Dnes vyšlo 15 článků

Blíží se věk nesmrtelnosti, věří Ray Kurtzweil

Blíží se věk nesmrtelnosti, věří Ray Kurtzweil

Již v dohledné době by mělo být možné zkopírovat lidské vědomí a žít tak věčně

Ray Kurtzweil, technický ředitel Googlu, věří, že do čtyřiceti let se lidské vědomí přestěhuje „do křemíku“. Nesmrtelnosti lidstva by mělo být dosaženo vytvořením dokonalých funkčních klonů mozku, které budou nahrané v počítačích. Je skutečně nesmrtelnost na dosah?

V horizontu čtyřiceti let by mělo být možné vytvořit funkční počítačovou kopii lidského mozku. Důsledky tohoto objevu by byly ohromující: lidské vědomí, umístěné v této kopii, by se stalo nesmrtelným a navíc by se mohlo dále rozvíjet a množit.

Ray Kurtzweil, vynálezce, technický ředitel Googlu a uznávaný expert přes nové technologie a umělou inteligenci, říká, že první předpoklad pro naplnění této vize je sestrojení dostatečně výkonného počítače. To by, vzhledem k rychlému pokroku v této oblasti, neměl být již brzy problém. „Pokud vezmeme nejnižší odhad počtu výpočtů potřebných k simulaci lidského mozku, dojdeme maximálně k deseti biliardám operací za sekundu. Když budeme počítat s tímto číslem, můžeme si takový stroj dovolit v roce 2020 za tisíc dolarů a v roce 2030 už jen za dolar,“ prohlásil Kurzweil v naučném televizním seriálu Kosmos.

A jak se lidské vědomí dostane do počítačových obvodů? Kurtzweil sází na miniaturizaci přístrojů. Počítače ve formě nanobotů se krevním oběhem dostanou do mozku, kde naskenují každý neuron a každou informaci.

Kurtzweil si zakládá na tom, že jeho předpovědi vždy vycházejí. Říká, že celý proces kopírování lidské mysli může trvat možná ještě čtyřicet let, ale ve výsledku bude lidstvo schopné naklonovat vědomí jednotlivce. Toto kopírované vědomí ale skutečným lidem patrně nebude konkurovat – může se využívat například pro výpravy do vesmíru.

Zdroj: https://tech.ihned.cz

Jsem studentka speciální pedagogiky s velkým zájmem o vše nové a neznámé. Svět IT je pro mě stále velkým dobrodružstvím a nekonečným zdrojem zajímavých poznatků a informací, o které se s vámi prostřednictvím Objevit.cz budu dělit.

Komentáře

Nahoru