Bill Gates: Jaký je život jednoho z trojice nejbohatších lidí světa

Bill Gates: Jaký je život jednoho z trojice nejbohatších lidí světa

Bill Gates, zakladatel Microsoftu, se již téměř dvacet let drží mezi trojicí nejbohatších lidí světa, od roku 1994 do roku 2007 byl dokonce na úplné špici. Přečtěte si v následujícím článku, jaké bylo jeho dětství a jak dosáhl úspěchu!

Studoval na Harvardu, který nedokončil

Bill Gates se narodil v roce 1955. Již odmala projevoval nadání pro logické operace a rodiče chtěli jeho talent podpořit tím, že jej přihlásili na exkluzivní střední školu. Zde začal poprvé programovat a také za to inkasoval honoráře. První větší zakázkou byl program na tvorbu školních rozvrhů, za který obdržel 4 200 dolarů, což pro sedmnáctiletého studenta bylo pravděpodobně velmi příjemné. Ve stejném roce spustil s Paulem Allenem, budoucím spoluzakladatelem Microsoftu další projekt, a to program na analýzu hustoty dopravního provozu.

Po střední škole nastoupil na Harvardovu univerzitu, kterou nedokončil. Zde se setkal s další významnou osobností, dnešním výkonným ředitelem firmy Microsoft, Stevem Ballmerem. A vytvořil speciální programovací jazyk na bázi BASICu určený pro Altair počítače. Altair následně jejich program odkoupil.

Ve svých dvaceti letech založil se svým společníkem Paulem Allenem (Bill vlastnil 60 % společnosti, Paul 40 %) firmu Micro-Soft, ze které se časem vyvinul celosvětově známý Microsoft. Jejich první kroky byly nabídnutí programovacího jazyka ostatním firmám. To se ukázalo jako chytrý tah a společnost tak získala potřebný kapitál pro další rozvoj. Původní kapitál se totiž prý skládal z Paulovy bídné výplaty, kterou dostával jako brigádník a z částek, které Bill vyhrál hraním pokeru.

Úspěch přišel s odkoupeným systémem

Microsoft se v následujících letech specializoval na vydávání programovacího jazyka pro Altair a jiné společnosti, které uváděly na trh počítače. Obstarávali tak velmi důležitou součást každého počítače – software. V roce 1978, tedy asi tři roky po založení, dosáhli zisku jeden milión dolarů za jeden rok. Ještě důležitější zvrat v historii firmy přišel v roce 1980. Tehdy navštívili ústředí Microsoftu zástupci IBM a chtěli uzavřít dohodu. Microsoft měl dodat operační systém pro počítač IBM, se kterým chystali velký průlom. Bill souhlasil, problém byl ale v tom, že termín dodání byly pouhé tři měsíce. Řešení se ukázalo být jednoduché. Software odkoupil od místního výrobce počítačů za 50 000 dolarů, upravil jej pro potřeby IBM a následně uzavřel smlouvu, že za každý prodaný IBM počítač dostane šedesát dolarů. To umístilo Microsoft mezi největší softwarové firmy na světě.

V polovině osmdesátých let se v Microsoftu už pilně pracovalo na vývoji nejznámějšího operačního systému na světě, který dnes známe pod názvem Windows. Paul Allen ovšem musel ze zdravotních důvodů ukončit své působení ve firmě a Bill spolu se Stevem Ballmerem přeorganizoval celou firmu, kterou rozdělil na jednotlivé vývojové divize. Další úspěch přišel s kancelářskými aplikacemi, například Word nebo Excel.

Bill Gates odešel v roce 2000 z pozice výkonného ředitele Microsoftu, od roku 2008 zde dokonce nezastává žádné vedoucí pozice kromě členství ve správní radě. Bill Gates vydělal do dnešní doby necelých šedesát miliard dolarů, což ho řadí na nejvyšší příčky seznamu nejbohatších lidí. Gates se ale také aktivně věnuje charitě, na kterou již přispěl podstatnou částí svého majetku.

Komentáře

  • iiii

    mate tam kopec blbosti, precitajte si poriadne historiu MS… a okrem toho podla nadpisu to mal byt clanok o tom ako zije bill a nie o tom ako zil

    • Dobrý den, napiště mi prosím, které informace jsou podle vás nesprávné. Buď sem do komentářů nebo na mail redakce @ objevit.cz. Děkuji.

Nahoru