Blitab je tablet pro nevidomé

Pokud jste si vždy mysleli, že dotykové technologie jsou pro nevidomé lidi nepoužitelné, vyvedeme vás z omylu. Mladá Bulharka totiž vymyslela tablet, který využívá Braillovo písmo. Ani lidé s nemocnýma očima tedy nebudou ochuzeni o výdobytky moderní doby.

Blitab nemá žádnou dotykovou vrstvu, jak ji známe z našich smartphonů a tabletů, místo toho je obrazovka pokrytá malými tečkami (je jich celkem 1200), které stoupají a klesají a tím vytvářejí text v Braillově písmu. Nevidomí si tak přečtou knížku i novinky na internetu. Kromě toho umí Blitab převést libovolný textový soubor, který do něj vložíte přes USB flash disk nebo stáhnete, do Braillova písma!

blitab

Skoro to ani nevypadá jako tablet, spíš jako podivná destička.

Kdyby se náhodou majitel tabletu ztratil, použije vestavěný GPS systém a ten ho bude navigovat až na místo určení. Skvělá je také myšlenka propojení nevidomých lidí s dalšími podobnými po celém světě. Tablet obsahuje komunikační nástroj, který spojuje uživatele. Mohou si psát Braillovým písmem.

A jak to celé vzniklo?

Bulharka Kristina Tsvetanova, která studuje na Technické univerzitě v Sofii, si před několika lety všimla, že její nevidomý spolužák se vlastně nedokáže přihlásit do zařízení s dotykovou obrazovkou.

Kristina se pak přemístila do Rakouska, protože se jí zdá, že Vídeň je pro sociální startup lepší. Rakouská vláda navíc uděluje štědré dotace, takže i ona dostala 35 000 euro do začátku. Prvními zákazníky byly německy mluvící školy, na běžný trh by se měl Blitab dostat v září letošního roku.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru