution Breivikovi nestačí.

Ve vazbě je z bezpečnostních důvodů již od roku 2011. Tvrdí, že se po celou tu dobu choval „příkladným způsobem,“ takže by si zasloužil nabídku lepších aktivit ve srovnání s ostatními vězni. Proto rovněž žádá zdvojnásobení týdenního kapesného, které nyní činí 300 norských korun (něco přes 980 Kč). Utrácí totiž za poštovní známky. Stěžuje si i na to, že kontrola jeho dopisů vězeňským personálem jeho korespondenci značně zpomaluje.

Dále požaduje například zastavení téměř denní prohlídky těla, větší kontakt s okolním světem a přístup k opravdovému počítači, ne jen k psacímu stroji.

Předpovídá fašismus

A na podporu toho, že to všechno myslí opravdu vážně, se chystá držet hladovku.

„Hladovku budu držet do té doby, dokud se mnou ministr spravedlnost Anders Anundsen a hlava KDI (norských nápravných služeb) nepřestanou zacházet jako se zvířetem,“ napsal Breivik. „Dostali jste mě do pekla… A já to nezvládnu dlouho přežívat. Zabíjíte mě. Jestli zemřu, všichni pravicoví radikálové a extrémisté v Evropě budou přesně vědět, kdo mě umučil k smrti… To by mohlo mít nejen krátkodobé důsledky, ale mohlo by se to projevit i v novém fašistickém režimu, který v Norsku přijde v příštích 13 až 40 letech.“

Zdroje: International Business Times, Euronews, obrázky: Gamers Hell, Telegraph

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru