Bonza: Aktuální informace přímo od zdroje

Bonza: Aktuální informace přímo od zdroje

Na českém internetu se chystá prosadit nový projekt. Je vidět, že tým, který za ním stojí, si je jistý a ví, co dělá. Aktuálně jsou ale v začátcích, takže hledají zpětnou vazbu od uživatelů. Nechcete se taky mrknout a pomoct jim s vyladěním chybiček a funkcí, které by se vám líbily?

Když se poprvé podíváte na Bonza.cz, asi nebudete nijak ohromení. Vypadá to jako bobyčejný agregátor zpráv. Potenciál Bonzy totiž není viditelný úplně na první pohled. Musíte se trošku ponořit do hlubin a pochopit, o čem to je. Zjistíte, že ji nemůžete srovnávat s agregátory, jako je třeba pravednes.cz. Je postavená na něčem jiném. Na zprávách z Facebooku.

A to je v dnešní době možná dost klíčové. Jak jistě sami z vlastních zkušeností víte, bez Facebooku žít nejde. Dozvíte se tam prakticky všechno. Jenže samozřejmě určitě nesledujete všechny lidi, kteří tam sdílí zajímavý obsah. Stejně tak můžete občas chtít najít zmínku o něčem konkrétním, ale když nevíte, kdo to na Facebooku sdílel, je to jako hledat jehlu v kupce sena.

To nejlepší z Facebooku

Proto je tu Bonza. Na Bonze najdete ty nejnovější informace, které by vás mohly zajímat. Jsou prakticky rozdělené do deseti kategorií, takže si můžete vybrat to, co vás baví. Jo a pokud si myslíte, že máte dost zajímavou facebookovou stránku, která by na Bonze mohla být taky, mrkněte tam a napište jim. Aktuálně totiž hledají zpětnou vazbu od uživatelů a přidávají i nové profily a stránky, ze kterých aktuální informace berou.

bonza-kdekoliv

Bonza je optimalizovaná i pro mobily a tablety.

Prvně si ale pojďte přečíst pár otázek, na které jsme hledali odpověď u Tomáše Zimáčka. Tom je totiž tou nejodpovědnější osobu, která nám o Bonze mohla prozradit trochu více.

Bonza. Jak vás ten název napadl? Má to souvislost s tím, že tam najdeme spoustu nabonzovaných informací? :-)

Ten název vznikl poměrně rychle. S kolegou jsme jedno dopoledne sedli, popsali jsme hodně listů papíru, zkontrolovali spousty domén, … Hledali jsme skutečně něco jednoduchého, srozumitelného a samozřejmě, aby to mělo souvislost s informacemi, které lidem zobrazujeme. Jsme prostě takoví práskači.

Co váš tým? Kolik vás je, kdo má co na starosti?

V týmu jsme 3 stálí členové. Já převážně programuji a starám se občas o Facebook stránku. Dále je zde Tomáš Klein, který je tu hlavní designer a přes marketing, a poslední v týmu je Marek Rozehnal, který taky programuje. Dále máme pár externistů, kteří spíše informují o zajímavých zdrojích, které bychom mohli načítat.

Jak dlouho Bonza vznikala? Troufnete si odhadnout, kolik hodin práce a probdělých nocí za projektem stojí?

Bonzu jsem velice dlouho plánoval, přemýšlel nad konceptem, … To trvalo téměř 2 roky (ale v té době jsem si vytvořil takovou základní verzi Bonzy, na které jsem viděl, že obsah je zajímavý a dá se s ním pracovat).

Ano, probdělých nocí byla spousta. Ale to zná asi hodně lidí. Vzbudíte se těsně před půlnocí s geniální myšlenkou a ihned to musíte převést do fungující podoby. Takže ani Bonza nebyla výjimkou a začátky byly právě takové.

Skutečný start projektu, kdy se přidal i zbytek týmu byl asi v září minulého roku. V designu jsme měli již jasno, ten se chystal postupně snad od začátku roku 2013. Bonzu jsme na veřejnost pustili někdy v listopadu. Ale od září do listopadu jsme neměli volného dne a pracovalo se skutečně od rána do večera.

Pokud bych to sečetl od příprav až do dnešního dne, tak jsme všichni portálu věnovali určitě pár tisíc hodin.

Odkud Bonza čerpá zprávy? Kde jste přišli na první facebookové účty, které sledujete?

Čerpáme primárně z Facebooku, kde jsou zprávy pro nás nejlépe uchopitelné, některé jsou i poměrně dlouhé.

První účty byly určitě mých oblíbených hudebních interpretů a taky sekce Technika, Auto & moto a samozřejmě i Vzdělání a věda.

kategorie-dobroty-bonza

Jídlo nesmí chybět ani na Bonze.

Na webu máte odkaz Chci být na Bonze. Jaké máte podmínky pro to, abyste někoho na Bonzu přidali? Může se tam dostat i obyčejný člověk, který například na Facebooku často sdílí zajímavé zprávy?

Podmínkou pro přidání je zatím naše vlastní uvážení, zda se daná stránka na Bonzu hodí a taky se trochu koukáme na kvalitu příspěvků. Na Bonze může být každý, kdo má na Facebooku veřejně dostupný profil (stránku) a zapadne do některé z našich kategorií.

Pro nás je velmi důležité, jaké informace se sdílí. Pokud jsou to odkazy na zajímavé články z novinářských, bulvárních a dalších deníků, tak tyto informace na Bonzu nepatří. Zde patří skutečný život, prožitek, zážitek konkrétní osoby, instituce. Zajímají nás informace přímo od zdroje.

Myslíte si, že je propojení s Facebookem právě to klíčové? Vliv sociálních sítí je dnes přece jenom velký.

Pro fungování portálu je zatím skutečně klíčové propojení s Facebookem. Jak jsem napsal o něco výše, tak informace z tohoto zdroje jsou pro nás vcelku dobře uchopitelné. Samozřejmě máme v plánu portál rozšiřovat a zde již Facebook nebude hrát hlavní roli, ale na bližší informace je zatím příliš brzy.

Co ještě plánujete zlepšovat?

Nyní máme myslím dobře fungující platformu, která má velký potenciál. Musíme hodně zapracovat na funkcích pro uživatele, které jsou pro nás klíčové, a kvůli nim vlastně celý portál vznikl.

Pro uživatele už nyní vybíráme to, co by je mohlo zajímat, ale chceme jít samozřejmě ještě dál. Uživatel by si mohl sám informace filtrovat, třídit, označil by si zajímavé články a kdykoliv v budoucnu by se k nim mohl vrátit (což je na sociální síti někdy téměř nemožné). Vytvořil by si tak např. video galerii od různých interpretů, sledoval by probíhající soutěže, nastavil si upozornění, pokud se objeví článek s obsahem, který jej zajímá, …

Na fóru Lupy píšete, že aktuálně hledáte feedback. Jak vás tedy lidé mohou kontaktovat, pokud mají nějaké připomínky?

Ano, chceme od lidí slyšet, co je např. zaujalo, co postrádají a zda jim portál dává smysl. Zatím jsme získávali zpětnou vazbu z okruhu našich známých. Ti jsou velice dobře informovaní o portálu a možná už i zaujatí stejně jako my.

Kdokoliv nám může napsat na info@bonza.cz. Zatím je to spojení, které čteme všichni a tak se i velmi rychle vyřizují případné dotazy a připomínky.

Děkujeme za krátký rozhovor a momentálně Bonze přejeme hodně uživatelů, kteří jí poradí, co zlepšit. Aby byla ještě lepším a navštěvovanějším portálem.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru