Bojují proti pirátům jejich vlastními zbraněmi

Udělali něco neobvyklého. Postavili se pirátství jeho vlastními zbraněmi. Pomůže to, aby si nenapravitelní piráti kupovali už jen legální verze?

Boj na život a na smrt (o peníze a bankrot)

Pirátství se pochopitelně nelíbí všem herním vývojářům. Hrstka z nich proti nim bojuje opravdu zvláštním způsobem. Greenheart Games na svém blogu zveřejnili příběh o tom, jak si s piráty pohráli pomocí nově vydané hry pro Mac, Windows i Linux Game Dev Tycoon.

Hned po jejím vydání totiž sami zveřejnili její cracklou verzi, kterou distribuovali pomocí torrentů. Brzy po jejím zveřejnění zaznamenali obrovský zájem o tuto pirátskou verzi. A zájemci byli ze všech tří podporovaných platforem.

V čem je ten vtip?

Cracknutá verze je téměř totožná s reálnou hrou až na jeden detail… Nejdříve si vývojáři mysleli, že všem pirátům řeknou o tom, že jejich kopie je nelegální, ale potom si vzpomněli, že by byla škoda nechat si ujít tu jedinečnou příležitost, jak mít všechny piráty na háku. Chtěli jim ukázat, co může udělat pirátství s herními vývojáři.

Když tedy hráči stráví hraním nějakou dobu a svojí herní vývojářskou společnost už mají docela rozvinutou, zobrazí se následující zpráva, která je však stylizovaná jako každá jiná herní zpráva:

Šéfe, zdá se, že i když naši novou hru hraje spousta hráčů, mnozí si ji pořídili tak, že si stáhli cracklou verzi, místo aby si ji koupili legálně. Pokud si hráči nebudou kupovat hry, které je baví, dříve či později zbankrotujeme. 

greenheartgames1

Následně začnou peníze na účtu herní společnosti ubývat a s každou novou hrou přibývá větší šance, že jejich hru budou stahovat především piráti. Nakonec herní společnost vždy zbankrotuje. Zoufalí piráti, kterým se nelíbilo, že hra tak brzy končí, začali hledat pomoc na online fórech. Hledali možnosti, jak se tomu vyhnout.

Pirátům vlastní ironie

Což je opravdu neuvěřitelná ironie. Hráči, kteří ukradli hru, si stěžují, že jim hry někdo krade? Ano, sice jen virtuálně, ale… A piráti se asi stejně nepoučili. Pomocí sledovacího kódu obsaženého ve hře společnost Greenheart Games zjistila, že den po vydání si hru stáhlo téměř 3500 hráčů. Jenže 93, 6% z toho bylo nelegálně. A to přes nízkou cenu hry (6, 49 eur). Sledovací kód ve hře je sice anonymní, ale cracknuté verze mají vlastní ID. Vývojáři si jsou také jisti, že někteří hráči používají firewally a někteří hrají offline, a proto bude asi skutečný počet hráčů cracknuté verze ještě mnohem vyšší.

greenheartgames2

Pokouší se jim to vysvětlit

Vývojáři teď apelují i na ty hráče, kteří hráli právě cracknutou verzi. Tvrdí, že na ně nejsou naštvaní. Sám jeden z vývojářů to prý chápe, když byl on mladší, stahování nelegálních kopií bylo prakticky normální. A i dnes prý existují jedinci, kteří nemohou za hru zaplatit z důvodu problémů s platbou nebo kteří si hru opravdu nemohou dovolit. Ale k těm ostatním říká:

” Chtěli byste vidět lepší/rozsáhlejší pokračování Game Dev Tycoon? Kupte si hru! Vytváření této hry bylo opravdu drahé a byla to jen malá hra. Pokud budeme někdy chtít udělat větší/lepší verzi, potřebujeme velkou podporu!”

“Nejsme bohatí a je nepravděpodobné, že v dohledné době budeme. Takže konec předstírání, že nepotřebujeme peníze za každou jedinou prodanou hru. Jsme jen dva kluci, kteří si vydělávají na své zadky a pokouší se založit vlastní herní studio a vytvářet hry, které jsou zábavné.“

Pokud si hráči nebudou kupovat hru legálně, společnost pravděpodobně skončí stejně jako tomu bylo i v cracknuté verzi hry… Zbankrotuje.

Pokud vás hra zaujala, za 158 Kč ji můžete koupit zde, demoverzi najdete  na tomto odkazu.

Zdroj: greenheartgames.com

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru