Bill Gates investoval do společnosti C16 Biosciences, která pěstuje palmový olej v laboratoři

Bill Gates investoval do společnosti C16 Biosciences, která pěstuje palmový olej v laboratoři

Deštné pralesy se musí neprve vykácet a až potom mohou vzniknout plantáže pro pěstování palmového oleje. Palmový olej je jedním z nejlevnějších olejů a najdete ho téměř v každé průmyslově zpracované potravině. Netřeba dodávat, že kácení deštných pralesů, kvůli poptávce po plamovém oleji je hlavní příčinou změny klimatu. Společnost C16 Biosciences chce nabídnout další, alternativní zdroj.

Při nákupu potravin si pravděpodobně koupíte alespoň jeden produkt vyrobený z palmového oleje. Je obsažen ve všem od šamponů a čisticích prostředků po těsto na pizzu, zmrzlinu a instantních potravin. Je to nejpoužívanější rostlinný olej na světě a každoročně celosvětově vyprodukuje 75,7 milionu tun. V New Yorku vznikl startup C16 Biosciences (bioreaktory k pěstování oleje), který chemicky vyprodukuje palmový olej, téměř identický se skutečným palmovým olejem. Tento týden společnost oznámila získání investice ve výši 20 milionů dolarů vedené Breakthrough Energy Ventures, fondem, který Bill Gates založil spolu s dalšími investory na podporu inovací bojujících proti změně klimatu. Odlesňování způsobené průmyslem palmového oleje každý rok vypouští asi půl miliardy tun CO2.

Snímek obrazovky 2020-06-01 v 10.40.00

Palmový olej „je opravdu dobrý, funkční olej,“ říká Shara Ticku, spoluzakladatel a generální ředitel C16 Biosciences. “Problém přichází ve způsobu, jakým byl vytvořen.” Olejová palma může růst pouze v rozmezí přibližně pěti až 10 stupňů od rovníku. A když se podíváte kolem rovníku, většina půdy, kterou najdeme, je ve skutečnosti deštný prales. “

S rostoucí produkcí, která se v období mezi lety 1995 a 2015 zvýšila čtyřnásobně, se dešťové lesy nadále zmenšovaly. V Indonésii, jednom z předních producentů palmového oleje, jsou požáry jedním z největších zdrojů emisí skleníkových plynů na světě. Zatímco produkce palmového oleje dnes vyžaduje hodně půdy, pěstování velkých stromů, aby se vytlačil olej a poté se rafinovala na použitelnou složku, při laboratorní výrobě se používá fermentační proces podobný kvašení piva – výroba jiných biotechnologických produktů, jako je pěstované maso. Kvasnice rostou v ocelových nádržích a nový olej roste v buňkách kvasinek.

Startup s názvem Kiverdi také pracuje na jiné alternativě palmového oleje. Nicméně je možné, že C16 bude první na trhu. Pracuje co nejrychleji, aby pomohla zachovat to, co zbylo z deštných pralesů. “Naším skutečným posláním je ukončení potřeby odlesňování, které je poháněno průmyslem palmového oleje,” říká Ticku. “Věříme, že je naprosto nepřijatelné spalovat planetu za účelem výroby rostlinného oleje.” Prostě to nedává smysl a je to naprosto nepřijatelné. Musí existovat lepší způsob. A chceme toto řešení poskytnout.“

 

Zdroj,foto: fastcompany.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru