BiodiverCity v Penangu: ekologické město ve vodách oceánu

BiodiverCity je mistrovský plán společnosti BIG, na kterém budou tři umělé ostrovy vybudované na pobřeží ostrova Penang v Malajsii, propojené autonomní dopravní sítí. Rozsáhlý projekt rekultivace půdy zahrnuje 1821 hektarů. Projekt vyvíjí BIG pro Penang State Government ve spolupráci s Ramboll a architektem Hijjasem. 

Každý ostrov je vytvořen ve formě lilypad a bude se skládat ze smíšených oblastí, 4,6 km veřejných pláží, 242 ha parků a 25 kilometrů dlouhé nábřeží. Cílem BiodiverCity je vytvořit „globální cíl“, který usnadní udržitelný hospodářský a kulturní růst ostrova Penang a zároveň chrání biologickou rozmanitost jeho pobřežních zón a přírodních stanovišť.

Podle BIG budou budovy v celé BiodiverCity z velké části budovány pomocí kombinace bambusu, malajského dřeva a „zeleného betonu“, který používá recyklované materiály. Budou také propojeny autonomní vodní, leteckou a pozemní dopravní sítí, aby se z BiodiverCity stalo prostředí bez aut a upřednostňovaly se cyklisté a chodci.

„Náš hlavní plán, BiodiverCity, podporuje vizi Penang2030 s jasným zaměřením na životaschopnost, na stimulaci sociálně a ekonomicky inkluzivního rozvoje a na udržitelnost životního prostředí pro budoucí generace,“ řekl BIG. „BiodiverCity bude novým udržitelným globálním cílem, kde je zajištěn kulturní, ekologický a ekonomický růst a kde lidé a příroda koexistují na jednom z nejvíce biologicky rozmanitých míst na planetě na jižním pobřeží ostrova Penang.“ „Navrhli jsme vytvoření městských lilypád organizovaných buněčnou strukturou městských čtvrtí spojených přírodními záplatami a chodbami pro stanoviště,“ pokračoval. “Pokud je Penang definován svou bohatou kulturní rozmanitostí a svou hojnou biologickou rozmanitostí, rádi bychom si představili jižní ostrovy Penang jako souostroví, kde by oba mohli koexistovat v ekosystému vytvořeném člověkem, rozšiřovat a posilovat jeden druhého,” řekl zakladatel BIG Bjarke Ingelsi.

 

 Zdroj, foto: dezeen.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru