Blesková nabíjecí technologie nabije e-bus za 15 sekund

Bleskové nabíjení elektrických autobusů přichází do Ženevy. Po úspěšném pilotním projektu technologická společnost ABB získala zakázku od společnosti Transports Publics Genevois, které bude dodávat revoluční technologii. Městskou hromadnou dopravu, jak ji znáte dnes, by se mohla výrazně změnit. Technologie dokáže nabít e-bus za pouhých 15 sekund.

Společnost ABB bude poskytovat technologii celkem 12 TOSA autobusům. A zároveň vybuduje 13 nabíjecích stanic na lince 23, která povede z předměstí na letiště. Kontrakt zahrnuje dohodu o pětileté údržbě a servisu.

tosa03

Zdroj: Inhabitat

Autobus se připojí k dobíjecímu místu za méně než 1 sekundu, přičemž pouhých 15 sekund trvá nabíjení na 600 kilowatt. Úplné nabití by trvalo 4 až 5 minut.

Elektrické autobusy by mohly denně přepravit více než 10 tisíc pasažérů. Ženevská linka číslo 23 nabídne rychlé spojení z nově vybudovaného předměstí Praille-Acaias-Vernet, kde bude k dispozici 11 tisíc bytů a kanceláří. ABB odhaduje, že autobusy by mohly ročně ušetřit až 1 000 tun oxidu uhličitého. A navíc jsou stroje naprosto tiché, čímž dojde k výraznému snížení městského hluku.

„Jsme hrdí na tuto průlomovou technologii, jejímž cílem je poskytnout v Ženevě tichou a bezemisní městskou hromadnou dopravu. Sestavujeme model pro budoucí městské hromadné dopravy a posilujeme vizi udržitelné mobility pro lepší svět,“ uvedla společnost ABB v tiskové zprávě.

tosa02

Zdroj: Inhabitat

TOSA autobusy byly vyvinuty společností ABB ve spolupráci s Úřadem pro podporu průmyslového odvětví a technologie (OPI). Použity byly také utility firmy SIG. Revoluční hromadná doprava by měla být v plném provozu od roku 2018. Vypadá to, že jsme opět o krok blíže k čisté a bezemisní elektrické veřejné dopravě.

Zdroj: Inhabitat

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru