Bill Gates doporučuje knížky. Je mezi nimi i jedna od autora českého původu

Bill Gates už nějakou dobu pravidelně doporučuje knížky, které byste si měli přes léto přečíst. Vychází ze svých zkušeností – doporučuje jen to, co sám četl. Letos jeho seznam obsahuje šest titulů a jeden z nich pochází od kanadského vědce českého původu.

Bill seznam zveřejnil na svém blogu a dodal, že vybral knihy, u kterých se smál nebo brečel (nebo v některých případech obojí) a že doufá, že si mezi nimi vyberete nějakou, která vás zaujme. A prý ten seznam není vyloženě letní, můžete si ho přečíst i tehdy, když tam, kde žijete, léto zrovna není. Takže myslel i na obyvatele Austrálie.

Jaké knihy doporučuje Bill Gates

Should We Eat Meat? od Václava Smila

Václav Smil se narodil v Plzni, vystudoval přírodní vědy na Karlově univerzitě a v roce 1969 emigroval. Napsal téměř čtyřicet knih (o energetice, životním prostředí apod.), ale žádná zatím nevyšla v češtině. Bill si jednu z nich zamiloval.

Čím bohatší se svět stává, tím více masa jí. A čím více masa jí, tím větší hrozbu představuje pro planetu. I tímhle se zabývá kniha Should We Eat Meat. Dozvíte se v ní také něco o týrání zvířat, náhražkách masa a zemědělské produktivitě.

Hyperbole and a Half od Allie Brosh

Kniha Allie Brosh vypráví krátká dobrodružství z autorčina života. Je plná legračních kreseb a Bill uvádí, že spousta pasáží byla tak vtipných, že je musel vždycky přečíst i své manželce Melindě.

The Magic of Reality od Richarda Dawkinse

Dawkins je biologem na Oxfordu, takže tahle knížka je trochu z vědeckého soudku. Poskytne odpovědi na otázky jak vznikl vesmír nebo co způsobuje zemětřesení a prý uspokojí vaši zvědavost. Bill Dawkinse považuje za jednoho z nejlepších vědeckých spisovatelů všech dob.

What If? od Randalla Munroe

Podtitul knížky zní „Seriózní vědecké odpovědi na absurdní hypotetické otázky“, takže si udělejte představu sami. Dozvíte se například, z jaké výšky byste museli upustit steak, aby se dostatečně prohřál, než dopadne na zem. (Odpověď je jednoznačná: Z tak vysoké, že by se před dopadem na zem rozpadl.) Podle Billa je to zábavné čtení, ale dozvíte se také něco o věcech, jako je balistika, DNA, oceány, atmosféra nebo blesky.

billGates

On Immunity od Euly Biss

Celá kniha se věnuje tématu očkování dětí. Proč někteří rodiče očkování věří a někteří své děti nechtějí nechat očkovat? Co se skrývá za jejich obavami z vakcinace? Autorka sice dospěla k názoru, že vakcíny jsou bezpečné a účinné nástroje pro ochranu dětí od zbytečného utrpení. Ale chápe i lidi s protichůdným názorem. Dle Billa je to krásně napsaná kniha o velmi důležitém tématu.

How to Lie With Statistics od Darrella Huffa

Bill si tuto knížku přečetl poté, co ji uviděl na seznamu dobrých knih pro investory na Wall Street Journal. A líbila se mu tak moc, že ji doporučuje i vám. Prý je to skvělá kniha pro všechny, kdo se chtějí začít zabývat statistikami, a taky pro všechny, které se v nich již vyznají.

Takže to je čtecí vkus Billa Gatese. A teď jednu špatnou zprávu na závěr: Žádná z výše uvedených knih nebyla přeložena do češtiny.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru