Dnes vyšlo 15 článků

Boty z ananasu? Kanada přispívá k ekologii

Boty z ananasu? Kanada přispívá k ekologii

Tenisky jsou pravděpodobně nejoblíbenějším druhem bot v dnešní době. Nyní už nestačí mít jedny tenisky, ale hned několik druhů a barev. Tenisky se skládají z různých druhů materiálů, tudíž je pak jejich likvidace velmi náročná na recyklaci. Není divu, že se právě tenisky staly terčem snahy o ekologické zpracování. The Plant Shoes, které vznikly v Kanadě, se po vyhození rozpustí.

Psali jsem o iniciativě firmy Nike, která vydala designovou příručku o tom, jak ekologicky vyrábět obuv. Před firmou Nike s těmito tendencemi začala firma Adidas. Už před třemi lety představila tenisky, které jsou celé vyrobeny z recyklovaného plastového odpadu.

native-plant-shoe-1

Mimochodem v České republice vznikl startup, který vyrábí tenisky pouze z konopí. Podobné tendence se objevují v kanadské společnosti Native Shoes. Tato společnost vyrábí tenisky, které se dokáží sami rozložit. Ale nebojte, nebudou se rozkládat v případě, že je budete nosit. Rozloží se jen když je vyhodíte. Tenisky můžete klidně vyhodit na váš kompost a za pár dní o nich nebudete vědět. Celé jsou vyrobeny z rostlinného materiálu a nezanechají tudíž žádnou stopu v podobě odpadků – nenajdete na nich žádnou chemii. Tenisky nesou výstižné označení The Plant Shoes.

A z čeho jsou vyrobeny?

Jak jsme psali, materiál je stoprocentně rostlinného původu. Skládá se z 4 hlavních surovin, a to z ananasu, eukalyptu, kanefu a juty. Tenisky nejsou ničím barvené, aby v nich nebyla chemická stopa – mají tedy přírodní béžovou barvu. Špička tenisek je právě z ananasu, podšívka je z eukalyptu a vložka je z kenafu. Aby jednotlivé části tenisek držely společně, je použito čistě přírodní lepidlo založené na olivovém oleji. Podrážka bot je pak vyrobena z korku v Portugalsku.

Jestli chcete koupí tenisek přispět k udržitelnosti životního prostředí, sáhnete si hlouběji do kapsy. Za inovaci a exkluzivitu se platí, jejich prodejní cena je vyčíslena v přepočtu na 4900 Kč. Na druhou stranu nebudete platit poštovné a jako bonus dostanete druhý pár běžeckých bot, které se vám však rozplynou do 45 dní.

Zdroj, foto: fastcompany.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru