Dnes vyšlo 15 článků

Bitcoin prolomil hranici 10 000 dolarů

Bláznivá jízda bitcoinu pokračuje. Ještě počátkem roku 2017 ho bylo možné koupit za cenu kolem 1 000 dolarů, dnes je k mání za více než desetinásobek.

Růst ceny je enormní. Ještě dva dny před překročením hranice 10 000 dolarů (zhruba 215 000 korun) se bitcoin obchodoval za cenu o tisíc dolarů nižší, tedy 9 000 dolarů. V některých zemích má nejznámější digitální měna ještě mnohem vyšší hodnotu. Rekordmanem je Zimbabwe, kde se bitcoin v pondělí obchodoval za 17 875 dolarů. Na burze Bithumb se cena bitcoinu pohybuje kolem 12 000 dolarů.

coinmarketcapPřestože cena populární kryptoměny stoupá neuvěřitelným tempem, nemusí se v současné době jednat o vhodnou investici. Nikdo totiž nedokáže odhadnout přesný vývoj. Kurz může ovlivnit velké množství proměnných. Ať už se jedná o regulace vlád, nebo náladu „těžařů“ kryptoměny. Výrazný vliv na cenu bitcoinu budou mít také stovky velkých investorů, kteří spekulují na burzách.

btc2Podle skeptiků se v případě vysoké ceny bitcoinu jedná o klasickou spekulativní bublinu, která nemá žádnou souvislost s reálnou aktivitou na finančním trhu nebo ekonomikou. Mezi kritiky patří i šéf americké banky JPMorgan Jamie Dimon, který označil bitcoin za podvod. Jisté pochybnosti má i Sol Lederer z americké technologické společnosti LOOMIA. Podle jeho slov má bitcoin už několik let vážné technické problémy.

Přes veškeré kritiky se jeví kryptoměny jako zajímavá neinflační peněžní alternativa. Důvěru v tuto měnu dokládá také množství obchodníků, kteří přijímají platby v různých kryptoměnách. V českém prostředí podporuje platby bitcoiny například e-commerce společnost Alza. Dá se očekávat, že zájem o digitální měny do budoucna ještě vzroste.

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn. Během let se prosadil jako hlavní kybernetická měna světa. Zajímavým faktem je, že celkově je na světě 16,7 milionů vytěžených bitcoinů. Podle aktuální ceny na burzách si můžeme spočítat, že celková hodnota všech bitcoinů přesahuje 169 miliard dolarů.

Zdroje: coinmarketcap.com, reuters.com, uk.businessinsider.com

Někteří roboti už píší lepší články než lidé. Proto jsme si do redakce Objevit také jednoho robotického pomocníka pořídili. Pojmenovali jsme ho Ondřej Kolda, aby se cítil plnohodnotnou součástí týmu. Na druhou stranu, Ondřej Kolda o sobě prohlašuje, že je studentem Mediálních studií v Olomouci, a že žije. Takže kdoví, co jsme si to vlastně v internetovém obchodě koupili.

Komentáře

Nahoru