Dnes vyšlo 15 článků

Bolí vás palec z psaní na mobilu?

Bolest palce z mobilu je možná docela směšný problém, ale setkává se s ním snad každý. Když dlouho něco píšete, palec trpí. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že smartphony mohou poškodit klouby i šlachy a čeká vás artritida. Skutečně je to zlé? A existuje způsob, jak bolesti ulevit?

Na začátek je potřeba zmínit, že potíž označovaná termínem „texting thumb“ není žádnou novinkou. Už v 80. letech minulého století existoval „Nintendo thumb“ a počátkem 21. století to byl „BlackBerry thumb“. Jsou to ale jen termíny laiků, medicína nic takového nezná.

Problém to je, ale nic závažného

Jak popsal Dr. S. Steven Yang, specialista na chirurgii zápěstí, smartphony nejsou ergonomicky navržené pro dlouhodobé používání. Když píšeme na telefonu, pracují svaly i šlachy, ale to, že vás bolí, rozhodně neznamená, že by se u vás vyvíjelo nějaké onemocnění. Počet lidí, u nichž se vyvinulo onemocnění kvůli používání smartphonu, je opravdu velmi malý a neexistuje žádný důkaz, že by měly telefony vliv na artritidu či podobné zdravotní potíže.

iphone-926235_640

Jak se bolesti zbavit?

Pomoc je jednoduchá. Prostě si dejte pauzu, odložte telefon. Pořádně si protáhněte prsty a ruce a nechte je na chvíli odpočinout. A ne, chytnutí telefonu jinak a ovládání například ukazováčkem nepomůže. Bolest je jednoduše signálem, že máte rukám dopřát odpočinek. Své tělo byste měli poslouchat, mýlí se málokdy.

Foto: Pixabay/Stock Snap

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru