Bitcoiny rekordně zdražily!

Kurz digitální měny Bitcoin vůči klasickým měnám za poslední tři dny prudce vystřelil směrem vzhůru a její hodnota se vůči euru na největší burze Mt. GOX už zvýšila o cca 55%. V březnu začala měna Bitcoin na Mt. GOX na kurzu cca 25.5 eura za 1 BTC, od druhého březnového týdne se obchodovala již za 30 až 35 eur. Cena začala prudce růst 19. března v ​​noci středoevropského času, hranici 50 eur překonala ve čtvrtek a aktuální dosahuje více než 57 eur.

Podle analytika z ConvergEx Group osloveného agenturou Bloomberg, který nárůst hodnoty komentoval ve středu, je důvodem růstu zvýšený zájem o měnu kvůli situaci na Kypru vzbuzující nedůvěru v euro. Vláda Kypru se snažila prosadit jednorázové 6.75% až 9.9% zdanění finančních prostředků aktuálně uložených na bankovních účtech a získat tak 5.8 miliardy eur, parlament tento návrh ale odmítl.

Vysoký zájem o Bitcoin přichází podle Bloomberg například ze Španělska, které patří mezi ohrožené země. To dokládá mimo jiné výrazné zvýšení počtu stahování Bitcoin aplikací pro mobilní operační systémy v této zemi.

Vývoj kurzu Bitcon vůči euru - graf

Vývoj kurzu Bitcon vůči euru na Mt. Gox (intervalové hodnoty) (graf: Mt. Gox)

Co to jsou Bitcoiny se dozvíte v článku o Bitcoin (BTC).

Jakkoliv je Bitcoin po technické stránce i po stránce snížení závislosti na státech a současném pochybném finančním systému, sofistikovaným a zajímavým projektem, měna v současnosti není dostatečně stabilní, její hodnota není určována stabilními faktory a výrazně kolísá v závislosti na externích událostech.

Použít měnu Bitcoin jako investiční nástroj pro vyšší finanční obnosy, speciálně v současnosti s výrazně vyšší hodnotou ve srovnání s nedávnou minulostí, zřejmě není zdaleka v krátkodobém ani střednědobém horizontu rozumné. Bitcoin tak stále bude mít nálepku velice nejisté měny.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru