Boom – startup s ambicí nejrychlejšího superletadla

Skupina odborníků v oblasti letectví nedávno představila plány na letadlo s nadzvukovou rychlostí. Mělo by být o něco rychlejší než známý Concorde, ale samozřejmě bezpečné a levné pro cestující. Ponese název Boom.

Boom Flying

To je ono. Boom.

Pamatujete si na letadlo Concorde? Bylo rychlé (přelet přes Atlantik mu trval asi 3 – 3,5 hodiny) a používalo se až do té doby, než došlo v roce 2000 k tragédii. Při startu v Paříži se mu roztrhla pneumatika a časem byly kvůli tomu všechny modely odstaveny. Cestující jim nevěřili, protože existují domněnky, že skutečným důvodem problému byl špatně sesazený podvozek.

Rychlý a levný pro pasažéry

Teď přichází letadlo Boom, které má vysoké ambice. Mělo by být ještě o něco rychlejší než Concorde, plánuje létat rychlostí asi 2 300 km/h. Bude přepravovat cestující mezi Londýnem a New Yorkem (taky zhruba za 3,5 hodiny) a letenka vyjde asi na 120 000 Kč (5000 dolarů). Zdá se vám to šílené? Tak to pak asi nevíte, kolik letenky běžně stojí. Hodnota je totiž ekvivalentní ceně v běžném letadle za business třídu. Jenže v běžném letadle z Londýna do New Yorku letíte třeba 8 hodin. Nebo taky celý den. Concorde byl navíc ještě dražší, přeprava přes Atlantik tehdy vyšla na 20 000 dolarů.

 „Jedná se o první nadzvukové letadlo, kterým si lidé mohou dovolit létat,“ popsal zakladatel Boom. „Není to sci-fi, skutečně na tom pracujeme.“

Boom at Heathrow

Boom na londýnském letišti Heathrow.

Sám zakladatel sice uznal, že koncept je trochu přitažený za vlasy, ale stále trvá na tom, že je to s využitím stávajících technologií možné. Nebudou vymýšlet nic nového, jen správně zkombinují existující principy. Zkušební prototyp by měl být postavený koncem příštího roku, investorů má Boom docela dost.

Komentáře

Nahoru